Bendruomenė telkia gyventojus
Raitininkų seniūnijos „Makniūnų sodžiaus bendruomenė“ yra viena pirmųjų Alytaus rajone, kuri ateinančiais metais minės 20 metų jubiliejų. Jos pirmininkė Dalė Baranauskienė gali išvardyti daug įgyvendintų projektų ir surengtų renginių, padarytų darbų, bet svarbiausias, anot jos, kad bendruomenė apjungia ir vienija žmones.
Aštuonerius metus bendruomenės reikalus tvarkanti D. Baranauskienė sako, kad žmogiški ryšiai ir draugystės yra svarbiausia. „Už pinigus to negali nupirkti. Bendros veiklos mažina susvetimėjimą, atskirtį, vienišumą. Po renginių žmonės nebėga kas sau, o pasilieka. Pašokam, padainuojam, išgeriame puodelį arbatos, pasivaišiname tuo, kas ką atsinešė Mėgstame susibėgti, bendrauti, kartu vykti į išvykas, net Naujus metus sutinkame. Bendruomenės nariai tampa draugais, bendrauja ir šeimomis“, – pasakoja D. Baranauskienė.
Šiuo metu „Makniūnų sodžiaus bendruomenės“ sąraše 52 nariai, iš kurių 9 garbės. Tačiau organizuojamose veiklose dalyvauja ir jų vaikai bei vaikaičiai, ir gyventojai, nepriklausantys organizacijai. „Ne įrašymas į sąrašus ar nario mokestis parodo, kiek prisideda, veikia ir padeda. Štai į talką sulėkė visas jaunimėlis ir sutvarkė aplinką, išvežė priekabą lapų, šakų. Artėjant žiemai reikia pasirūpinti malkomis, tad vėl pagalbos gręšiuosi į jaunimą“, – sako pirmininkė. Ji vertina jaunimo įsitraukimą į bendruomenės veiklas, pagalbą ir džiaugiasi jų inicijuotomis Valentino dienos, Helovino šventėmis.
Vertinamos tradicijos, bet kuriamos ir naujos
Jau du dešimtmečius veikianti „Makniūnų sodžiaus bendruomenė“ turi stiprias tradicijas. Pasak D. Baranauskienės, po COVID-19 pandemijos sugrąžinti žmones į veiklas buvo nelengva, tačiau žingsnis po žingsnio – ir jie sugrįžo.
Makniūnų sodiečiai vėl organizuoja renginius, išvykas, švenčia įvairias sukaktis. „Vasarą palydėjome baidarėmis – Ūlos upe jų plaukė net 17. Neseniai makniūniškiai ir Ryliškių bendruomenių nariai, Meškasalio kaimo gyventojai vykome į Zarasus, aplankėme to krašto žymias vietas ir žmones, visi kartu bandėme apkabinti Stelmužės ąžuolą“, – pasakoja D. Baranauskienė.
Raitininkų seniūnijos gyventojai laukia jau daug metų „Makniūnų sodžiaus“ organizuojamų Petrinių, Užgavėnių švenčių, o artimiausias renginys – „Po rudens darbų“, kuris vyks lapkričio 22-ąją.
Nedidelį kaimą garsina dideli renginiai
Makniūnus garsina jau kelis metus jame vykstantis bagažinių turgelis, į kurį pirkti ar parduoti žmonės atvyksta iš visos Lietuvos. „Raitininkų bendruomenės pirmininko Juozo Adomaičio iniciatyva pradėtas bagažinių turgelis įgavo pagreitį ir jau trejus metus Makniūnuose vyksta kiekvieno mėnesio antrą mėnesio sekmadienį. Idėja pasiteisino, daug kas bandė mus pakartoti, bet tai nėra lengva. Turi būti labai tvirtas kumštis žmonių, kurie dirbtų, registruotų, organizuotų kultūrinę dalį“, – sako bendruomenės pirmininkė D. Baranauskienė ir vardija pagalbininkus: jos pavaduotojas ūkio reikalams Egidijus Gudelis, moterys, kurios pamaitina renginių dalyvius Danguolė Muzikevičienė, Romutė Grudzinskienė, Deiva Petrauskienė.
Tikimasi, kad tradiciniu renginiu šiame krašte taps ir šiemet vykę Lietuvos galiūno varžybos, kurias vedė galiūnas Vidas Blekaitis. Varžybas rėmė savivaldybė, buvo rasta nemažai rėmėjų. Ateinančiais metais planuojamos dar didesnės ir tarptautinės.
Be to, 2025-ieji bus ypatingi ir tuo, kad „Makniūnų sodžiaus bendruomenei“ sukaks 20 metų, tad šia proga bendruomenė nori surengti gražią jubiliejinę šventę.
Sėkmė – komandos darbas
Kitos aktyviai veikiančios Raitininkų bendruomenės pirmininkas J. Adomaitis džiaugiasi sėkmingai organizuojamu jo iniciatyva pradėtu bagažinių turgeliu Makniūnuose. „Labai norėčiau, kad baigtųsi gandai, kad iš manęs turgelį pavogė ar aš „Makniūnų sodžiaus“ bendruomenei jį padovanojau. Tuo metu buvau „Makniūnų sodžiaus“ bendruomenės narys ir pasiūlytą turgelio idėją įgyvendinome visi. Todėl tai niekada nebuvo Juozo Adomaičio turgelis. Na ir viena yra pradėti, o kita tęsti darbą. Dėl padidėjusio užimtumo kitose veiklose, nuo šio turgelio organizavimo atsitraukiau. O Makniūnų bagažinių turgelio organizavimo sėkmės formulė – tai stipri komanda ir darbai, siekiant tikslo. Tame turgelyje kiekvienas daro savo darbą ir daro kiekvieną kartą vis geriau. Ir žinoma ten dalyvaujantys šaunūs turgelio prekeiviai bei pirkėjai be kurių turgeliai nepavyktų“, – džiaugiasi Makniūnų sodiečiais J. Adomaitis, pats turgelyje dabar dalyvaujantis jau tik kaip dalyvis-prekiautojas.
Raitininkų bendruomenė – jauna, bet aktyvi
Prieš kelis metus J. Adomaitis tapo Raitininkų kaimo bendruomenės pirmininku. Ji viena jauniausių rajono bendruomenių, bet narių – gausus būrys, kurie vykdo įdomią ir prasmingą veiklą. „Susitikime su kaimo žmonėmis prie dainos ir arbatos pasidalijome problemomis ir supratome, kad reikia įsteigti savo kaimo bendruomenę. Jos įsteigimą 2022 metais simbolizuoja kaime augantis iš gilės išdaigintas ąžuoliukas. Iš vienos gilės yra išaugę du kamienai – simbolizuoja mūsų vienybę“, – sako J. Adomaitis.
„Bendruomenėje yra apie 80 įvairaus amžiaus žmonių. Jie – ne vien kaimo gyventojai. Kai kurie yra čia gimę, bet išvykę, kai kuriems Raitininkai yra tėvų kraštas“, – sako bendruomenės pirmininkas J. Adomaitis, Raitininkuose skaičiuojantis septintą žiemą. Jo šaknys – ne šiame krašte, tačiau čia apsigyvenęs tapo aktyviu seniūnijos gyventoju. Dalyvavo Makniūnų bendruomenės veikloje, jis yra Raitininkų seniūnijos krašto muziejaus, kuris buvo įsteigtas su kitais savanoriais, vadovas. „Muziejų įkūrėme visai seniūnijai. Šiemet mūsų savanorės Agnės Dimšaitės-Sipaitinės parašyto projekto dėka gavome savivaldybės paramą, nusipirkome molbertus, stiklines virtinas, pradėjome vežti į Makniūnus parodas.“
Tikslas gražinti kraštą
Raitininkų bendruomenės tikslas – išlaikyti istoriją ir puoselėti krašto grožį. „Esame numatę labiau spręsti ūkines problemas, puoselėti kraštą, prižiūrėti jo erdves. Organizuojame kalėdinį susitikimą, prieš Kalėdas lankome bendruomenės narius, socialinės atskirtie žmones. Pernai aplankėme apie 50 sodybų, ir ne tuščiomis – dovanojome bendruomenės lėšomis išleistą kalendorių ir saldainių, prie dovanų krepšelio prisidėjo kai kurios savivaldybės įstaigos, verslas. Vasarą organizuojame renginį „Sugužėjimas Raitininkų kaime“, – vardija veiklas bendruomenės pirmininkas.
2023 m. bendruomenė sutvarkė Raitininkų gyventojo Tado Kužulio Lietuvos atgimimo metais pagamintą kryžių. Tado ir Eleonora Kužulių sodybos kryžius dabar stovi pagrindinio kelio Makniūnai – Raitininkai ir kelio į kapines sankryžoje. Šiemet kapinėse su bendruomenės narių ir žmonių pagalba žmonių ir jų suaukotų lėšų dėka pastatyta skulptoriaus Sauliaus Indrašiaus sukurta skulptūra „Ramybės angelas“. „Už idėją ir darbų kuravimą esu labai dėkingas ūkininkui Juozui Drobniui. Ateinančiais metais prie skulptūros pastatysime suoliuką, kad žmonės atėję į kapines galėtų prie „Ramybės angelo“ prisėsti ir ramiai pabūti“, – sako J. Adomaitis. Dar vienas ateinančių metų planas – padaryti gražius kaimų riboženklius.
Dėkingas bendruomenės nariams už veiklą ir darbus
Bendruomenė džiaugiasi, kad jų projektus remia savivaldybė, palaiko seniūnas, geresniu kontaktu su kultūros centru. Bendruomenės narių, seserų Onesos Dvareckienės ir Mildos Dereškevičienės iniciatyva ir atkakliu darbu šiemet buvo įgyvendinti du savivaldybės finansuoti projektai.
„Nusipirkome, stalų, suolų ir pora palapinių. Noriu padėkoti mūsų bendruomenės valdybos narei Dovilei Didžiulienei už papildomą paramą, kurios dėka galėjome nusipirkti didesnes geresnes palapines. Kiti valdybos nariai: Nerijus Pliauga, Gediminas Kašėta ir bendruomenės revizorius Dmitrij Riabinin irgi labai stipri parama man, bet negalėčiau nepadėkoti ir kitiems bendruomenės nariams už pagalbą įvairiuose darbuose ir talkose. Noriu pabrėžti, kad ne tik paprašyti, bet ir patys nariai sugalvoja bei pasiūlo, ką padaryti ir padaro“, – sako Raitininkų kaimo bendruomenės pirmininkas J. Adomaitis.
Alytaus rajono savivaldybės informacija
Bendruomenių nuotraukos