Ashburn +6,0 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023
Ashburn +6,0 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023


Jolanta KAŽEMĖKAITYTĖ
ŪP korespondentė
 

„Cannabis Hub.LT 2023“

2023/10/31


Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (ŽŪA) praėjusį penktadienį ir šeštadienį vyko tarptautinis forumas „Cannabis Hub.LT 2023“. Jame buvo gvildenami aktualūs su pluoštinių kanapių verslu susiję klausimai, pristatomi iš šio augalo pagaminti produktai, supažindinama su kanapių auginimo, apdorojimo, perdirbimo technologinėmis naujovėmis. Forume vyravo Ukrainos tema. Aptartos pluoštinių kanapių verslo galimybės, prisidedant prie šios šalies ekonomikos stiprinimo ir miestų atstatymo.

Atsivežtų žaliavos iš kaimynės

Forumo konferencija „Pluoštinių kanapių verslo potencialas, stiprinant Baltijos šalių ir Ukrainos bendradarbiavimą“ prasidėjo diskusija „Kanapių verslo plėtra, siekiant didinti paramą Ukrainai“. Jai vadovavusi ŽŪA prof. dr. Vilma Atkočiūnienė pirmajam žodį suteikė Seimo Kaimo reikalų komiteto (KRK) pirmininkui Viktorui Pranckiečiui.

„Politiniais sprendimais turime gerinti verslo aplinką, o ne gadinti“, – sakė jis ir vylėsi, kad Lietuvos pluoštinių kanapių verslo neištiks kailinių žvėrelių verslo likimas. Neva uždraudus juos auginti, šalies biudžetas kasmet neteks kelių milijonų eurų.

„Pluoštinių kanapių verslas – perspektyvus. Reikėtų jam labiau atrišti rankas. Iš Ukrainos galėtume atsivežti pluoštinių kanapių sėklų. Jų trūksta Lietuvoje“, – pridūrė žemės ūkio viceministras Vytautas Abukauskas.

„Pluoštinių kanapių spalius, stiebus, pluoštą vertėtų naudoti Ukrainoje statybose, statant sveikus, ekologiškus būstus. Tam reikia didelių žaliavų kiekių ir investicijų įrangai, metalo konstrukcijoms. Gamybinėms pajėgoms sukurti panaudotinos šios šalies biudžeto lėšos“, – svarstė Europos pramoninių kanapių asociacijos valdybos narys Jacekas Kramarzas (Jacek Kramarz) iš Lenkijos.

Pasak jo, Lenkija į Ukrainą žvelgia kaip į galimą didžiulę ekonominę naudą abiem šalims. Ši nauda rastųsi, kai Ukraina, tapusi Europos Sąjungos (ES) nare, augintų žaliavą kaimyninės Lenkijos pluoštinių kanapių perdirbimo pramonei. Dabar jos gamybiniai pajėgumai nedidinami, mat pernelyg brangu atsivežti šios žaliavos iš tolimesnių šalių.

Žadėjo paramą

Lietuvos įmonės „BioSyyd“ direktorė Vida Audra Budrienė teigė, kad Ukrainos ūkininkai moka auginti pluoštines kanapes, ten išvestos nuostabios jų veislės. Sutvarkius tenykštę įstatyminę bazę, susijusią su šių augalų auginimu ir perdirbimu, Ukraina galėtų su Lietuva tartis dėl technologijų įsigijimo. Pasak V. A. Budrienės, šalia ukrainiečių laukų, kuriuose auginamos pluoštinės kanapės, turėtų atsirasti jų apdorojimo ar perdirbimo fabrikai.

„Pluoštinių kanapių verslo srityje atsiliekame nuo Lietuvos 10 metų. Norint pasivyti, reikia jūsų teisinių ir kitų žinių, patirties. Šiam verslui būtinos didelės investicijos“, – tvirtino Ukrainos įmonės „Pharm-Register LLC“ direktorius Ilarijonas Jarošenka (Ilarion Yaroshenko) ir kvietė Lietuvos verslininkus investuoti Ukrainoje į produkcijos iš pluoštinių kanapių gamybą, o mūsų šalį – vėliau pirkti ten iš šio augalo pagamintus produktus.

Jis patarė Lietuvai iš anksto pažadėti Ukrainoje juos pirkti, kad vėliau netektų grumtis aršioje konkurencinėje kovoje su kitomis šalimis dėl galimybės jų įsigyti.

„Ukrainos ekonomika turi prisidėti stabdant klimato kaitą. Dalį savo ekonomikos ji turi atstatyti tvariai – vystydama biomaisto, bioplastiko ir statybinių medžiagų iš pluoštinių kanapių pramonę“, – nurodė JAV organizacijos „Industrial Hemp Trade & Developmentׅ“ („Pramoninė kanapių prekyba ir plėtra“) atstovas Herikas Foksas (Herrick Fox). Pasak jo, JAV Vyriausybė ir fondai padės Ukrainai siekti šio tikslo, vis didindami tam skirtą piniginę pagalbą ir apsidrausdami nuo rizikos.

foksas
Herikas Foksas iš JAV:  „Tarptautiniai donorai yra pasirengę investuoti į kanapių verslą Baltijos šalyse tam, kad būtų laiku pasirengta Ukrainos atstatymui.“

H. Foksas tokią pagalbą žadėjo ir kad stiprėtų bendradarbiavimas tarp Ukrainos ir Lietuvos pluoštinių kanapių verslo bei JAV. Pasak jo, kai Ukraina taps ES nare, tai paveiks visą šios Bendrijos žemės ūkį. Rasis didžiulė galimybė auginti pluoštines kanapes maistui ir kurui. „Dabar daug kuro gaminama iš grūdų, nors teigiama, kad jie naudotini tik maistui“, – sakė amerikietis. Jis pažangiu ir plėstinu reiškiniu vadino dirbtinę mėsą, užaugintą laboratorijoje iš gyvūnų raumenų ląstelės panaudojant kanapių baltymus.

Kvietė bendradarbiauti

„Kas Ukrainai yra pluoštinės kanapės? Tai – augalai, surenkantys anglies dvideginį ir padedantys išvalyti karo užterštą žemę. Tai yra ir statybinė medžiaga. Mokame auginti pluoštines kanapes ir jas paversti tekstile, net kailiu. Bet, norint iš jų gaminti statybines medžiagas, dar kitą produkciją, mums reikia technologijų. Kviečiame Lietuvos mokslininkus labiau bendradarbiauti jas kuriant. Jei Ukraina ir Lietuva pasidalytų tuo, ką žino, moka kanapių verslo srityje, naudinga būtų ne tik joms, bet ir visai Europai. Su Lietuva dirbame šioje srityje nuo 2009 m., tačiau pažangos nėra, – apgailestavo Ukrainos pluoštinių kultūrų instituto selekcininkė Irina Laiko. – Išvedėme greitai bręstančių pluoštinių kanapių veislių, tinkamų auginti ir Lietuvoje – šiauriniame Europos krašte, kaip Ukraina. Bet pas jus dažniausiai auginamos prancūziškų veislių vėliau bręstančios kanapės. Ukrainietiškos veislės kanapių partiją nusiuntėme į Čekiją, kai kurias kitas ES šalis. Iš niekur, išskyrus Lietuvą, jos negrįžo atgal.“

irina laiko
Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos vicekanclerė prof. dr. Aušra Blinstrubienė, prof. dr. Vilma Atkočiūnienė, Ukrainos selekcininkė Irina Laiko.

I. Laiko vardijo kai kurias ukrainietiškų veislių pluoštinių kanapių veisles, kurių didelis sėklų derlingumas (1,5–2 t/ha) ir aliejingumas (38–40 proc.) arba kurių lapuose ir žiedynuose visiškai nėra psichoaktyviosios medžiagos tetrahidrokanabinolio (THC) ar jo yra mažiau nei 0,1 proc.

Laukia CBD laisvės

jorus
Baltrušiuose, Šakių r., veikiančios įmonės „Jorus“ komercijos direktorė Agnė Rutkauskaitė ir laikinai einanti direktorės pareigas Indrė Gvazdaitienė.
„Serumas, kuriame yra CBD, maitina, švelnina odą“, – tikino įmonės „Biosyyd“ atstovė dr. Lijana Dienaitė.

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje,

„Ūkininko patarėjas” Nr. 123, 2023 m. spalio 31 d.

Laikraštis „Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

 

Autorės nuotraukos

Titupinįje nuotr. – Kanapių augintojų, perdirbėjų ir verslo inovatorių asociacijos direktorius Rimantas Čiūtas ir pirmininkas Nerijus Slesoriūnas.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/04

Pelkėse verda tikra pekla (I)

Lietuvių tautosakoje pelkė apibūdinama kaip klampi vieta su stovinčiu vandeniu, kurioje knibždėte knibžda įvairiausių mistinių padarų. Todėl ji savo paslaptingumu nuo seno baidė ir domino žmones. Ši vieta ir dabar nepraranda susidomėjimo, n...
2023/12/04

Dekoratyvus, veržlus, skanus – kas?

Nedaug rastume augalų, tinkamų tiek želdynams, tiek gyvatvorėms, tiek nepageidaujamiems vabzdžiams atbaidyti, ir gydomųjų savybių turinčiomis uogomis. Jeigu užsimintume, kad iš jo pagaminta burtų lazdelė buvo pati galingiausia Hogvartse, ti...
2023/12/04

Svarbu tinkamai vykdyti įsipareigojimus – nekurti dirbtinių sąlygų gauti paramą

Siekiantys gauti paramą investiciniams projektams pareiškėjai turi užtikrinti, kad dirbtinai nekurs sąlygų gauti paramą. Svarbu žinoti, kad, jei skiriama parama, paramos gavėjai įpareigojami šios nuostatos laikytis visą projekto įgyv...
2023/12/04

Pradėta platinti nauja Vyriausybės taupymo lakštų emisija

Šiandien pradėta platinti nauja vienerių metų trukmės Vyriausybės taupymo lakštų (VTL) emisija, už kurią bus mokama 3,8 proc. metinių palūkanų. Taupymo lakštų emisija bus platinama gruodžio 4–18 d., o išperkama 20...
2023/12/04

Vyndarystės verslas: labiausiai norimas – rabarbarų vynas

Pakruojo rajone Klovainiuose gyvenantis Dainius Jurgaitis su gyvenimo drauge ir verslo partnere Aušra Šimkute prieš keletą metų kaime nusprendė auginti avietes, vėliau – iš uogų virti uogienes, džemus, dar vėliau ...
2023/12/04

Pagailo šaltyje paliktų jautukų

Plungė („Žemaitis“). Vos iškritus pirmajam sniegui ir paspaudus šaltukui, visi skubame kuo šilčiau apsirengti ir užtikrinti palankias gyvenimo sąlygas savo augintiniams. Deja, bet yra ir tokių, kurie į pastarąjį re...
2023/12/04

Apdovanoti sėkmingiausiai dirbantys tradiciniai amatininkai

Metų sandūroje Žemės ūkio ministerijos ir VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros surengtoje metinėje konferencijoje „Tautinio paveldo produktų apsauga, kūrimas, realizavimas ir populiarinimas“ apdovanoti sėkmingiausiai &sca...
2023/12/04

Prapliupusios liūtys ir kruša atėmė viltį nuimti derlių laiku

Kaip kasmet Australijos žemdirbiai derlių iš laukų į saugyklas suvežti planavo iki Kalėdų. Tačiau šalies pietryčiuose prasidėjusios neregėtos liūtys ne tik sustabdė darbus, bet ir pakenkė derliaus kokybei. Spėjama, kad apie 1 mln. t ...
2023/12/04

Neskubėkime išmesti bulvių lupenų – jos dar gali praversti

Kodėl patyrę daržininkai pataria neišmesti bulvių lupenų? Pasirodo, jos gali praversti lysvėse. Ir ne tik. Patarimais dalijasi daržininkė mėgėja Daiva L.