Gėlynas ne tik sau, bet ir kaimynams
Jonavos rajone, Upninkų kaime gyvenanti N. Doveikienė skaičiuoja, kad jos gėlynams daugiau nei 20 metų. Įkurtas už namo galo esančiame žaliajame plote, jis pamažu plėtėsi, per laiką atsirado nemažai daugiamečių ir smilginių augalų. Čia ne tik gėlės, bet ir grakščiomis grafiškomis linijomis išsiskiriantis žagrenis, dekoratyvių krūmų, nuostabi vijoklinė hortenzija, žiemą vasarą žaliuojanti gebenė, kadagys, ne viena hortenzijų veislė. „Žydėjimas prasideda snieguolėmis pavasarį ir baigiasi kemerais, rudbekijomis rudenį. Turiu širdžiai mielą užsiėmimą, o ir kaimynams patinka“, – džiaugiasi pašnekovė.
Kuriant gėlyną daugiabučio kieme, jos teigimu, kyla šiek tiek kitokie iššūkiai nei formuojant želdynus sodyboje. Tenka atsižvelgti į kitokį ploto išdėstymą, netoliese stovintį kitą daugiabutį, ūkinį pastatą, automobilių stovėjimo aikštelę, į tai, kaip išvedžioti šaligatviai, komunikacijų tinklas. Nijolė stengiasi nesodinti augalų, kurie žiemoja patalpoje ar šaltajam sezonui reikėtų dengti. Renkasi atsparius sausrai, karščiui, šalčiui, gražiai ir ilgai žydinčius.
„Galiu tik pasidžiaugti, kad mūsų daugiabučių išplanavimas dėkingas, tarp namų nemažai erdvės, todėl esu pasodinusi septynių veislių miskantų, vienas užauga net iki 2 m. Man patinka dabar madingi smilginiai augalai, todėl pasodinau soruolių, sorų, lendrūnų, eraičinų, taip pat laukinius augalus primenančių melėsų, patagoninių verbenų, amių, veronikūnų, šalavijų, – augalus vardija N. Doveikienė ir nusišypso prisiminusi, kad pernai net pomidorų gėlyne buvo pasodinusi. Perkant pardavėjas sakė, kad bus dekoratyviniai, bet išaugo įprasti valgomi. – Vis tiek neblogai atrodė ir naudos buvo.“
Lelijų žydėjimą keičia balti amių žiedynai
Nijolė prisipažįsta mėgstanti ne tik gražiais žiedais išsiskiriančius augalus, jai patinka ir spalvinga lapija, bet kai visko tiek daug, tenka kruopščiai derinti spalvas, aukščius, grupuojant atsižvelgti į biologines augalų savybes.
Gėlyne prie daugiabučio auga įvairių veislių lelijų: vienos pražysta antroje birželio pusėje, kitos – liepą. Taip ir nusirita žiedų banga, bet, nuskynus paskutiniuosius, lieka ne itin išvaizdūs žali ploteliai. Ką daryti? Tada į pagalbą atėjo baltus žiedynų skėčius išskleidžiantys amiai, lietuviškai pavadinti keistoku vardu – datikrapščiai.
Juos pašnekovė sėja jau kone dešimtmetį, bet ne kasmet, padaro kelių metų pertraukas, o per tą laiką išbando kitus vienmečius augalus. Tačiau amiai Nijolės niekada nenuvylė: „Maniškiai, didieji amiai, pernai užaugo 130–150 cm aukščio, matyt, vieta patiko. Pirmieji žiedai visada būna itin įspūdingi, dideli, vėlesni jau šiek tiek mažesni. Pirmam žydėjimui augalas atiduoda daugiau energijos. Išpopuliarėjus patagoninėms verbenoms, ir pati sumaniau jų pasodinti, o tada atėjo į galvą mintis, kad prie jų tiktų amiai. Ir tikrai, kai pasidalinau želdinių nuotraukomis, sulaukiau daug komplimentų.“
Pernai verbenos su amiais augo tarp lelijų. Šioje vietoje abu augalai buvo pasodinti specialiai – lelijoms nužydėjus, nauji žiedai netruko pagyvinti žalią foną. „Likę lelijų lapai sukuria tankų žalią plotą, o virš jo kyšo balti amių skėčiai ir pabirę violetiniai verbenų žiedeliai. Visų akys krypsta į žiedus, o į „kojas“ niekas nežiūri“, – juokiasi puikų sprendimą radusi Nijolė. Ir tai ne vienintelis būdas, kurį ji taiko atgaivindama nužydėjusius lelijų plotelius. Tarp jų skoningai dera kleomių ir raudonlapių ricinmedžių derinys.
Sėklytes daigina vasario viduryje
Amių ir verbenų daigų N. Doveikienė užsiaugina pati. Vasario viduryje pasėtos sėklos sudygsta gana greitai, per 7–8 dienas. Kaskart jas perka, nes dvejoja, ar iš surinktų sėklų ir kitais metais išaugs tokie gražūs augalai. Bet kleomių ir celiozijų sėklų pasirenka drąsiai.
„Naudoju 0,5 l talpos ir apie 10 cm skersmens indelius. Ir amiams, ir kitoms vienmetėms reikia vietos tvirtam šaknynui išvystyti. Į vieną indelį įberiu po kelias sėklas ir vėliau nepikuoju, į vieną duobutę sodinu visą kerelį. Jeigu man reikia kokių 10 daigų, pasėju 15 sėklyčių, nes visada viena kita nesudygsta. Žemę sudrėkinu, plėvele uždengiu ir pastatau šiltai. Šiemet baiminausi, kad sėklos gali būti mažiau daigios, nes sėjau pernai pirktas, bet, regis, sudygo gražiai“, – rūpestėliais dalijasi pašnekovė.
Sėdama pusę indelio pripildo universaliu substratu, paskui iki viršaus užpila sėjinukams skirta durpe. Šaknims paaugus ir pasiekus giliau esantį substratą, augalai gauna daugiau maisto medžiagų. Amių, verbenų, kleomės vėliau nė netręšia, nes jos ir taip puikiai lauke auga, tačiau kitoms gėlėms, pavyzdžiui, tagetėms, celiozijoms trąšų gėlininkė paberia.
Sudygusius daigelius Nijolė pastato šviesioje vietoje. Kol lauke šalta, laiko ant palangės, tolėliau nuo radiatoriaus, kad nebūtų pernelyg šilta (nedaugiau nei 20-22 °C), vėliau išneša į įstiklintą balkoną. Pernai daigams balkone buvo padariusi lengvai išardomą šiltnamiuką, buvo patogu daigus apsaugoti šaltesnėmis naktimis.
Į nuolatinę vietą lauke sodina praėjus šalnoms. Į kiekvieną duobutę įberia kompostinės žemės, nes dirvožemis, ant kurio pastatytas daugiabutis, ne iš lengvųjų. „Pernai naktinės šalnos labai ilgai užsitęsė, bet mane išgelbėjo šiltnamiukas, – džiaugiasi nenuvylusiu pirkiniu gėlininkė. – Kaimynai draugiški, nepyksta, kai nakčiai dalį dėžučių su daigais sunešu į laiptinę. Šiek tiek rūpesčio reikia, bet be jo nieko ir nebūna.“
Amiams ir verbenoms parinkta vieta patinka. Saulės voniose gėlės maudosi nuo ryto iki vakaro, tikriausiai nesunkiai ištvertų ir sausras, kurios negailestingai sutrumpina greta augančių lelijų žydėjimą. „Nors palaistau, lelijos greičiau nubarsto žiedus. Amiams sausra, manau, daug žalos nepadarytų, bet laistant kitus augalus, drėgmės tenka ir jiems“, – pasakoja pašnekovė.
Skėtinių augalų liga susirgti nesunku, kai jų įvairovė visai nemenka. Baltažiedžius amius paįvairinti galima rausvą atspalvį turinčiomis laukinėmis morkomis, ne tik baltu, bet ir tamsiai violetiniu žiedynu išsiskiriančiomis orlajų veislėmis, kvapniu pankoliu. Šie augalai gražiai dera su pentiniais, barškėmis, liatriais, eremūrais ir kitomis žiedynų žvakes formuojančiomis gėlėmis.
Nijolės DOVEIKIENĖS nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.