Laiške pabrėžiama, kad būtina įsiklausyti į aidus, kurie sklinda kaime nuo Vakarų iki Rytų Europos. Ūkininkų bendruomenės susiduria su didžiuliais iššūkiais ir spaudimu, kurių pastaraisiais metais tik daugėjo.
„Ponia pirmininke, jei artimiausiomis dienomis susitiksite su ūkininkais, galėsite išgirsti, ką jie turi bendro. Ekonominė našta ir biurokratija smaugia ūkininkus visoje ES“, – sakoma kreipimesi priduriant, kad didelį poveikį ūkiams daro ir klimato bei geopolitinių krizių padariniai. Ūkiams numatomi nauji suvaržymai turės rimtų ir negrįžtamų padarinių gamybai, pajamoms ir importinių produktų, užaugintų laikantis ne tokių griežtų aplinkosauginių ir socialinių standartų, augimui.
Per pastaruosius kelerius metus apie tai daug kalbėta, tačiau žemdirbių atstovų balsas nebuvo išgirstas. Dėl to padėtis daugelyje valstybių narių šiuo metu yra labai įtempta, ūkininkai išeina į gatves, nes Europos šeimos ūkių išlikimui gresia pavojus.
„Copa“ ir „Cogeca“ lyderiai viltingai žvelgia į EK Pirmininkės inicijuotą strateginį dialogą dėl žemės ūkio ateities, kad būtų „daugiau dialogo ir mažiau poliarizacijos“ ir būtų atsisakyta žaliojo susitarimo bei strategijos „Nuo ūkio iki stalo“ metodo „iš viršaus į apačią“.
Kreipimesi akcentuojami trys klausimai, kuriuos, teigiama, užduoda tūkstančiai ūkininkų:
• pagaliau apsispręsti leisti nukrypti nuo BŽŪP sąlygų (pvz., GAAB 6, 7 ir 8), ekologinių schemų ir tuo grindžiamų agrarinės aplinkosaugos ir klimato įsipareigojimų iki 2024 m.
• pritaikyti kitą pasiūlymą dėl Ukrainos autonominių prekybos priemonių, sukuriant sistemą, užtikrinančią, kad visų Ukrainos žemės ūkio produktų siuntų paskirties vieta būtų nustatyta iki transportavimo į ES, ir įdiegti sistemą, užtikrinančią, kad Ukrainos produktai pasieks šią galutinę paskirties vietą, nepatenka kitur.
• užtikrinti žemės ūkio produkcijos standartų vienodumą ir vienodas sąlygas, kad būtų užtikrinta sąžininga prekyba. Prekybos problemos gerokai viršija prekybos su Ukraina liberalizavimo poveikį. Šiuo požiūriu MERCOSUR susitarimas yra nepriimtinas daugumai ES ūkininkų; pastangos pasiekti susitarimą ūkininkų bendruomenės bus suvokiamos kaip provokacija ir padidins priešiškumą EK priimamiems sprendimams.
Kreipimasis baigiamas konstatuojant, kad Europos žemės ūkio modelis yra tvariausias pasaulyje, ūkininkai ir žemės ūkio kooperatyvai yra labai svarbūs maisto ir energijos tiekimo grandinėms, itin svarbūs dabartiniame geopolitiniame kontekste ir nusipelno būti pripažinti strateginiais. Likus keliems mėnesiams iki rinkimų, ūkininkų bendruomenė tikisi Europos vykdomosios valdžios reakcijos, kad galėtų tęsti savo veiklą priimtinomis sąlygomis.
ŪP portalo informacija
Titulinėje nuotr. – Vilniuje vykusio ūkininkų protesto vaizdo įrašo sustabdytas kadras.
UAB „Ūkininko patarėjas“
Įmonės kodas 133122411
PVM mokėtojo kodas LT331224113
Ats. sąsk. nr. LT154010042500061234,
LUMINOR bankas
Gedimino g. 27, LT-44319 Kaunas
Tel. (8-37) 225 300
El. paštas: referente@ukininkopatarejas.lt
Duomenys apie UAB „Ūkininko patarėjas“ kaupiami ir saugomi LR Juridinių asmenų registre
© 2022 - UAB „Ūkininko patarėjas” | Visos teisės saugomos