Ashburn +6,1 °C Dangus giedras
Penktadienis, 1 Grd 2023
Ashburn +6,1 °C Dangus giedras
Penktadienis, 1 Grd 2023


Dalia KARPAVIČIENĖ
ŪP korespondentė
 

Cukrinių runkelių šaknims trūksta tik saldumo

2023/11/16


Šiemetis cukrinių runkelių derlius jų augintojų tikrai nenuvylė. Yra ūkių, kuriuose iš ha prikasama ir 80, ir net 100 t saldžiųjų šalnų. Tačiau cukrinių runkelių cukringumas, pasiekęs apie 16 proc., yra mažesnis už pernykštį. Apie cukrinių runkelių augintojų rūpesčius, perspektyvas, numatomus iššūkius Lietuvos cukrinių runkelių augintojų asociacijos (LCRAA) tarybos pirmininką ir administratorių bei 400 ha cukrinių runkelių auginančios UAB „Klauso ūkis“ direktorių Kastytį PATIEJŪNĄ kalbina „Ūkininko patarėjo“ korespondentė Dalia KARPAVIČIENĖ.

Pristatykite LCRAA. Kiek narių ši organizacija vienija, kiek ha cukrinių runkelių augina?

LCRAA įsteigta 1997 metais. Jos nariai seniau – iki Europos Sąjungos (ES) cukraus sektoriaus reformos 2008–2014 m., buvo penki regioniniai cukrinių runkelių augintojų kooperatyvai: „Pavenčių cukriniai runkeliai“, „Joniškio cukriniai runkeliai“, „Aukštaitijos cukriniai runkeliai“, „Sūduvos cukriniai runkeliai“ ir „Kėdainių krašto cukriniai runkeliai“. Marijampolės cukraus fabriko augintojai turėjo savo organizaciją, kuri dėl kvotų įtampos tarp tuometinių cukraus gamintojų – UAB „Arvi cukrus“ ir AB „Danisco Sugar Kėdainiai“ – prie asociacijos neprisijungė. 2017 m., panaikinus ES cukraus kvotas, LCRAA teliko du senieji nariai – Kėdainių ir Sūduvos kooperatyvai. Marijampoliečiai yra išreiškę norą prisijungti prie LCRAA, tačiau dėl ilgą laiką užsitęsusių sektoriaus ekonominių problemų niekaip šio žingsnio nežengia.

Regioninių kooperatyvų nariai yra konkretūs cukrinių runkelių augintojai. Deja, tenka pripažinti, kad panaikintoji kvotų sistema ilgą laiką veikė kaip regioninių kooperatyvų klijai, motyvuodama augintojų narystę organizacijose. Šiuo metu, deja, turime daug augintojų, vengiančių narystės, tačiau mielai besinaudojančių organizacijų pasiektais derybiniais vaisiais – pradedant susietąja tiesiogine parama, baigiant derybų su cukraus fabrikais rezultatais.

Pagal Žemės ūkio duomenų centro skelbiamą statistiką, 2023 m. Lietuvoje bemaž 15 900 ha plote runkelius augina 348 augintojai. Dar apie 2 300 ha runkelių Kėdainių cukraus fabrikui auginama Latvijoje. Palyginimui – pernai cukrinių runkelių plotas Lietuvoje tesudarė apie 11 800 ha ir buvo mažiausias per visą Lietuvos Nepriklausomybės laikotarpį. Cukraus trūkumas ES ir pasaulinėje rinkoje lėmė didelį cukraus kainų, o kartu ir cukrinių runkelių kainų šuolį, dėl to, pagal ES statistiką, cukrinių runkelių plotai plėtėsi ne vienoje šalyje – daugiausiai Lietuvoje (41,9 proc.), Slovakijoje (36,4 proc.), Rumunijoje (31,7 proc.), Lenkijoje (23,1 proc.). Galima teigti, kad po tikrai ilgo ir sunkaus tiek pramonei, tiek ir augintojams laikotarpio cukraus sektorius pagaliau „įkvėpė oro“. Būtina pastebėti, kad runkelių auginimas dėl vis mažėjančio augalų apsaugos priemonių (AAP) – ypač insekticidų ir fungicidų – skaičiaus turi tendenciją trauktis labiau į šiaurinę Europos dalį, kur nuostoliai dėl ligų ir kenkėjų kol kas mažesni negu žemyno pietuose. Čia dėl visiško neonikotinoidų – beicų ir sisteminių insekticidų – draudimo amarų pernešama runkelių virusinė gelta ar cikadų pernešamos žalingos bakterijos runkelių auginimą padarė visiškai nepatrauklų. Nesurinkusi pakankamo runkelių kiekio, prancūzų cukraus gamintoja „Tereos“ šiemet uždarė vieną cukraus fabriką, gaminusį vos ne dvigubą Lietuvos metinės produkcijos kiekį, o Austrijoje „Agrana“ buvo tik per žingsnį nuo tokio sprendimo.

Gal Lietuvoje yra regionų, kuriuose cukrinių runkelių auginama daugiau? Kokie didžiausi cukrinių runkelių augintojų ūkiai, ūkininkai?

Istoriškai ir ekonomiškai susiklostė, kad cukrinių runkelių daugiausiai auginama regionuose, kur yra cukraus fabrikai – Kauno, Radviliškio, Kėdainių, Marijampolės, Vilkaviškio ir Šakių rajonuose. Didžiausia runkelių augintoja Lietuvoje yra „Auga group“, daugelį metų auginanti apie 1 000 ha ekologinių runkelių. Įprastinių runkelių daug augina šakiečiai ūkininkai Jaunius Stonkus ir Antanas Blockis, Kauno r. ūkininkas Romas Majeras, Ėriškių žemės ūkio bendrovė (ŽŪB), AB „Linas agro“ priklausančios Žibartonių ŽŪB ir runkelius vėl pradėjusi auginti Labūnavos ŽŪB. Šiaurės Lietuvoje nemažai runkelių augina UAB „Šiaurės vilkas“ bendrovės, UAB „Klauso ūkis“. Bet didžiausias Kėdainių fabriko augintojas yra Latvijoje – SIA „Ingleby Latvia Agro“, kuris augina apie 1 400 ha cukrinių runkelių.

Ar tiesa, kad cukrinių runkelių auginimas yra apie 60–70 proc. brangesnis už grūdinių kultūrų auginimą? Jei taip, kas lemia didesnes sąnaudas ir išlaidas?

Tikrai taip, runkelių auginimas iš tikrųjų reikalauja daugiau sąnaudų. Pagrindinės priežastys – šiuo metu pabrangusių trąšų, ypač fosforo ir kalio, didesnis poreikis, santykinai brangios yra ir sėklos. Tris kartus brangesnis, negu grūdinių kultūrų nukūlimas, yra ir cukrinių runkelių ir derliaus sudorojimas.

Kastytis Patiejūnas
Lietuvos cukrinių runkelių augintojų asociacijos tarybos pirmininkas ir administratorius, UAB „Klauso ūkis“ direktorius Kastytis Patiejūnas sakė, jog cukriniai runkeliai su gamtos išbandymais šiemet susitvarkė puikiai ir rekordiškai užderėjo.

Ar pastaraisiais metais cukrinių runkelių augintojai pajuto trąšų, energetikos kainų kilimą? Ar brango cukrinių runkelių kasimas, pristatymas į fabrikus?

Cukrinių runkelių augintojai išaugusias trąšų ir energetikos kainas pajuto labiau negu likęs žemės ūkis. Po 2022 m. buvusių rekordiškai mažiausių runkelių auginimo plotų, 2023 m. cukraus fabrikai įvairiais būdais stengėsi prisivilioti augintojų. Vienas iš jų – transportavimo sąnaudų kompensavimas. Prieš keletą metų Kėdainių cukraus fabrikas kompensuodavo runkelių atvežimo kainą iki 80 km, vėliau porą metų – jau ir 50 proc. transporto sąnaudų, vežant runkelius daugiau kaip 80 km, o šiemet ir kitais metais planuojama kompensuoti visų augintojų visas transportavimo sąnaudas.

Dėl tokio požiūrio gerokai išsiplėtė runkelių auginimo geografija, fabrikui santykinai pabrango pervežimas, tačiau dėl didesnės geografinės sklaidos mažesnė neigiamos klimato įtakos rizika.

Kaip kito ir kinta cukrinių runkelių plotai? Gal auginamos naujos cukrinių runkelių veislės?

Runkelių plotų dydis labai priklauso nuo supirkimo kainų. Be jau minėtų 2022 ir 2023 m., 2020 ir 2021 m. Lietuvoje deklaruota 15 080 ir 15 760 ha cukrinių runkelių.

Kėdainių cukraus fabrikas jau turi sudaręs sutartis 2024 metams. Nors kainos mažės nuo 50 Eur/t iki 44 Eur/t, plotai ne mažės, o galbūt net didės. Tokius augintojų ir gamintojų norus kol kas riboja sunkiai įveikiamas fabrikų našumas.

Tenka konstatuoti, kad ES nepratęsdama registravimo beatodairiškai naikina AAP, tarp jų ir herbicidines medžiagas. Taip tradicinė ilgus metus naudota „Betanal“ sistema gavo „švarplę“ – neteko veikliosios medžiagos fenmedifamo, artimiausiu metu ši sistema taps visai „bedantė“ – neliks dar ir antrosios iš trijų veikliųjų medžiagų – desmedifamo. Visai neseniai pasiekė žinia, kad nebus pratęsta ir „Caribou“ veikliosios medžiagos – triflusulfuronmetilo – registracija. Situacija būtų visai liūdna, jei į rinką nebūtų atėjusi CONVISO® SMART sistema, kurios autoriai yra Vokietijos chemijos koncernas BAYER ir sėklų įmonė KWS SAAT SE. Augintojams siūlomas plataus veikimo spektro herbicidas CONVISO® ONE ir SMART runkelių veislės, genetiškai toleruojančios šį herbicidą. Paminėtina, kad Lietuva 2017 m. šią technologiją pradėjo mėginti viena pirmųjų ES, o šiemet yra tarp ES lyderių – CONVISO technologija naudota bemaž 85 proc. visų pasėlių. Panašu, kad ši technologija nenuvils – iš augintojų ateinantys atsiliepimai leidžia tikėtis rekordinio vidutinio Lietuvos derlingumo.

Koks šių metų cukrinių runkelių derlius, kokybiniai parametrai? Kokią įtaką padarė gamtos kaprizai?

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje,

„Ūkininko patarėjas” Nr. 129, 2023 m. lapkričio 16 d.

Laikraštis „Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

 

 

Autorės ir Kastyčio PATIEJŪNO nuotraukos

Titulinįje nuotr. – 2023 m. Lietuvoje bemaž 15 900 ha plote runkelius augino 348 augintojai.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/11/30

Žieminiams pasėliams – išmėginimas drėgmės pertekliumi, o dabar šalčiu

Dėl nepalankių orų sąlygų daug kur Europos vėlavo žieminių javų sėja, dažnos ir gausios liūtys didelėje Vakarų ir Šiaurės Europos dalyje trukdė lauko darbus ir neigiamai paveikė pasėlius, skelbiama Europos Komisijos Jungtinių tyrimų centro ...
2023/11/30

Skirtumas tarp benzino ir dyzelino kainų padidėjo

Vidutinės degalų kainos lapkričio 20–27 d. Lietuvoje pakito skirtingai: benzino kaina sumažėjo 0,7 proc., o dyzelino – padidėjo 0,7 procento. Dėl to skirtumas tarp šių degalų kainų augo iki 0,03 Eur/l, kai visą lapkritį buvo api...
2023/11/30

Ūkininkų žinutė rajono valdžiai – užteks gyventi šia diena

Biržai („Biržiečių žodis“). Praėjusį penktadienį rajono meras Kęstutis Knizikevičius, susitikęs su ūkininkais, išgirdo apie problemas, kurias reikia spręsti – žemdirbiai drąsiai kėlė aktualius klausimus ir reikalavo konkre...
2023/11/30

Miškininkai paskelbė prekybos kalėdiniais medeliais pradžią

Artėjant Šv. Kalėdoms Valstybinių miškų urėdija (VMU) skelbia kalėdinių medelių prekybos pradžią bei kviečia savo namus papuošti tikra, mišku kvepiančia eglute. Prekybą kalėdiniais medeliais VMU rengia visoje Lietuvoje ...
2023/11/30

Ūkinių gyvūnų transportavimas: laikas atvesti ir šią sritį į skaitmeninį amžių

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), siekdama užtikrinti gyvūnų gerovę ir maisto saugą bei rinkai tiekiamų ūkinių gyvūnų atsekamumą, inicijuoja gyvūnų siuntų lydimųjų dokumentų skaitmenizavimą. Tikimasi, kad naujovė taip pat&nbs...
2023/11/30

Tyrimas: gyventojai kasmet vis labiau pripažįsta prevencijos programų svarbą

Lietuvos gyventojai vis labiau pripažįsta ligų prevencijos programų, finansuojamų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo, svarbą ir vis aktyviau jose dalyvauja, rodo naujausias Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos...
2023/11/30

Rusijos piliečiai žemės sklypus buvo įsigiję neteisėtai

Kauno apygardos teismas paskelbė sprendimą, kuriuo patenkino Kauno apygardos prokuratūros prokurorės, ginančios viešąjį interesą, ieškinį ir pripažino negaliojančiomis penkių žemės sklypų Druskininkų savivaldybėje pirkimo-pardavimo s...
2023/11/30

Buvo žengtas vienas iš žingsnių naktinio matymo taikiklių legalizavimo link

Vakar Seimo Kaimo reikalų komitetas po svarstymo pritarė Medžioklės įstatymo pataisoms, kuriomis siūloma įteisinti naktinių taikiklių naudojimą, medžiotojų bendruomenei svarbaus įstatymo projekto svarstymo eigą pasiremdamas LRT.lt komentuoja žurna...
2023/11/30

Darbdaviams dėl trūkstamų profesijų užsieniečių įdarbinimo nebereikia kreiptis į Užimtumo tarnybą

Lapkritį pasibaigus nustatytai kvotai paslaugų ir statybų sektoriuose, Socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu priimtas sprendimas ją padidinti. Šiems metams nustatytoji 35950 kvota trūkstamų profesijų trečiųjų šalių piliečiams...