Pirmiausia – pažintis
Studentų ir centro lankytojų bendradarbiavimas dvejopas: studentai prisideda prie centro lankytojų kasdienio gyvenimo įgūdžių lavinimo, padeda jiems bendrauti, dalyvauti bendruomenės gyvenime, o patys turi puikią galimybę mokytis, studijuoti, geriau pažinti žmones ir save, atsiskleisti kaip asmenybės, prisidėti prie visuomenės humaniško požiūrio į negalią turinčius asmenis formavimo. Studentai ugdo ir asmeninės atsakomybės jausmą – prieš susitikdami su centro lankytojais, pirmiausia patys turi pasirengti, nusiteikti, įgyti tam tikrų žinių, suprasti savo vertybes, įsivertinti asmeninius gebėjimus. Tik tada vyksta į dienos centrą susipažinti su darbuotojais ir lankytojais. Po pažintinės viešnagės studentai aptaria savo patirtis, įvertina centro lankytojų poreikius, planuoja, kur fakultete lankysis svečiai, rengia ir organizuoja sveikatinimo veiklas, kurių turinį turi pritaikyti pagal centro lankytojų poreikius ir galimybes, t. y. naudoti lengvai suprantamos kalbos principus.
Kineziterapijos studijų programos studentai svečius įtraukia į sporto veiklas, atitinkančias jų galimybes ir poreikius, pasiūlo individualių kūno lavinimo pratimų, dietetikos studijų programos studentai veda užsiėmimus apie sveikatai palankų maistą, jo pasirinkimo ir derinimo svarbą, higieninės ir dekoratyvinės kosmetologijos studijų programos studentai pasakoja apie veido, kūno priežiūrą, demonstruoja kosmetikos produktus, pasiūlo procedūras, aptaria jų poveikį ir naudingumą, ergoterapijos studijų programos studentai organizuoja tikslingas veiklas smulkiajai motorikai lavinti ir pasiūlo įvairių laisvalaikio praleidimo veiklų, o radiologijos studijų programos studentai pristato radiologijos tyrimus, jų paskirtį, papasakoja, kaip tinkamai jiems pasiruošti.
Prasminga, kad studentai ne tik įgyvendina savo planus – rengia, organizuoja, bendrauja, – bet ir aktyviai aptaria veiklas. Kiekvieną kartą, pasibaigus veiklai, studentai analizuoja, ar jiems pavyko pasiekti numatytų tikslų, tinkamai surinkti, pateikti ir dozuoti informacijos turinį, gilinasi į savo mintis ir jausmus, bendravimo ypatumus ir patirtis, tyrinėja savo nuostatą į žmogų, turintį intelekto negalią, analizuoja, vertina, ar užtikrino, kad pagalba centro lankytojui būtų tinkamai dozuojama, ar suteikta pagalba neribojo lankytojų įsitraukimo į atliekamas veiklas. Refleksijos atskleidžia ir studento, kaip asmenybės, vertybes, nuostatas, savybes, ir įgytos patirties naudą.
Išankstinės nuostatos išsisklaido
Minčių, jausmų, išgyvenimų, emocijų, patirčių, net ateities planų amplitudė – didžiulė. Dalis studentų refleksijų atspindi išankstinę abejonę, patirties stoką, nepasitikėjimą savimi ir baimę susitikti, bendrauti su centro lankytojais. Tai įrodo išankstinio teorinio pasirengimo, savianalizės svarbą ir praktinio bendravimo patirties naudą.
„Aš maniau, kad su lankytojais bus sunku bendrauti ar įtraukti juos į veiklą. Susitikimo metu galvojau: kaip bus, taip, nuteikiau save gerai, kad ir kas nutiktų. Pamačiusi centro lankytojus nieko negalvojau, jie buvo tokie draugiški, linksmi, kad man tik norėjosi šypsotis. Tokie susitikimai svarbūs tiek jiems, tiek mums, studentams“, – įsitikinusi reabilitacijos studijų krypties studentė Augustė.
„Prieš susitikimą buvo truputį nejauku pamatyti šventės dalyvius, nežinojau, kaip reikės su jais elgtis, ką sakyti. Susitikimo metu, kai viena moteris priėjo prie manęs ir apsikabino, pasisveikino, buvau nustebusi ir buvo labai smagu. Iš karto aplankė mintys, kad jiems reikia padėti ar tiesiog stengtis praskaidrinti jų dieną, kad iš šventės išvažiuotų su dar geresnėmis emocijomis nei atvyko. Manau, kad būtų įdomu dirbti su tokiais žmonėmis, nes jie trykšta pozityvumu“, – sako Gabrielė, reabilitacijos studijų krypties studentė.
Iveta, reabilitacijos studijų krypties studentė, pripažįsta: „Buvo šiek tiek nerimo, ar viskas pavyks ir ar jie bus laimingi, ar patiks jiems šokti. Tačiau dalyvaudama susitikime mačiau, kad jų veidus puošia šypsenos, ir pagalvojau, kad viskas yra gerai. Šis susitikimas buvo antras, tad žinojau, ką pamatysiu. Kai bendravau su kiekvienu dienos centro lankytoju, kai kuriuos buvo sunku suprasti. Kalbinat žmogų, turintį ryškų kalbos sutrikimą, buvo sunku, paprašiau pakartoti, o ta panelė pradėjo pykti, kad nesupratau, ką sakė. Tada šiek tiek kaltinau save, kad nebuvau pasiruošusi, negalvojau, kad bus sunku suprasti. Praėjus kelioms savaitėms po susitikimo, vis pagalvoju, kaip jiems sekasi, kaip jie jautėsi po mūsų šventės, ar mes jiems patikome.“
Nuostabu, kai pabendravę, susitikę su žmonėmis, turinčiais intelekto negalią, studentai džiaugiasi, kad išankstinės nuostatos, baimės ir visuomenėje vis dar gyvi stereotipai buvo išsklaidyti, o jų pozityviose refleksijose galima įžvelgti geranoriško bendravimo, nuoširdumo, atvirumo atradimo džiaugsmą ir vertę, bendrystės, komandinio darbo, ne tik svečių, bet ir savo grupės, prasmingumo, privalumų ir naudingumo įvertinimą.
Kamilė, reabilitacijos studijų krypties studentė, tvirtina, kad patiko tai, jog dalyviai noriai įsitraukė į veiklas, stengėsi kuo geriau, atidžiau jas atlikti. „Skatino vienas kitą, džiaugėsi už komandos pergalę. Jei jiems patiko užduotis, išreiškė tai žodžiais ar apsikabinimais. Nustebino, jog dalyviai pakankamai greitai suprato užduotis ir visi visas jas atliko. Nebuvo kažkokio dalyko, kuris nepatiktų, tik nuliūdino, jog pritrūko laiko, todėl nespėjome parodyti visų estafečių. Kitą kartą suskirstyčiau lankytojus į grupes pagal jų gebėjimus, kad varžytųsi labiau lygiavertės komandos. Nors ir nesuskirstytos, grupės puikiai pasirodė ir atliko užduotis“, – pasakoja Kamilė.
Kuria bendrystės jausmą
Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją
arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,
tel. +370 603 75 963
https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt
bei Perlo terminaluose.
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.