Ashburn +25,1 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 21 Rgs 2023
Ashburn +25,1 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 21 Rgs 2023

Daržovės internetu

2022/07/15


Dainius ŠEPETYS


ŪP korespondentas

Trumposios maisto tiekimo grandinės yra vienas šiandienos agropolitikos prioritetų, juo labiau jei veikla vykdoma per socialinius tinklus, todėl neįmanoma nesižavėti Giedriaus ir Vilmos Dzikų daržininkystės ūkio lankstumu bei gebėjimu prisitaikyti prie klientų poreikių.

Pirmosios daržovės – studentiškam krepšy

Pirmąjį bandymą užsidirbti auginant daržoves tuometiniai Lietuvos veterinarijos akademijos studentai Giedrius ir Vilma padarė prieš 15 metų. „Tada studentiškame krepšyje pas tėvus, gyvenančius Josvainiuose, parsivežėm apie 20 kg svogūnų sodinukų ir juos pasodinom“, – šypsodamasis prisiminė Giedrius. Tąkart jauna šeima prikasė 200 kg svogūnų, pardavė juos ir nuo to viskas prasidėjo.

Kasmet auginamų daržovių plotas didėjo, plėtėsi jų įvairovė. Pradžioje jauni daržininkai užaugintą produkciją dažniausiai parduodavo Kaune, Žaliakalnio turguje, tačiau ilgainiui pastebėjo, kad žmonės nori, jog daržovės būtų pristatytos į jų namus. „Ypač tai pasakytina apie bulves, kurių žmonės užsisakydavo po maišą ar kelis“, – pasakojo Giedrius.

Jauna šeima mena, kaip skelbimus apie parduodamas bulves dėdavo į vietinius laikraščius, o vėliau ir į socialinius tinklus.

Suvėluosi, klientą prarasi

Prekiaudami turguose, vėliau mobiliuose ūkininkų turgeliuose, jaunieji daržininkai pastebėjo, kad įvairesnių daržovių turintys prekeiviai gerokai populiaresni nei tik bulves, burokėlius ir morkas atvežę žemdirbiai.

„Ir mes pradėjom daugiau sėti, šiandien turime beveik visko, net šakninių petražolių, pastarnokų, kurie pridėtinės vertės beveik nekuria, bet asortimentą praplečia“, – sakė Svilių kaime apie 4 ha dirbantis vyras.

Pernai daržininkai sukūrė savo puslapį feisbuke ir ten kiekvieną savaitę pateikia informaciją, ko pas juos galima įsigyti, nurodo produkcijos kainas. „Klientų ratas nuolat plečiasi, žmonės užsisako norimų daržovių, o mes jas pristatome nurodytu adresu“, – gan paprastą, bet kartu labai populiarėjančią verslo idėją atskleidė redakcijos pašnekovas. „Po trečio kliento skambučio telefono numerį išsisaugau, nes žinau, kad jis tampa nuolatiniu“, – aiškino daržininkas, paneigdamas nuomonę, kad tokia paslauga naudojasi tik pasiturintys žmonės. Pasak jo, dažniausiai daržoves tenka vežti į daugiabučius, o ne į prabangius mūrus, ir tai natūralu, nes ūkio produkcijos kainos tokios kaip turguose, tik vienas užsakymas turi būti bent 10 Eur.

Dar vienas pastebėjimas, kuriuo pasidalijo Giedrius, yra tai, kad jei žmogus užsisakė daržovių, jas būtina kitą dieną pristatyti, nes vėliau jam jų nebereikės – nusipirks kitur.

 

Ūkio palydovai – investicijos ir rizika

Giedrius ir Vilma savo ūkyje visus darbus atlieka patys. Todėl galima įsivaizduoti, kokie fiziniai ir emociniai krūviai tenka du vaikus auginantiems tėvams. Tačiau jie nesiskundžia ir džiaugiasi mažais ūkio pasiekimais.

Tiesa, daržininkai pasinaudojo ES parama smulkiems ūkiams ir už gautas lėšas nusipirko žemės ūkio technikos, kuri sumažino rankinį darbą. „Paramos gavimas nebuvo sklandus ir lengvas“, – pasakojo Giedrius, minėdamas sunkumus dėl PVM, komercinių pasiūlymų surinkimo ir smulkiam ūkiui privalomos didelės pinigų sumos turėjimo. „Mudu su žmona esam baigę aukštuosius mokslus ir tai vos susitvarkėm, o ką daryti mažai knygų krimtusiam eiliniam žemdirbiui?“ – apie netobulą paramos skyrimo tvarką kalbėjo ūkininkas.

Tėvų žemes dirbantys sutuoktiniai vieningai teigė, kad nelabai svarbu, kokias daržoves auginti, gerokai svarbiau, kiek gali į jas investuoti ir prisiimti gamtos negandų riziką. „Štai pasistatėme šiltnamį, kainavo apie 3 tūkst. Eur, bet jie sugrįš ne per vienerius metus“, – paprastą aritmetiką dėliojo Giedrius, užsimindamas, kad ūkiui dar būtų gerai nauji sandėliai, šaldytuvai. Bet tai, matyt, ateis su laiku...

Giedrius ir Vilma Dzikai, Dzikų daržininkystės ūkis, Žaliakalnio turgus

Svarbu atrasti savo nišą

Martynas LAUKAITIS


Lietuvos daržovių augintojų asociacijos valdybos pirmininkas

Daržininkystėje ūkio dydis, žvelgiant į hektarų skaičių, yra santykinis dalykas. Auginant braškes, 2 ha ūkis gali būti labai perspektyvus, o jei uogos noksta po priedangomis – dar ir labai pelningas. Bulves auginti verta turint bent 60 ha.

Viskas priklauso nuo ūkio modelio, kur, suprantama, produkcijos realizacijai tenka nepaskutinė vieta. Mes džiaugiamės kiekvienu derliaus pardavimo būdu, o ypač tuos, kurie tai sugeba padaryti taikydami trumpąją maisto tiekimo grandinę. Galvoti ir darbštūs daržininkai visada atranda savo prekybinę nišą, su kuo juos ir sveikinu.

 

Autoriaus ir G. ir J. DZIKŲ  šeimos nuotraukos

2022.07.15 Susijusios temos - skaitykite: Giedrius ir Vilma Dzikai, Dzikų daržininkystės ūkis, Žaliakalnio turgus
Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/09/21

Iš Traupio kraštotyros muziejaus archyvų

Anykščiai (Nykščiai.lt). 2022 metais uždarius Traupio mokyklą, ištuštėjusiame pastate liko Traupio istorijai vertingas objektas – mokyklos kraštotyros muziejus. Bibliotekos darbuotoja ėmėsi iniciatyvos, kad...
2023/09/21

Fiksuojama suaktyvėjusi laukinių gyvūnų migracija: saugumui keliuose didinti pasitelkiami ir mokslininkų sprendimai

Ruduo pamažu įsibėgėja – orai vėsta, lauke vis anksčiau temsta. Šiuo metu gerokai didėja laukinių gyvūnų migracija, o prasidėjus rujai, jų elgesys pasikeičia kardinaliai – jie praranda atsargumą ir tampa nebe tokie baikštūs.
2023/09/21

„Enefit“ į elektromobilių stoteles Lietuvoje investuos daugiau nei 10 mln. eurų

Estijos valstybinio energetikos koncerno „Eesti energia“ antrinė elektros ir dujų tiekimo bendrovė „Enefit“ per dvejus metus į elektromobilių įkrovimo tinklo plėtrą Lietuvoje ketina investuoti daugiau nei 10 mln. eurų, sako...
2023/09/21

Užsienyje savo lėšomis apmokėta būtinoji pagalba gali būti kompensuota

Europos sveikatos draudimo kortelė, viešint kitoje Europos Sąjungos šalyje, Lichtenšteine, Islandijoje, Norvegijoje, Šveicarijoje ar Jungtinėje Karalystėje, ne visada būna po ranka. O ir ne kiekvienas, kuriam šio...
2023/09/21

Daržas po stiklu visai bendruomenei

Tokią idėją Horsto kaimo gyventojams Nyderlandų Limburgo provincijoje pasiūlė Richardas Jakobsas ir Bianca Smits, turintys profesionaliai įrengtą ir paprikoms auginti skirtą  šiltnamį. Tačiau jiems kilo mintis jį pasiūlyti vietos gyven...
2023/09/21

Lietuvių kalbos ir Konstitucijos pagrindų egzamino komisijos narys nuteistas dėl kyšininkavimo

Kauno apygardos teisme šią savaitę paskelbtu nuosprendžiu Lietuvių kalbos ir Konstitucijos pagrindų egzamino komisijos narys Valentinas Padriezas pripažintas kaltu paėmęs kyšius iš 9 užsienio šalių piliečių, informuoja ...
2023/09/21

Seimas uždraudė kailinių žvėrelių fermas

Seimas ketvirtadienį priėmė įstatymą, nuo 2027 metų Lietuvoje uždraudžiantį kailinių žvėrelių verslą.
2023/09/21

Kolekcijoje keli šimtai kardelių, darže – derliaus rekordai

Pietvakarių Lietuvoje įkurto Kalvarijos miesto vardas siejamas su Jeruzalėje esančios kalvos vardu. Egzotišką, tačiau lietuvio ausiai įprastai skambantį vardą turinčiame mieste yra sodybą, kurioje auga ir ananasai, ir neįprastai dideli pomi...
2023/09/21

Miškų vertę galima padidinti pasinaudojant parama

Nuo rugsėjo 15 d. iki lapkričio 15 d. miškų valdytojai gali kreiptis dėl paramos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Investicijos į miško plotų plėtrą ir miškų gyvybingumo gerinim...