Ashburn +17,5 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 15 Bir 2024
Ashburn +17,5 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 15 Bir 2024

Marius DUBNIKOVAS
Ekonomistas
 

Čia truputį pavogsiu...

2024/05/23


Kartais atrodo, kad kalbi su siena. Ta siena yra LR Vyriausybė ir Finansų ministerija. Lietuvos verslo konfederacija (LVK) kartu su partneriais paskatino tikslą – finansuoti krašto gynybą 4 proc. nuo BVP. Trims procentams pasiekti reikia apie 400 mln. eurų. Toliau turime diskutuoti, kaip ir kada. Pasiūlymas pateiktas dėl 3 proc., labai paprastai: reikia 1 proc. padidinti pelno mokestį verslui ir 1 proc. PVM mokestį!

Finansų ministerija jau patyrė vieną pralaimėjimą. Žlugo siūlyta mokesčių reforma. Ilgai diskutavo ir pateikė projektą, kurio niekas nebuvo matęs. Pasiūlymai krito net nediskutuoti.

Dabar diskutavome apie gynybos mokestį. Ir... gavome teikimą, kurio niekas nėra matęs. Pasiūlymas yra panašus į atmintyje įstrigusią reklamą – „aš čia truputį pavogsiu“.

Užuot turėjus tvarius finansus ir sprendus gynybos klausimus, buvo nuspręsta truputį pavogti iš jaunų šeimų. Apmokestinti NT draudimą, apmokestinti kurą bei alkoholį ir tabaką daugiau nei buvo planuota. Išverčiu į žmonių kalbą: „mes gynybai, kuri reikalinga kiekvienam, kvėpuojančiam Lietuvos oru, mokesčius surinksime iš tų, kurie turi ką drausti, kurie važiuoja ir kurie vartoja kenksmingas medžiagas, o jūsų visų nepaliesime“.

Klausimas kitas – koks bus trimetis akcizų planas? Ar toliau bus didinami mokesčiai silpnam alkoholiui, kai jis pas mus stiprėja? Ar bus toliau labiau apmokestinamas mažiau kenksmingas kaitinamasis tabakas, nes jis populiarėja?

Užuot kūrę skaidrią mokesčių sistemą – sukame kažkur į lankas, nes kažkieno galvoje verda „teisingumo“ principas. Mokesčių reforma žlugo, kartu ir jos autoriai. Bet ją vėl bandoma prikelti. Finansų ministrė registruoja pataisą iš tos reformos, kad iš vidutinės šeimos būtų atimtas mokesčių sumažinimas 300 eurų per metus, kai gali susigrąžinti savo (ne kieno nors kito) sumokėtų mokesčių dalį už vaikų mokslą, pensijos kaupimą ar gyvybės draudimą.

Užuot kūrę skaidrią mokesčių sistemą – sukame kažkur į lankas, nes kažkieno galvoje verda „teisingumo“ principas.

Pakeitimų paketas nepraėjo. Galima būtų ties tuo sustoti. Bet dabar bandoma gabaliukais padaryti revanšą. Kam to reikia? Mokesčiai matuojami poreikiais, ir jei nėra drąsos priimti tinkamus sprendimus, tai gal verčiau jų nedaryti arba bent jau atsisakyti nepriimtinų.

Dalintis