Ashburn +22,7 °C Nedidelis lietus
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024
Ashburn +22,7 °C Nedidelis lietus
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024

Bitės ir pesticidai: griežtės rizikos vertinimas

2023/05/15


Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) peržiūrėjo rekomendacinį dokumentą dėl augalų apsaugos produktų (AAP) keliamos rizikos naminėms bitėms, kamanėms ir pavienėms bitėms.

Dėl AAP poveikio turėtų žūti ne daugiau kaip 10 proc. bičių kolonijos. Ši nuostata yra dalis EFSA atnaujintų AAP poveikio vertinimo bitėms gairių. Kai dokumentas bus patvirtintas Augalų, gyvūnų, maisto ir pašarų nuolatiniame komitete, juo remdamasi Europos Komisija (EK) vertins AAP.

EFA pasiūlymus dar turės apsvarstyti ES valstybės narės. Institucija susitikimą yra numačiusi birželio 13 d.

Pagal ES teisės aktus, AAP gali būti patvirtinti naudojimui įrodžius, jog šie produktai neturi nepriimtino poveikio aplinkai, įskaitant ir bites.

Pirmosios gairės dėl augalų apsaugos produktų bitėms (Apis mellifera, Bombus spp. ir pavienėms bitėms) keliamos rizikos vertinimo buvo paskelbtos 2013 m., o 2019 m. EK paprašė jas peržiūrėti.

Gairių bei rizikos vertinimo metodikos peržiūrą, remdamasi naujausiomis mokslo žiniomis, atliko darbo grupė, į kurią buvo įtraukti EFSA ir pasitelkti ekspertai. Pabrėžiama, kad per visą peržiūros procesą EFSA konsultavosi su valstybėmis narėmis ir suinteresuotaisiais subjektais. Pernai liepos–spalio mėn. buvo rengiamos viešos konsultacijos dėl rekomendacinio dokumento projekto.

Po šio dialogo bei remiantis EFSA pateikta moksline informacija rizikos valdytojai kaip tik ir susitarė dėl 10 proc. naminių bičių apsaugos tikslo. Tai didžiausias leistinas kolonijų dydžio sumažinimo dėl pesticidų poveikio lygis. Patikimų įrodymų dėl poveikio kamanėms ir pavienėms bitėms trūksta, todėl dauguma valstybių narių pritarė neapibrėžtų ribinių verčių metodui, kol bus gauta papildomų duomenų.

 

Pagal EFSA pranešimą

123rf nuotr.

Dalintis
2024/05/23

Ne medžioklės sezono vilkams nebūna

Gyvenimas sukasi nenutrūkstamu ratu – ūkininkai augina gyvulius, o vilkai, pasitaikius progai, juos pjauna. To negali sustabdyti nei padidintos medžioklės kvotos, nei probleminių vilkų paėmimas iš gamtos, nei elektrinės tvoros. Pasitv...
2024/05/23

Patikrinome žievėgraužio tipografo gaudykles. Skaičiuojame laimikį

Valstybinės miškų tarnybos (VMT) Miško sanitarinės apsaugos skyriaus specialistai patikrino žievėgraužio tipografo gaudykles.
2024/05/23

„Elektrum“ ir „Enefit“ gaminantiems vartotojams kompensuos 2,5 mln. eurų

Didžiausiai Lietuvos elektros tiekėjai „Ignitis“ paskelbus apie 5 mln. eurų kompensacijas gaminantiems vartotojams už jų nesuvartotą elektrą, kiti du rinkos dalyviai pranešė klientams skyrę iš viso 2,5 mln. eurų.
2024/05/23

Aplinkos ministerija nori paskatinti jaunimą rinktis karjerą miškininkystės sektoriuje: skyrė 21 stipendiją

Nuo rudens 21 miškininkystės studijas Vytauto Didžiojo universitete ir Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijoje pasirinkęs pirmakursis gaus skatinamąsias stipendijas – 250 eurų per mėnesį. Stipendijas, skatindama jaunimą ...
2024/05/23

Siuntimai pas gydytojus specialistus: ką reikia žinoti?

Ligonių kasos gyventojams primena šiais metais įsigaliojusias siuntimų pas gydytojus specialistus išdavimo naujoves: prasiplėtė siuntimus išduodančių gydytojų ir kitų specialistų ratas, daugėja išimčių, kai siuntimo kon...
2024/05/23

Europos ūkininkai augina sveiką maistą: ekspertai ragina jiems netrukdyti

Europos Sąjungoje auginamas maistas yra vienas saugiausių pasaulyje, patvirtino Europos maisto saugos tarnybos (EFSA) metinė ataskaita. 2022 m. ištyrus rekordinį maisto mėginių, nustatyta, kad didžioji dalis jų neviršijo nustatytų pe...
2024/05/23

LSA patvirtino siūlymus rinkimams besiruošiančioms šalies politinėms partijoms

Gegužės 23 dieną, ketvirtadienį, Raudondvaryje vykusiame Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) suvažiavime šalies savivaldybėms atstovaujantys vietos savivaldos politikai patvirtino strateginius savivaldos siūlymus šalies politinėm...
2024/05/23

Prekyba dujomis mažeikiškius atvedė į teisiamųjų suolą

Teismą įtikino Šiaulių apygardos prokuratūros argumentai – trys mažeikiškiai ir du juridiniai asmenys pripažinti kaltais dėl finansinių nusikaltimų padarymo ir privalės į valstybės biudžetą bendrai sumokėti 100 tūkst. eurų baudų.
2024/05/23

Biotechnologijos – vienas iš pasaulio ekonomikos augimo variklių

„Šiandien biotechnologijos yra vienas iš Europos ir pasaulio ekonomikos augimo variklių: 2023 metais pasaulinės biotechnologijų rinkos dydis siekė net 1,55 trilijonų JAV dolerių. Jų pritaikymas itin platus – nuo naujų, sv...