Marijampolės miesto centre jau beveik mėnuo įsikūręs neįprastas gyventojas – cirko dramblys. Lapkričio pirmosiomis dienomis Marijampolėje gastroliavo čekų cirkas, kuris buvo apsistojęs privačiame sklype, esančiame tarp Gedimino, Klaipėdos ir Birštono gatvių. Cirkas po gastrolių išvyko, tačiau liko jų pasirodymuose dalyvavęs dramblys. Vieni marijampoliečiai piktinasi, o kiti nemato problemos dėl kaimynystėje laikinai apsigyvenusio gyvūno.
Neslėpė pasipiktinimo Birštono gatvėje gyvenantis garbaus amžiaus Gedutis Seliokas, neslėpdamas didžiulio pasipiktinimo ir rodydamas priešais jo langus cirko transporto ratų išvagotą veją, aiškino, kad, jo nuomone, yra nenormalu, kai gyvenamajame rajone, tiesiog žmonėms po langais, įsikuria cirkas. „Su gyventojais niekas to nederino. Visą savaitę čia buvo baisus šurmulys, cirko technika be gailesčio malė priešais esantį sklypą, čia įsikūrė didžiulis žmonių būrys drauge su cirko gyvūnais. Jų vagonas stovėjo tiesiog priešais mūsų namą, teršė teritoriją, teko uostyti jų mėšlą. Kai cirkas išsikraustė, sklype liko daug gilių provėžų, į kurias jie primetė šiaudų, sumišusių su gyvūnų mėšlu. Negana to, kad paliko tokią netvarką, išvykdami nepasiėmė pagrindinio artisto – cirko dramblio. Visur draikosi šienas, kuriuo jį šeria, krūvose kaupiamas mėšlas. Ar tai normalu vidury miesto? Mūsų gatvės gyventojai rašėme ne vieną raštą atitinkamoms tarnyboms, savivaldybei, kad būtų imtasi priemonių prieš tokią netvarką. Kaip galima buvo leisti tokioje vietoje įsikurti cirkui?!“ – netvėrė pykčiu G. Seliokas.
Trukdo ne visiems Tačiau yra ir kitokių nuomonių. Vytautas Žilinskas, kurio tėvai gyvena toje pačioje Birštono gatvėje, tikina, kad skundžiasi dėl cirko ir likusio dramblio tik pora senų bambeklių, visi kiti gyventojai, neva, jokių problemų ir skundų dėl to neturi. „Mes čia jokių didesnių nepatogumų nepatyrėme. Cirkas juk visada atvykęs įsikuria kažkur miesto centre. Dažniausiai būdavo, kad apsistoja kokiame mokyklos stadione, o šį kartą įsikūrė mūsų rajone. Dalyvavome cirko pasirodymuose, buvo įspūdinga. Tie cirko gyvūnai nei čia triukšmavo, nei kokios žalos pridarė. O kad sklypą išmaknojo technika, nieko čia keisto – visur dabar be proto šlapia. Tačiau teritoriją savininkai sutvarkys, žolė atžels ir problemų neliks nė kvapo. Cirkas išvykdamas nepaliko jokio šiukšlyno, kiek tai buvo įmanoma, viską sutvarkė. Žinoma, keista, kad cirkas išvyko, o liko čia gyventi jų dramblys. Jo šeimininkams ir gyvūnui kuo galime, tuo padedame – iš savų namų tiekiame elektrą, vandenį. Jie už tai atsiskaito. Maisto drambliui jo šeimininkai gauna bei perka greta esančiame prekybos centre, šieno ir šiaudų atgabena ūkininkai. Dramblio mėšlas tvarkingai dedamas į vieną vietą. Aš įsitikinęs, kad drambliui išsikrausčius, čia viskas bus palikta tvarkingai“, – gynė neįprastus kaimynus V. Žilinskas. Jam antrino gretimos Klaipėdos gatvės gyventojas Juozas Šalaševičius. „Reikia tik džiaugtis, kad į mūsų miestą atvyksta iš užsienio cirkas. Daugybė žmonių su vaikais stebėjo pasirodymus ir visi liko labai patenkinti. Tokios gastrolės vyksta nedažnai. O cirkas juk turi kažkur apsistoti. Šį kartą pasirinko šią privačią teritoriją. Žinoma, kad sklype liko žymės apie tai, bet jos labai paprastai sutvarkomos. O įspūdžiai apie cirko spektaklius liks ilgam“, – gynė čekų cirką J. Šalaševičius. Dėl čia likusio dramblio optimizmo nestokojantis žmogus taip pat teigė nematąs problemų.
Aplinkosaugininkai nieko bloga neįžiūrėjo Marijampolės savivaldybės aplinkos valdymo skyrius, gavęs iš Birštono gatvės gyventojų skundą dėl cirko paliktos netvarkos ir kaimynystėje įsikūrusio dramblio, aiškinosi, kiek nušviečiama situacija atitinka tikrovę. Aplinkos valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Regina Pakrosnevičienė teigė, kad vos cirkui atvažiavus jau buvo gautas pirmas skundas dėl to, kad cirkas įsikūrė toje teritorijoje, kad jų technika išvažinėjo sklypą. „Mes tuoj pat pasidomėjome, kas ten vyksta, tačiau jokių nusižengimų neužfiksavome. Natūralu, kad įmirkusioje žemėje lieka provėžos, o ant asfalto – purvo. Tačiau jie tuoj pat nuo aplinkinių gatvių tą purvą nuvalė. Kadangi sklypas yra privatus, cirko administracija tiesiogiai susiradusi sklypo savininkus sudarė su jais nuomos sutartį. Su savivaldybe cirkas neprivalėjo to derinti. Juolab savivaldybė su gyventojais neprivalėjo tartis, ar gali čia apsistoti cirkas. Galbūt sutarimo dėlei tai turėjo padaryti sklypo savininkai“, – aiškino savivaldybės atstovė.
Neatrodė, kad kils problemų Šio sklypo, kuriame buvo apsistojęs cirkas, savininkė Aida Sabaliauskienė tikina tikrai nemaniusi, kad kils tokių problemų. „Sutartį dėl cirko gastrolių pasirašėme dar vasarą. Nebuvo įmanoma tikėtis, kad ruduo bus toks šlapias. Mūsų sutartis dėl sklypo nuomos buvo sudaryta vos kelioms dienoms – kol truks cirko pasirodymai, nuo lapkričio 2 iki lapkričio 6 d. Neatrodė, kad gali dėl to kilti kokių problemų. Tačiau dabar tenka sulaukti iš kai kurių aplinkinių gyventojų nemažai priekaištų. Dėl teritorijos aš galiu garantuoti, kad ji bus sutvarkyta. O štai dėl dramblio, man pačiai keista, kodėl jį cirkas paliko. Kažkokie, matyt, nepavykę jų susitarimai. Žinoma, kad būtų geriau, jei dramblys irgi būtų drauge su cirku išvykęs, bet taip jau keistai susiklostė. Kur gi jam dingti? Nuomos sutartį pratęsiau su dramblio savininkais ir jie kol kas čia gyvena“, – sakė sklypo savininkė.
Veterinarai priekaištų neturi Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Marijampolės padalinio specialistai taip pat gavo pranešimų apie Marijampolėje apsigyvenusį dramblį. Žmonės reiškė susirūpinimą, ar gyvūnas yra laikomas tinkamomis sąlygomis, ar jam nešalta, ar nieko netrūksta. VMVT vyriausiasis veterinarijos gydytojas-inspektorius Rinaldas Bašinskas ir gyvūnų gerovės specialistas-inspektorius Aidas Šalčius apsilankę dramblio gyvenamojoje vietoje nustatė, kad juo yra tinkamai rūpinamasi. „Gyvūnas nestokoja nei prižiūrėtojų dėmesio, nei šilumos, nei maisto, nei vandens. Palapinėje veikia du galingi šilumą skleidžiantys kaitrolaidžiai, tad temperatūra nuolat artima 20 laipsnių šilumos. Drambliui tikrai nešalta, jam pakreiktas storas sluoksnis šiaudų, kasdien jis gauna pakankamai vandens ir pašarų. Apie tai, kad su cirku atvyks dramblys, su mūsų tarnyba buvo iš anksto suderinta. Visi dokumentai tvarkingi, tad prisikabinti tikrai neturime prie ko. Dėl gyvūno gerovės užtikrinimo taip pat neturime jokių priekaištų“, – prieš kelias dienas tikino VMVT specialistai.
Laukia kitų gastrolių Dramblio savininkai Vladislavas Dudajevas ir Dizere Karoli tikina, kad jie stengiasi nesukelti jokių problemų ir nepatogumų aplinkiniams gyventojams ir su jais sutarti. „Mes čia atvykome iš Italijos ir su savo drambliu prisijungėme prie Čekijos cirko pasirodymų Lietuvoje. Drambliukė Beibi yra kilusi iš Zimbabvės, tai tarsi mūsų kūdikis, kurią auginome nuo dvejų metų. Dabar jai 29-eri. Šiuo metu ji sveria 3,5 tonos. Ji labai gero, ramaus būdo, niekada netriukšmauja. O ši situacija susiklostė taip todėl, kad čekų cirko pasirodymai Lietuvoje nutrūko anksčiau, nei buvo planuota, ir cirkas išvyko gastroliuoti į kitą šalį, o mums tenka laukti, kol jo gastrolės prasidės Vengrijoje, ten ir išvyksime. Buvo planuota, kad Lietuvoje cirko pasirodymai bus rodomi iki lapkričio 20 d., tačiau staiga planai pasikeitė. Mums su tokiu gyvūnu nėra taip paprasta greitai persiorientuoti, suderinti visus leidimus su šalimis, kur gastroliuoti vyksta čekų cirkas. Tad dabar tenka vieniems dar kurį laiką gyventi čia, Marijampolėje. Su kaimynais mes visai neblogai sutariame, jie labai geri žmonės, kuo gali, tuo mums padeda“, – sakė Vladislavas. Kiekvieną dieną drambliukė Beibi valgo apie 100 kg šieno, jai kasdien perkama apie 25 kg vaisių ir daržovių, kasdien ji išgeria apie 300 litrų vandens. Pasak drambliukės savininko, gyvūno mėšlas yra tvarkingai dedamas į vieną vietą ir yra sutarta su ūkininkais, iš kurių perka šieną ir šiaudus, kad jie iš čia jį pasiims, be to, šio mėšlo pasiprašė ir aplinkinių namų gyventojai savo daržiukams tręšti. Cirko artistai pažadėjo, kad tikrai Marijampolės gyventojams nepaliks jokių problemų, teritorija bus sutvarkyta. Tačiau kiek Marijampolės centre ketina gyventi drambliukė Beibi ir jos šeimininkai, nežinia, nes nuo lapkričio 6 iki lapkričio 20 d. pratęsta sutartis jau baigėsi, o dramblio palapinė ir jo šeimininkų furgonas vis dar stovi toje pačioje vietoje.
Milda JONKIENĖ ŪP korespondentė