Columbus +18,7 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 3 Bal 2025
Columbus +18,7 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 3 Bal 2025

Britų ūkininkai protestuoja Londone greta parlamento, facebook nuotr.

Britų ūkininkai mokės už ūkių paveldėjimą

2024/11/23


Britų ūkininkai protestuoja prieš vadinamąjį „traktorių mokestį“ už ūkių paveldėjimą. Ūkininkai teigia, kad mokestis sunaikins šeimos ūkius ir kelia grėsmę maisto gamybai, o vyriausybė teigia, kad to reikia biudžetui surinkti.

Didžiosios Britanijos ūkininkai kreipėsi į valdžią ir paragino vyriausybę panaikinti paveldėjimo mokesčio taisykles dėl žemės nuosavybės, kurios, jų teigimu, sunaikins šeimos valdomus ūkius.

Antradienį mažiausiai 10 000 protestuotojų ėjo aplink Parlamento aikštę, laikydami plakatus su užrašais „Nėra ūkininko, nėra maisto, nėra ateities“ ir „(Ministras pirmininkas Keiras – red. Past.) Starmeris, kenkia ūkininkui“. Kai kurie ūkininkai į sostinės centrą suvažiavo traktoriais.

Programos dalis

Priemonė, kritikų vadinama „traktorių mokesčiu“, praėjusį mėnesį buvo paskelbta kaip naujosios leiboristų vyriausybės programos dalis biudžeto lėšoms surinkti.

Tačiau mokestis sukėlė ūkininkų, kurie sako, kad vyriausybė nesupranta kaimo bendruomenių, neigiamą reakciją.

Iki naujojo biudžeto paskelbimo ūkių perdavimas iš kartos į kartą buvo neapmokestinamas. Tačiau nuo 2026 metų už ūkių paveldėjimą, kurių vertė viršija vieną milijoną Didžiosios Britanijos svarų (1,2 mln. eurų), bus mokamas 20 procentų mokestis.

Vyriausybė teigė, kad reforma bus skirta tik didžiausios vertės ūkiams, tuo pačiu padedant finansuoti viešąsias paslaugas, kuriomis esą naudojasi ūkininkų bendruomenės.

Teks parduoti žemę?

Tačiau ūkininkai teigia, kad nors jų žemė ir technika yra turi labai didelę vertę, ūkių pelno marža maža, norėdami apmokėti visas sąskaitas vaikai turėtų parduoti savo žemę.

Vienas protestuojantis ūkininkas Olly Harrisonas sakė: „Mes nevengiame mokesčių. Jei gautume pelną, apmokestinkite jį. Bet jei negauname pelno, negalime mokėti paveldėjimo mokesčio“.

„Turime šiuos žemės išteklius, kurie turi vertę popieriuje, bet iš tikrųjų ūkininkaujant tai nieko nereiškia“, – sakė jis.

44 metų Emma Robinson, ūkininkė, prisijungusi prie protestų, naujienų agentūrai „Reuters“ sakė, kad jos ūkis Šiaurės vakarų Anglijoje jos šeimai priklauso 500 metų ir ji planuoja jį perduoti savo vaikams. „Jį iš mano rankų paima kažkas, kuris parlamente dirba vos kelias dienas“, – sakė ji. Ji teigė esanti „absoliučiai supykusi“ ir imsis priemonių, kad būtų sutrikdytas maisto tiekimas, jei vyriausybė neatsitrauks.

Tarp protestuotojų buvo ir Jeremy Clarksonas, buvęs „Top Gear“ laidų vedėjas,jo žinutė vyriausybei buvo tokia: „Prašome atsitraukti“.

Skaičiai nesutampa

Vyriausybė nurodė, kad mokesčių pakeitimas palies maždaug apie 500 ūkių per metus, atsižvelgiant į paveldėtų ūkių skaičių 2021–2022 m., o mokesčio tarifas bus mokamas dalimis per 10 metų. Tačiau ūkininkai teigia, kad nuo naujų mokesčių nukentėjusių asmenų skaičius bus daug didesnis.

Vyriausybės minimas 500 skaičius neapima tokio turto kaip gyvuliai ir traktoriai, sakė jie. Kaimo žemės ir verslo asociacija apskaičiavo, kad 70 000 britų ūkių verti daugiau nei 1 milijoną svarų, todėl ateityje šis mokestis gresia ir jiems.

Ūkininkų protestai yra tik dalis platesnės opozicijos reakcijos į leiboristų vyriausybės pirmąjį biudžetą po to, kai jie laimėjo rinkimus liepą, o įmonės perspėja, jog kitos aplinkos ministro Steve‘o Reeves‘o sumanytos mokesčių didinimo priemonės tik paskatins infliaciją.

Ūkininkai teigia, kad jau dabar kenčia nuo nesąžiningos konkurencijos, nes pigesnė importuota produkcija neprivalo atitikti tų pačių aplinkosaugos ir gerovės standartų, o jų pajamas taip pat mažino prekybos centrai bei su klimato kaita susijusios stichijos.

 

Parengė Ričardas Čekutis

Dalintis