Columbus +11,1 °C Debesuota
Pirmadienis, 18 Lap 2024
Columbus +11,1 °C Debesuota
Pirmadienis, 18 Lap 2024

Cukriniai runkeliai tinka ne tik cukrui

2023/09/14


Nyderlandų Vageningeno mokslo ir tyrimų universitetas (WUR) kuria ekologiškas alternatyvas iš biomasės. Viena jų – indaplovių tabletės iš runkelių minkštimo.

Kiekvienais metais chemijos gamyklos pagamina apie 10–15 mln. t akrilato polimerų poliakrilatų, kurie naudojami indaplovių tablečių, kosmetikos, sauskelnių, dažų, klijų ir plastikų gamyboje. Gamintojai šioms medžiagoms gali suteikti bet kokių norimų savybių – nuo gebėjimo absorbuoti ar nukalkinti vandenį iki dažų pasklidimo gražiu tolygiu sluoksniu.

Poliakrilatų trūkumas tas, kad jie gaminami iš naftos – iškastinio ištekliaus. Be to, gamybos metu išmetamas didelis CO2 kiekis. O su panaudotais produktais poliakrilatai dažnai išmetami, aplinkoje kaupiasi. Apsvarstykite, pavyzdžiui, apie valiklių ar dažų likučius, kurie nuleidžiami į kartu su vandeniu. Taigi yra labai rimta priežastis ieškoti ekologiškų alternatyvų.

Biomasė kaip išteklius

Vageningeno mokslo ir tyrimų universiteto chemikai bei biotechnologai šias alternatyvas gamina iš biomasės. Jie sukūrė būdus, kaip vertingą žaliavą išgauti iš žemės ūkio ir maisto pramonės žaliųjų atliekų ir šalutinių produktų. Tai ištekliai, kuriuos galima paversti praktikoje naudingais biopolimerais.

Kurdami unikalų pektino gavybos iš runkelių minkštimo metodą WUR mokslininkai nuo 2017 m. bendradarbiavo su cukrinių runkelių perdirbėju „Cosun“, indų plovimo priemonių gamintoju „Dalli de Klok“ ir cheminių medžiagų tiekėju „Smit &; Zoon“. Šis pektinas yra puikus poliakrilatų pakaitalas, tinkamas gaminant indaplovių tabletes ir cheminius komponentus, naudojamus odai dažyti.

Šio projekto dėka „Dalli de Klok“ ir „Smit &; Zoon“ gali gaminti ekologiškesnius produktus. Be to, projektas bendrovei „Cosun“ yra labai vertingas, nes suteikia papildomą paskirtį gamybos šalutiniam produktui, kuris dar naudojamas gyvūnų pašarams arba biodujoms gaminti.

Šis pektino ekstrahavimo iš runkelių minkštimo metodas ir norimų savybių suteikimas įrodo, kad poliakrilatus galima lengvai pakeisti žaliomis alternatyvomis. Jei šis pavyzdys įkvėps kitus gamintojus visame pasaulyje, CO2 išmetimą įmanoma būtų kasmet sumažinti milijonus tonų.

 

Pagal WUR informaciją

ŪP redakcijos archyvo nuotr.

 

Dalintis