Columbus +23,8 °C Debesuota
Trečiadienis, 30 Bal 2025
Columbus +23,8 °C Debesuota
Trečiadienis, 30 Bal 2025

Lietuvos jaunųjų ūkininkų sąjunga, pasak jos įkūrimo iniciatoriaus ūkininko Eimanto Eigirdo iš Tauragės r., savo veiklą turėtų pradėti dar šią vasarą. Eimanto EIGIRDO nuotr.

Dalia KARPAVIČIENĖ
ŪP korespondentė 

Besiburiantys jaunieji ūkininkai dykaduonių nemaitins

2025/03/16


Jaunasis ūkininkas iš Tauragės r. Pryšmantų k. Eimantas Eigirdas, žinomas dėl savo aktyvumo ir tvirtos pozicijos, siekia įkurti Lietuvos jaunųjų ūkininkų asociaciją. Jis ne kartą tiesiogiai valdžios atstovams išsakė savo nuomonę apie nepalankius sprendimus žemės ūkio sektoriuje ir dabar imasi konkrečių veiksmų, siekdamas sustiprinti jaunųjų ūkininkų balsą.

Šiuo metu vyksta visi būtini teisiniai procesai ir Lietuvos jaunųjų ūkininkų asociacija, pasak E. Eigirdo, turėtų pradėti veikti jau šią vasarą. Mintis apie asociacijos įkūrimą brendo ilgus metus, tačiau iki šiol trūko ryžto šią idėją įgyvendinti. „Ankstesnis žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas jauniesiems ūkininkams skyrė mažai dėmesio. Atėjo metas patiems kovoti už savo interesus, aktyviai dalyvauti žemės ūkio politikoje ir siekti tam tikrų teisinių procesų supaprastinimo. Nors egzistuoja įvairios žemės ūkio organizacijos, nė viena jų neatstovauja būtent jauniesiems ūkininkams. Žemės ūkio rūmuose veikianti Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjunga nėra pakankamai efektyvi, o kitos organizacijos yra specializuotos siauresnėse srityse. Šiuo metu jaunieji ūkininkai, susidūrę su problemomis, neretai lieka be realios pagalbos – dažniausiai klausimai tik aptariami, bet sprendimai nėra priimami. Mūsų asociacija sieks realiai spręsti jaunųjų ūkininkų problemas“, – „Ūkininko patarėjui“ teigė E. Eigirdas.

Būsimą asociaciją buriantis ūkininkas atkreipė dėmesį į pagrindines problemas, su kuriomis susiduria jaunieji ūkininkai. Viena didžiausių – sudėtingas ūkio įkūrimo procesas ir ribotos galimybės konkuruoti su stambiaisiais ūkiais. Anot E. Eigirdo, jauni ūkininkai beveik neturi galimybės įsigyti likviduojamų ūkių, todėl didieji ūkiai nuolat plečiasi, o mažesni – susiduria su augimo iššūkiais.

Taip pat jis pabrėžė, kad egzistuojanti parama jauniesiems ūkininkams nėra pakankamai aiškiai reglamentuota. „Ūkininkas, įkūręs ūkį, penkerius metus gauna didesnes išmokas ir papildomus paramos balus. Tačiau jaunuoju ūkininku gali būti laikomas iki 40 metų. Neaišku, ar šie pranašumai taikomi tik pirmuosius penkerius metus, ar iki jaunųjų ūkininkų statuso pabaigos. Per tokį trumpą laiką įsitvirtinti ir užtikrinti ilgalaikę veiklą yra itin sudėtinga. Be to, reikalingi aiškesni sprendimai dėl ūkių perėmimo iš giminaičių, šaukimo į kariuomenę ir kitų jauniesiems ūkininkams aktualių klausimų“, – akcentavo ŪP pašnekovas.

Asociacijos sėkmė, pasak E. Eigirdo, priklausys nuo pačių jaunųjų ūkininkų įsitraukimo. „Svarbu ne tik priklausyti organizacijai, bet ir aktyviai dalyvauti jos veikloje – diskusijose, susirinkimuose, mokėti nario mokestį. Asociacija nebus vieta pasyviems stebėtojams – neaktyvūs nariai bus šalinami, nes siekiame efektyvios ir rezultatyvios veiklos“, – aiškino ūkininkas.

Planuojama, kad asociacijai galės priklausyti 18–40 metų ūkininkai iš visos Lietuvos. Bus siekiama, kad kiekvienoje savivaldybėje būtų bent po penkis narius.

E. Eigirdas pripažįsta, kad atvirai išsakoma nuomonė gali sulaukti ir priešiškumo, tačiau tai jo neatgraso nuo užmojo. Šiuo metu į asociaciją jungtis jau pareiškė norą daugiau nei trisdešimt jaunųjų ūkininkų.

„Asociacijos veiklos pagrindas – aiški vizija ir tvirtos vertybės. Priimsime visus, kurie sutinka su mūsų ideologija, taisyklėmis ir įstatais, tačiau netoleruosime destruktyvių veiksmų ar bandymų kiršinti bendruomenę. Mūsų tikslas – skatinti jaunųjų ūkininkų aktyvumą, ginti jų interesus ir prisidėti prie socialinių bei ekonominių garantijų gerinimo. Vienu žodžiu, svarbiausia – norėti. Norėti veikti, norėti keisti, norėti auginti stiprią jaunųjų ūkininkų bendruomenę“, – apibendrino ŪP pašnekovas.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti, įgarsinti žodžiu ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis