Nuo karo pradžios ES pripažino savo esminį vaidmenį remiant Ukrainą jos savigynoje ir, platesniu mastu, ginant visą Europą. Šiuo sudėtingu laikotarpiu būtina toliau remti Ukrainą. Tačiau tam, kad ši parama būtų tvari – ir siekiant būsimos Ukrainos integracijos į ES, kad ir kokia forma tai įvyktų – ne mažiau svarbu užtikrinti, jog Europos ūkininkams ir gamintojams netektų prisiimti neproporcingos naštos. Priešingu atveju rizikuojame susilpninti ES žemės ūkio sektorių ir netiesiogiai sustiprinti Rusijos pozicijas pasaulinėje rinkoje ilguoju laikotarpiu.
Prekybos su Ukraina liberalizavimas padarė reikšmingą neigiamą poveikį keliems svarbiems ES žemės ūkio ir perdirbimo sektoriams. Nors Ukrainos prieiga prie ES rinkos turėjo padėti jos ekonomikai, realybėje daugelis Europos gamintojų – ypač grūdų, cukraus, paukštienos, kiaušinių, etanolio ir medaus sektoriuose – patyrė didžiulį spaudimą. Šie gamintojai susiduria su kainų kritimu dėl perteklinės pasiūlos rinkoje, rinkos dalies mažėjimu, logistiniais iššūkiais ir augančiomis gamybos sąnaudomis, kurias dar labiau padidina karas. Visa tai kelia grėsmę jų ekonominiam gyvybingumui, tuo pačiu metu leidžiant Rusijai išnaudoti Ukrainos nebuvimą pagrindinėse Šiaurės Afrikos ir Pietryčių Azijos rinkose.
Šiandien kaip niekad svarbu užtikrinti, kad neribotas importas negriautų ES gamintojų ekonominio gyvybingumo, tuo pat metu padedant Ukrainai atkurti prieigą prie savo tradicinių rinkų. Priešingu atveju tiek ES, tiek Ukraina – dvi iš svarbiausių pasaulio žemės ūkio ir maisto produktų gamintojų – būtų priverstos konkuruoti toje pačioje rinkoje, taip pakenkiant ilgalaikiams abiejų partnerių strateginiams interesams, ypač artėjant Ukrainos stojimui į ES. Todėl raginame peržiūrėti Bendrijos susitarimą ir sugrąžinti tarifines kvotas (TRQ), panašias į buvusias iki karo pradžios.
Pareiškimą pasirašė:
ES šalių paukštienos perdirbėjų ir prekybininkų asociacija (AVEC), Europos cukraus gamintojų asociacija (CEFS), Europos kukurūzų augintojų konfederacija (CEPM), Tarptautinė Europos runkelių augintojų konfederacija (CIBE), COPA-COGECA – ES ūkininkų ir jų kooperatyvų balsas; Europos atsinaujinančio etanolio asociacija (ePURE), ES kiaušinių, kiaušinių produktų, paukštienos ir žvėrienos didmenininkų sąjunga (EUWEP), Europos pramoninio ir maistinio etanolio asociacija (iEthanol)
UAB „Ūkininko patarėjas“
Įmonės kodas 133122411
PVM mokėtojo kodas LT331224113
Ats. sąsk. nr. LT154010042500061234,
LUMINOR bankas
Gedimino g. 27, LT-44319 Kaunas
Tel. (8-37) 225 300
El. paštas: referente@ukininkopatarejas.lt
Duomenys apie UAB „Ūkininko patarėjas“ kaupiami ir saugomi LR Juridinių asmenų registre
© 2022 - UAB „Ūkininko patarėjas” | Visos teisės saugomos