Columbus +3,6 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024
Columbus +3,6 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024

Danijoje atidarytas ypatingas vabzdžių fabrikas

2023/12/11


Gruodžio 6-ąją Danijoje, Jutlandijoje, įvyko vabzdžių auginimo įmonės, kuri yra didžiausia Šiaurės Europoje, atidarymas. Ji ypatinga ne tik dydžiu, bet ir tuo, kad įmonės dalininkas yra žemės ūkio kooperatyvas „DLG Group“. Kooperatyvas, kuriame 25 tūkst. narių, plėtoja trejopą veiklą: žemės ūkio bei maisto gamybos, taip pat energetikos bei būsto srityse.

Naujajame vabzdžių fabrike „Enorm Biofactory“, 22 tūkst. kv. m plote, kasdien bus perdirbama 100 t juodųjų plokščiamusių lervų, per metus pagaminama daugiau nei 10 tūkst. t vabzdžių miltų.

Toks yra gamybos pajėgumas, bet įmonė, partnerių pradėta statyti 2022 m., jau veikia. Juodosios plokščiamusės poruojasi, o išsiritusios lervos apie 12 dienų auginamos. Daugiausia minta regiono maisto pramonės atliekomis. Galiausiai lervos perdirbamos į vabzdžių miltus, taip pat aliejų – baltyminius produktus.

juodosios plokščiamusės
Teigiama, kad Danijoje atidarytas „Enorm Biofactory“ yra svarbus vabzdžių auginimo Europoje etapas.

Vietoje pagaminti vabzdžių baltymai pašaruose, tikimasi, gali pakeisti importuojamus augalinius baltymus. Vabzdžių miltai taip pat yra alternatyva tokių lengvai virškinamo gyvūninių baltymų šaltinio, kaip žuvų miltai. Taigi vabzdžių produktai tinkami ne tik gyvulininkystėje ir paukštininkystėje, bet ir žuvininkystėje.

„Šis projektas yra vadovėlinis pavyzdys to, kokia kryptimi juda mūsų verslas. „Enorm Biofactory“ yra fantastiška Danijos inovacijų istorija, kuri ūkininkams gali suteikti alternatyvių baltymų šaltinių. Dabar tikimės, kad gamyba prasidės ir bus komercializuota“, – sako DLG grupės generalinis direktorius Jesper Pagh.

Vabzdžių miltai bei aliejus, teigiama, jau išbandyti ūkiuose ir parodė perspektyvius rezultatus.

Dabar iš maisto pramonės įmonių tikimasi gauti daugiau gamybos atliekų ir didinti apsukas. „Enorm Biofactory“ įkūrėjas ir generalinis direktorius Carstenas Lindas Pedersenas neabejoja, kad šis žiedinės ekonomikos modelis turi geras perspektyvas. Šalutinius gamybos produktus perdirbti į pašarus, o ne į biodujas yra daug tvaresnis pasirinkimas.

Didžiąją dalį  technologijų vabzdžių fabrikui tiekė projektavimo ir technologijų diegimo grupė „Big Dutchman“.

Iš viso į šį projektą investuota apie 70 mln. eurų. Pasak kompanijos vadovo dr. Franko Hillerio, „Enorm Biofactory“ yra svarbus vabzdžių auginimo Europoje etapas. „Juodųjų plokščiamusių lervos turi didžiulį potencialą. Manome, kad šis alternatyvus baltymų šaltinis visam laikui gali pakeisti didelę dalį sojos, kuri šiuo metu importuojam į Europą“, – teigė jis.

 

ŪP portalo informacija

„Big Dutchman“ nuotr. – „Enorm Biofactory“ teritorija 

Dalintis

Verslas