Savo įžanginėje kalboje paskirtasis Komisijos narys, atsakingas už žemės ūkį ir maistą, Christophe'as Hansenas pažymėjo ūkininkų svarbą aprūpinant europiečius saugiu ir aukštos kokybės maistu, bei atsakomybę būti pirmosiose gynybos nuo biologinės įvairovės nykimo ir klimato kaitos linijose.
Tačiau ekonominis spaudimas dėl pasaulinės konkurencijos yra vis didesnis, ūkininkai pirmieji nukenčia nuo ekstremalių oro sąlygų. Nemažai dėmesio diskusijos metu sulaukė pastarųjų dienų įvykiai – niokojantys potvyniai Valensijoje (Ispanija), dėl kurių žuvo daugiau kaip 200 žmonių, žemės ūkio sektorius patyrė milijoninius nuostolius.
Kaip pastebi „Euractiv“, nuotaikos per tris valandas trukusią diskusiją tiek salėje, tiek socialiniuose tinkluose buvo teigiamos (klausymai buvo transliuojami), o kandidatas sulaukė net kelių Europos Parlamento (EP) narių plojimų.
Ūkininko šeimoje užaugęs M. Hansenas išreiškė aiškią paramą Žaliajam kursui, tačiau teigė, kad kai kuriuos teisės aktus būtų naudinga supaprastinti. Buvęs Europos Parlamento narys, remdamasis savo artimųjų patirtimi, taip pat pabrėžė sudėtingas ūkininkų darbo sąlygas, kurios atsiliepia psichikos sveikatai, kyla fizinio ir psichinio išsekimo pavojus.
Ponas Hansenas įsipareigojo tęsti Komisijos vadovės inicijuotą „strateginį dialogą", aplankyti visus regionus ir, glaudžiai bendradarbiaudamas su Parlamentu, per pirmąsias 100 savo kadencijos dienų parengti būsimos žemės ūkio ir maisto politikos viziją.
Bendroji žemės ūkio politika
EP nariai teiravosi paskirtojo Komisijos nario dėl bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) būsimo biudžeto dydžio ir struktūros, taip pat dėl būdų užtikrinti, kad ūkininkai už savo produkciją gautų sąžiningą kainą. Ponas Hansenas pažadėjo ieškoti alternatyvių pajamų šaltinių ir skatinti kapitalo investicijas, kartu stiprinant ūkininkų derybinę galią ir skatinant tvarias tiekimo grandines bei vartojimą.
Kaip atkreipė dėmesį „Euractiv“, būsimasis Komisijos narys pasisakė už „stiprią“ BŽŪP ir nepritarė spekuliacijoms žemės ūkio subsidijas sujungti su ES sanglaudos politika. „Galite tikėtis, kad apginsiu labai tvirtą ir specialų BŽŪP biudžetą", – patikino. Kita vertus, jis atsargiai vertino BŽŪP biudžeto didinimo tikimybę.
Remdamasis savo, kaip buvusio Parlamento Tarptautinės prekybos komiteto (INTA) nario, patirtimi, Hansenas kalbėjo apie sąžiningos konkurencijos žemės ūkio produktų importui užtikrinimą, kartu pabrėždamas eksporto galimybes, kurias prekybos susitarimai suteikia ES gamintojams.
Ukraina, gyvulininkystė ir ATLPS
Hansenas apibūdino galimą Ukrainos stojimą į ES žemės ūkiui kaip „dramblį kambaryje“. Anot jo, šios šalies žemės ūkio potencialą reikia subalansuoti su ES rinkos stabilumu. Taip pat jis pažymėjo, jog, kita vertus, plėtra „galbūt taip pat leis mums būti labiau nepriklausomiems baltymingų augalų srityje“.
Dėl augalinių baltymų, kaip alternatyvos gyvūninės kilmės produktams, gamybos ir vartojimo skatinimo Hansenas aiškiai nesutiko su „Žaliaisiais“. Anot jo, sudėtinga primesti iš viršaus, kas ką turi valgyti. Taip pat būsimasis komisaras pažymėjo, kad mėsos produktai yra subalansuotos mitybos dalis.
Hansenas išreiškė abejonių dėl apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemos (ATLPS) sukūrimo žemės ūkio sektoriui – idėjos, kuri iškelta per strateginį dialogą. Ne veltui šios idėjos atsisakė Naujoji Zelandija.
Tolesni veiksmai
Pagal numatytą procedūrą, dabar Pirmininkų sueiga (EP pirmininkas M. Metsola ir frakcijų pirmininkai), sulaukęs AGRI ir kitų komiteto išvadų, turi atlikti galutinį vertinimą ir paskelbti, kad lapkričio 21 d. klausymai baigiami.
Šiuo metu numatyta, kad EP narių rinkimai į visą Komisijos narių kolegiją (balsavusiųjų dauguma, vardiniu būdu) vyks lapkričio 25–28 d. plenarinėje sesijoje Strasbūre.
Parengė Irma Dubovičienė