Nuo spalio 11 d. žemės ūkio kooperatyvo „Pienas LT“ pieno perdirbimo gamyklai Kauno laisvojoje ekonominėje zonoje net trys stambūs tiekėjai (žemės ūkio bendrovės „Okainiai“, „Lytagra“ ir „Pauliukai“) nebetiekia žaliavinio pieno – iš viso apie 80 tonų per parą. Tai net penktadalis viso „Pienas LT“ superkamo pieno.
„Tai verslo sprendimas“, – sakė ŽŪK „Pienas LT“ valdybos pirmininkas Tomas Raudonius.
„Sužinoję, jog mūsų pieno nereikia, su kita pieno perdirbimo įmone sudarėme keturių mėnesių trukmės sutartį, –„Ūkininko patarėjui“ teigė ŽŪB „Okainiai“ vadovas Vilius Samuolis. – Be to, už žaliavą gavome geresnę kainą.“
Pasak V. Samuolio, ŽŪB „Okainiai“ kooperatinei pieninei per parą parduodavo 27–29 t žaliavinio pieno. Jei po sausio mėnesio pavyktų susiderėti dėl palankesnės supirkimo kainos, galbūt pienas būtų vėl parduodamas kooperatyvui „Pienas LT“.
Kaip pasakojo ŽŪB „Okainiai“ vadovas V. Samuolis, minėtam kooperatyvui dėl mažų supirkimo kainų bendrovė nepardavė pieno žaliavos ir 2014 m., ir 2018 m. Pastaruoju metu vyksta išstojimo iš kooperatyvo procedūra. Kadangi ŽŪK „Pienas LT“ stokoja lėšų, su „Okainių“ bendrove bus atsiskaityta per keletą metų, išdėstant susikaupusią daugiau nei 2 mln. Eur akcijų, pajų ir palūkanų sumą mėnesiais.
„Gerai žinau kooperatyvo „Pienas LT“ steigimo aplinkybes, – ŪP pasakojo AB „Lytagra“ įmonių grupės vadovas Adomas Balsys. – Dvi kadencijas buvau kooperatyvo valdybos narys. Pradinį optimizmą keitė pragmatizmas, jaunimas, t. y. jauni vadovai kooperaciją ir komunikavimą su ūkininkais suprato savaip.“
Iš laiko perspektyvos šalies pieno gamintojai pripažįsta, jog pati „Pienas LT“ idėja nuo pat pradžių buvo tiesiog tobula. Šio kooperatyvo atsiradimu 2008 m. siekta, kad didėtų pieno supirkimo kainos, plėstųsi kooperacija Lietuvoje, o žemdirbių kišenės pilnėtų.
Akivaizdu, kad kooperatyvo atsiradimu nebuvo patenkinti penki didieji pieno perdirbėjai, nes ūkininkai buvo užsibrėžę pastatyti savo pieno perdirbimo gamyklą, tiekti jai žaliavą. Dėl nesėkmių, kai buvo atsisakyta Lietuvos įmonių, siūliusių statybos ir įrangos tiekimo paslaugas, stipriai vėlavo „Pienas LT“ gamyklos statybos, kooperatyvo vadovai nariams ir pretendentams įteigė nuomonę, esą tai pieno perdirbėjų, politikų pinklės, nors nuo pačių kooperatyvo narių ilgą laiką buvo dangstomos didžiulės problemos, susijusios su technologinės įrangos gamyklai tiekimu.
Abejonės dėl įrangos tiekėjos iš užsienio „Finnah GmbH“ pasitvirtino. Bendrovei 2014 m. buvo paskelbtas bankrotas. „Pienas LT“ prarado mažiausiai dvejus metus, kol buvo surengtas naujas tarptautinis konkursas ir gamyklai buvo patiekta įranga. Kooperatyvo nariai turėjo investuoti nuosavus milijonus prie europinių ir nacionalinių lėšų.
Tuo metu valdybos pirmininku nuo kooperatyvo įsteigimo buvo teisininkas Naglis Narauskas. Jo dešinioji ranka – ūkininkas T. Raudonius, UAB „Raudoniai“ vadovas. 2017 metų balandį N. Narauskas buvo perrinktas kooperatyvo valdybos pirmininku. Savo kandidatūrą N. Narausko naudai tuomet atsiėmė T. Raudonius.
2018 metų rugpjūtį N. Narauskas paskelbė besitraukiantis iš valdybos pirmininko pareigų. Naujuoju valdybos pirmininku buvo išrinktas T. Raudonius. Tuomet jis žadėjo siekti kooperatyvo bendruomenės gerovės.
Tais pačiais metais kilo nemenkas dalies prekinių ūkių nepasitenkinimas dėl kooperatyvo mokamos pieno supirkimo kainos. 2018 metų sausį iš kooperatyvo pasitraukė „Lytagros“, „Okainių“, „Pauliukų“ žemės ūkio bendrovės.
Tuoj pat pasklido kalbos, kad pagal „Pienas LT“ įstatus pajinis įnašas įmonėms turėjo būti grąžintas per metus, tačiau už kooperatyvo narių akių esą buvo susitarta, jog įnašas bus grąžintas per keliolika metų. Todėl šioms bendrovėms už tiekiamą pieną esą mokama brangiau nei kitiems kooperatyvo nariams.
Nuo geriausių metų, kai „Pienas LT“ vienijo 224 ūkius, šiuo metu kooperatyve likę 187 nariai, samdomų darbuotojų – 195.
Vasaros pradžioje ŽŪK „Pienas LT“ viešųjų ryšių skyriaus vadovė tvirtino, jog 80 proc. kooperatyvo narių nėra smulkūs, vidutiniai ar šeimos ūkiai, o prekiniai, per parą gaminantys ne mažiau nei 1–4 t pieno. Per 2020 m. supirkta 186 tūkst. t žaliavinio pieno. Kooperatyvo gamyklos gamybiniai pajėgumai nuolat auga, todėl poreikis žaliaviniam pienui taip pat auga. Šių metų pavasarį „Pienas LT“ nariai, suprasdami, su kokiais sudėtingais iššūkiais susiduria Lietuvos pieno sektorius, palengvino pajaus kaupimo įmokos sąlygas pieno gamintojams. Naujas narys jau tą pačią dieną tampa lygiaverčiu nariu ir įgyja tokias pat teises ir pareigas, kaip ir kiti nariai, kūrę kooperatyvą nuo 2008 m. ŽŪK „Pienas LT“ 2019 m. pardavimų pajamos siekė 68 714 mln. Eur, 2020 m. – 75 885 mln. Eur.
Šiemet birželio 21 d. visuotiniame susirinkime vykusiuose rinkimuose valdybos pirmininku išrinktas T. Raudonius, valdybos nariais – ŽŪB „Ginkūnų agrofirma“ vadovas Arūnas Grubliauskis, ūkininkai Vytautas Mišeikis, Vilma Rumšienė ir Adomas Statkus.
„Tikrai žemdirbių kooperacijai mes dar nesame subrendę, – ŪP sakė AB „Lytagra“ įmonių grupės vadovas A. Balsys. – Mūsų bendrovėje dirba daugiau nei tūkstantis žmonių. Su visais kalbamės atvirai, diskutuojame, sutariame dėl sprendimų. „Pienas LT“ kooperatyvui linkėčiau ieškoti atvirumo, pasitikėjimo galimybių.“
2021-11-10
ŪP korespondentas Justinas ADOMAITIS
Redakcijos nuotrauka