Kaunas +23,5 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025
Kaunas +23,5 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025

BŽŪP padeda išlaikyti ūkininkavimą

2023/07/20


Jei ne išmokos iš Bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP), didelei daliai vietovių, kuriose yra gamtinių kliūčių, kiltų pavojus, kad jos gali būti apleistos. Tiesioginės išmokos ir investicijos iš kaimo plėtros fondų šiose vietovėse padeda išlaikyti ūkininkavimą ir kaimo pragyvenimo šaltinius. Iš naujausio Europos Komisijos (EK) tyrimo matyti, kad ūkiai vietovėse su gamtinėmis kliūtimis vidutiniškai yra mažiau intensyvūs, o dažniau taikomi žemės naudojimo būdai, tokie kaip pievos, baltyminiai augalai ir pūdymas, yra naudingi aplinkai ir biologinei įvairovei.

Vietovės, kuriose esama gamtinių ar kitų specifinių kliūčių, yra tos, kuriose sąlygos ūkininkauti mažiau palankios, dėl aukščio virš jūros lygio, nuolydžio, sausrų, žemos temperatūros, nepalankios struktūros ir akmenuotumo. Šioms vietovėms taip pat gali daryti poveikį kiti veiksniai, dėl kurių kyla didesnė žemės apleidimo rizika. Vietovės, kuriose esama gamtinių kliūčių, užima 59 proc. ES naudojamos žemės ūkio paskirties žemės.

Tokiose vietovėse veiklą vykdantys ūkininkai, kaip kompensaciją už nepatogumus dėl kliūčių, iš BŽŪP gali gauti vidutinės metinės išmokos už hektarą priedą. 2023–2027 m. laikotarpiu parama nepalankių vietovių ūkininkams teikiama pagal 23 BŽŪP strateginius planus, kurių planuojamos viešosios išlaidos sudaro 18,7 milijardo eurų ir apima 47 milijonus hektarų. Ši suma sudaro 17 proc. viso kaimo plėtros finansavimo ir 6 proc. viso BŽŪP finansavimo. Apskritai išmokos padeda išlaikyti ekstensyvias ir mažai sąnaudų reikalaujančias ūkininkavimo sistemas, kurios nors yra ekonomiškai mažiau efektyvios, bet leidžia gaminti maistą ir pašarus nepalankiose vietovėse.

Komisija, remdamasi ES ūkių apskaitos duomenų tinklo duomenimis, dabar pirmą kartą atliko komercinių ūkių, kuriuose esama gamtinių kliūčių, apžvalgą ir socialinius, ekonominius bei aplinkosauginius ypatumus palygino su įprastais ūkiais.

Palyginti su kitais, gamtinių kliūčių turintys ūkiai ekonomiškai yra vidutiniškai silpnesni, jų pajamos mažesnės, ekonominis dydis mažesnis, ir jie gauna didesnes subsidijas už hektarą. Nepaisant didelės BŽŪP paramos, pajamų skirtumas tarp vienų ir kitų ūkių išlieka didelis: kalnuotose vietovėse jis siekia 20,4 proc., ne kalnų vietovėse – 26,5 proc. Be valstybės paramos didelė dalis šių ūkių turėtų nutraukti savo veiklą.

Aplinkosauginiu požiūriu, su gamtinėmis kliūtimis susiduriantys ūkiai naudoja mažiau mineralinių trąšų ir pesticidų. Lauko kultūroms kalnų vietovėse ir ne kalnų vietovėse seikėjama atitinkamai 55 % ir 26 % mažiau mineralinių azoto trąšų nei tos pačios specializacijos ūkiuose vietovėse, kuriose nėra gamtinių kliūčių. Tokių pat skirtingų grupių daugiamečių augalų augintojai pesticidų ir kitų augalų apsaugos produktų sunaudoja (skaičiuojant  1 ha) 56 proc. ir 49 proc. mažiau. Tai reiškia ir mažesnes išlaidas.

Be to, ūkiuose, esančiuose ūkininkauti nepalankiose vietovėse, didesnę dalį užima baltyminiai augalai, pievos ir pūdymai, o šis žemės naudojimas yra naudingesnis aplinkai ir biologinei įvairovei. Baltyminiai augalai gerina dirvožemio derlingumą ir mažina sintetinių trąšų poreikį. Pūdymas ir pievos mažina dirvožemio erozijos riziką, palaiko biologinę įvairovę, gerina dirvožemio biofizines savybes ir prisideda prie kraštovaizdžio išsaugojimo. Be to, pasėlių įvairinimas yra svarbi agroekologinė praktika, teigiamai veikianti aplinkosaugos veiksnius, tarp jų biologinę įvairovę, apdulkinimą, kenkėjų kontrolę, maistinių medžiagų apykaitą, dirvožemio derlingumą ir vandens reguliavimą. Nekalnuotose gamtinių kliūčių turinčiose vietovėse pasėlių įvairinimas yra didesnis palyginti su kitais ūkiais.

Daugiau kaip 60 tipų buveinių, saugomų pagal Buveinių direktyvą, yra priklausomos nuo žemės ūkio veiklos arba iš jos gali gauti naudos kylant grėsmei dėl žemės apleidimo. Nutraukus žemės ūkio veiklą, pablogėtų buveinių ekologinė būklė. Tai ne tik neigiamai paveiktų ekosistemas, bet ir būtų prarasti vertingi tradiciniai kraštovaizdžiai, taip pat tradiciniai materialūs ir nematerialūs elementai.

Leidus ūkiams nutraukti žemės ūkio veiklą, tikėtina, kad ES apskritai sumažėtų maisto gamyba ir dėl to suintensyvėtų ir taip intensyviai dirbami žemės ūkio paskirties žemės plotai. Todėl ūkininkų pajamų rėmimas yra labai svarbus.

žemės su gamtinėmis kliūtimis
Gamtinių kliūčių turinčių žemės ūkio paskirties plotų dalis šalyse narėse 2021 m. Šaltinis: EK tyrimas. Lietuva pažymėta kaip šeštoji ES šalis, kurioje yra didžiausia dalis gamtinių kliūčių neturinčios žemės ūkio paskirties žemės. Tuo tarpu Latvija išsiskiria kaip ne kalnų šalis, kurioje palankių ūkininkauti žemių dalis yra mažiausia.

 

EK Žemės ūkio ir kaimo plėtros departamento informacija

Titulinė/EK tyrimo iliustracija: didelės vertės žemės ūkio paskirties žemės zonos (žalia) ir zonos su gamtinėmis kliūtimis (raudona).

Dalintis
2025/07/19

Ekologinių ūkių mažėja – tarša didėja?

Lietuvoje maždaug prieš tris dešimtmečius prasidėjo domėjimasis ekologiniu ūkininkavimu ir entuziastų dėka atsirado pirmieji ekologiniai ūkiai. Iki 2030 m. pagal Europos Sąjungos (ES) žaliąjį kursą numatyta pasiekti dabar sunkiai įsi...
2025/07/19

Septyniolika dienų – iki Žalgirio mūšio lauko

Šiauliai („Šiaulių kraštas“). Žmogus ir žirgas. Septyniolika dienų šiuo metu Kelmės rajone, Skruzdėlynės viensėdyje, gyvenantis Rytis Dragūnas savo Žemaitukų veislės žirgeliu Alniu jojo iki Griunvaldo, kur Ž...
2025/07/19

Grėsmė spygliuočių miškams

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos pristato Europos Sąjungos prioritetinių karantininių kenkėjų sąraše įtrauktą drugį – Dendrolimus sibiricus. Šio kenkėjas Lietuvoje kol kas neaptiktas, tačiau ...
2025/07/19

Baltijos šalyse pigiausi degalai yra Lietuvoje, o benzinas Lietuvoje pigesnis nei Lenkijoje

Praėjusią savaitę Lietuvoje benzino vidutinė kaina sumažėjo 0,8 procento, o dyzelino kaina padidėjo 0,3 procento. Europos Sąjungos šalių vidutinė svertinė benzino kaina nepakito, o dyzelino vidutinė kaina padidėjo 1 procentu. Palyginti su E...
2025/07/19

Žemės ūkio produkcijos ir trąšų prekybos grupei metai buvo nuostolingi

Žemės ūkio produkcijos ir trąšų prekybos grupė „Imlitex Holdings“ po pelningų 2023-ųjų pernai patyrė 1,86 mln. eurų grynojo nuostolio (užpernai – 757 tūkst. eurų pelno), jos konsoliduotos pajamos mažėjo 9,8 proc. iki 306 m...
2025/07/19

Nematomas pavojus duše: kodėl svarbu po atostogų bent minutei atsukti karšto vandens čiaupą?

Lietuvoje kiekvienais metais fiksuojama legioneliozės atvejų. Dėl šios priežasties gyventojams svarbu neužmiršti laikytis kelių paprastų taisyklių, kurios padės apsisaugoti. Efektyviausias būdas išvengti šios infekcijos...
2025/07/19

Rusijos alkoholio pramonė traukiasi

Rusija – keistų paradoksų šalis: nors rusai apskritai vartoja daugiau alkoholio, nei 2024 m., tačiau alkoholinių gėrimų gamyba smarkiai sumažėjo. Dėl to jau kenčia šalies biudžetas.
2025/07/19

Valstybės kontrolė: taikydama dirbtinį intelektą valstybė galėtų sutaupyti iki 30 proc. darbo laiko

Pritaikydama dirbtinį intelektą (DI) valstybė galėtų sutaupyti iki 30 proc. darbo laiko, bet tik 15 proc. institucijų juo naudojasi. Lietuvos viešajame sektoriuje neužtikrinama DI sistemų veikimui reikalinga infrastruktūra. 2021–...