Columbus +1,9 °C Debesuota
Penktadienis, 20 Grd 2024
Columbus +1,9 °C Debesuota
Penktadienis, 20 Grd 2024

Bulvių augintojai kenčia ne tik dėl mažų kainų

2020/11/22


Darius Matijošaitis.

Koronaviruso pasndemija keičia žmonių įpročius, o tai smarkiai atsiliepia ūkininkams, ypač auginantiems daržoves. Pavasarį šimtus tonų sėklinių bulvių sunaikinusios UAB „Šaka“ direktorius Darius Matijošaitis neslepia, jog šių metų derlius nuostolių nepadengs, o kol kas dar nėra aišku, ar pavyks jį visą realizuoti, nes, vėl paskelbus karantiną, bulvės tampa vis mažiau reikalingos.

Sąnaudos tapo nuostoliu

2020-ieji didžiausiai Suvalkijoje bulvių augintojai Kudirkos Naumiestyje įsikūrusiai bendrovei „Šaka“ tapo permainų metais. Daugiau nei ketvirtį amžiaus įmonei vadovavęs Juozas Pukelis įmonės vairą perdavė Vilkaviškio ūkininkui D. Matijošaičiui. Penkiolika metų žemę dirbantis vilkaviškietis pats augina daržoves – bulves ir burokėlius, priklauso kooperatyvui „Suvalkijos daržovės“. Ne nauja sritis jam ir sėklinininkystė – vilkaviškietis žino visus reikalavimus, nes ne vienus metus savo ūkyje augino grūdus „Dotnuvos projektams“.

Todėl atėjus naujam vadovui bendrovėje papūtė ir naujų vėjų – pradėta auginti ne tik sėklines bulves, bet ir įvairius sėklinius grūdus. Tačiau įmonė ir toliau bendradarbiauja su didžiausia Europoje selekcijos įmone „Europlant“ – iš Vokietijos į mūsų šalį atsiveža naujausias bulvių veisles, trejus metus vykdo gamybinius bandymus ir daugina labiausiai pasiteisinusių veislių elitinės kategorijos sėklą.

Ir ankstesni, ir nauji bendrovės vadovai įsitikinę, jog geros bulvių sėklos visada reikės, nes lietuviams bulvės yra kaip antra duona. Iki šiol dar nebuvo metų, kad kokybiškos UAB „Šaka“ bulvių sėklos nepirktų.

Tačiau šį pavasarį didelė dalis užsakovų rezervacijas atšaukė. Užsakovams neprireikė ne tik maistinių bulvių, bet ir sėklinių. Išsigandę pandemijos nemažai bulvių augintojų pakeitė planus, todėl bendrovė laukuose turėjo išversti šimtus tonų per žiemą išsaugotų bulvių.

„Praėjusią žiemą sandėliuose laikėme bulves, mokėjome už elektrą, darbuotojai perrinkinėjo, fasavo produkciją, kol paaiškėjo, kad jos niekam nereikia. Niekas mums nesumokėjo už sunaikintas bulves, jų saugojimo sąnaudos tapo nuostoliu, todėl nerimaujame, kad taip neatsitiktų ir ateinantį pavasarį“, – neslėpė nerimo UAB „Šaka“ direktorius.

D. Matijošaitis „Ūkininko patarėjui“ sakė, jog valstybės pažadėtos kompensacijos dar tebelaukia. Nors ji apskaičiuota, pinigų įmonė iki šiol nėra gavusi.

Kainas numušė europiečiai

Šiemet „Šaka“ augino 91 ha sėklinių ir bene 150 ha maistinių bei pramoninių veislių bulvių. Dvigubai didesni buvo grūdinių kultūrų plotai.

Neseniai baigę kasti vėlyvųjų veislių bulves, Kudirkos Naumiesčio žemdirbiai didelio džiugesio nerodo. Nors bulvės, kaip ir visi šakniavaisiai, šiemet užderėjo neblogai, nerimą kelia ne tik jų kaina. Dabar ji pati mažiausia per kelerius pastaruosius dešimtmečius – vos 8 ct/kg.

UAB „Šaka“ šiemet augino bemaž 20 veislių bulves.

Tačiau kone dykai bulvės parduodamos ne tik Lietuvoje. Pasak D. Matijošaičio, šiemet visoje Europoje bulvių augintojai skaičiuoja nuostolius. Pradėjus kasti šviežias ankstyvųjų veislių bulves, sandėliuose dar tebebuvo maždaug penktadalis pernykščių. Norėdami išvalyti sandėlius, europiečiai mušė kainas, tą patį daro ir dabar, nes, ūžtelėjus antrai pandemijos bangai, didžiojoje Europos dalyje ir vėl užsidarė viešojo maitinimo įstaigos. Jos gali neveikti iki pat pavasario, tad nereikės ir didelės dalies užaugintų bulvių.

D. Matijošaitis svarsto, jog daržovių auginimas yra vienas sunkesnių žemės ūkio verslų. Už cukrinius runkelius daugiau nemoka, bet juos nukasei, išvežei – ir ramu. Laukdamas, kol pakils kainos, grūdus gali laikyti sandėliuose net trejus metus, jiems nieko neatsitiks. Bulvės ilgiau nei iki pavasario neišsilaiko, joms reikia specialių saugojimo sąlygų ir nuolatinio dėmesio – ūkio darbuotojai perrinkinėja dėžes kas dvi savaites ar net dažniau. Tam reikia nemažai rankų darbo, todėl bendrovė samdo per 20 darbuotojų. Jų reikėtų gal net dar daugiau.

„Apskaičiuota, kad užauginti hektarą daržovių kainuoja tiek pat, kiek 10 ha javų, nes tenka samdyti daug žmonių. Sėklinėms bulvėms užauginti reikia dar daugiau pastangų įdėti, didesni reikalavimai ir atsakomybė. Kas savaitę sulaukiame tikrintojų iš sėklininkystės kontrolės tarnybų, nes bulvė yra labiausiai nuo ligų saugomas augalas. Dėl to niekaip neįmanoma sumažinti sąnaudų“, – tikino D. Matijošaitis.

Pirkėjai darosi išrankesni

Šiemet bendrovė augino maždaug 20 veislių bulvių. Didžioji dalis veislių – naujos, dar vyksta gamybiniai bandymai, tik­rinama, ar jos tinkamos auginti mūsų sąlygomis.

Gražiausiai atrodo ir pirkėjams patraukliausios Europos etalonu laikomos veislės ‘Concordia’ bulvės.

Didžiausius plotus „Šakoje“ ir šiemet užėmė derlingiausių veislių bulvės: ‘Vineta’, ‘Laura’, ‘Concordia’, ‘Corinna’. Įvairovės reikia, nes pirkėjai labai skirtingi – vieniems patinka verdant kietesnės, kitiems – labiau sukrintančios bulvės. Yra žmonių, kurie perka tik raudonas, kiti į jas nenori net žiūrėti, nes įsitikinę, jog geresnių už baltas nėra, treti ieško tik bananinių ar salotinių.

Didelės auga veislės ‘Levantina’ bulvės, tačiau į dideles bulves pirkėjai dabar žiūri nepatikliai. Daugeliui atrodo, jog jos yra pertręštos ir nesveikos.

„Kai galiu, visada paaiškinu, kad užaugintos bulves tiriamos Lenkijos, Vokietijos laboratorijose. Jei būtų rasta cheminių medžiagų likučių, įmonė jų negalėtų parduoti, todėl dideli ūkiai, užauginantys daug bulvių, net nebando rizikuoti ir prarasti visą uždarbį. Tik pavieniai, smulkesni augintojai gali tręšti kiek nori – močiučių ūkiuose užaugintos bulvės kažkodėl laikomos ekologiškomis. Jų niekas netiria, nors greičiausiai rastų ne tik nitratų, bet ir nitritų“, – įsitikinęs D. Matijošaitis.

Pasak bulvių augintojams vadovaujančio ūkininko, didelis bulvių derlius dar nereiškia, jog daug jų pavyks parduoti. Apie 10 proc. šių daržovių sandėliuose sudžiūsta, 15–20 proc. – supūva.

UAB „Šaka“ dešimtmečio vidurkis yra apie 23 t/ha. Visi nori nusipirkti tik apvalių, gražių, todėl tenka išrūšiuoti nestandartines ir galų gale lieka perpus mažiau, nei parsivežama iš lauko.

Šiemet kelių veislių bulvės supuvo vos suvežtos į sandėlius. Kas atsitiko, atsakymo dar ieškoma, tačiau, pasak D. Matijošaičio, gali būti, jog niekada ir nepaaiškės. Nors selekcijos įmonės „Europlant“ specialistai Šakių bulvių augintojams teikia rekomendacijas, niekas negali pasakyti, ar bulvėms buvo per daug drėgmės, ar pateko kažkokia bakterija, ar tiesiog jos nespėjo žemėje subręsti.

Tokie atvejai bulvių augintojams nėra naujiena. Daržininkai susitaikė, kad įdėtos investicijos pelną duoda tik kas trejus ketverius metus. Pandemijos iššūkiai jį gali dar labiau nutolinti.

Daiva BARTKIENĖ ŪP korespondentė  

Autorės ir UAB „Šaka“ nuotraukos

2020-11-22
Dalintis