Ashburn +15,5 °C Debesuota
Sekmadienis, 4 Bir 2023
Ashburn +15,5 °C Debesuota
Sekmadienis, 4 Bir 2023

Daržovės mažylės: madinga, stilinga, originalu ir... skanu

2015/03/18


Vos piršto ilgio saldus kukurūzas, morka ar agurkas, vaikiškame delne išsitenkantis patisonas, kopūsto gūžė, telpanti kumštyje, žiedinis kopūstas, kurio galvutė vos didesnė už teniso kamuoliuką, burokėlis ar pomidoras, ne didesni už kaštoną. Visa tai mini daržovės, angliškai jaukiai vadinamos „baby“ (vaikiškos). Ir nemanykime, kad šios daržovės nuskinamos tiesiog neužaugusios, ne, jos tiesiog tokių veislių – 2–5 karto mažesnės už įprastines. Augink neauginęs – neaugs. Šių daržovių selekcija vykdoma jau du dešimtmečius. Jų sėklos yra brangesnės negu paprastų daržovių, tačiau paklausa ir populiarumas vis didėja. Lyg ir keista: visi juk mėgstame didesnius vaisius ir daržoves, bet mažyliai turi savų privalumų.

Kuo jos skiriasi?

Pagrindinis mini daržovių skirtumas, palyginti su įprastinėmis, – jų nereikia smulkinti, todėl tiek šviežiose, tiek verdamose ar kepamose išlieka daugiau vitaminų ir kitų naudingų medžiagų. Be to, ir paruošimo laikas trumpesnis. Teigiama, kad jose naudingų medžiagų yra daugiau negu įprastinėse daržovėse. Kitas mažylių privalumas tas, kad jos ne tik greitai paruošiamos, bet yra ir švelnesnio skonio nei jų didžiosios giminaitės, tad ir valgyti jas malonu. Todėl dažniausiai iš jų gaminami garnyrai, tampantys patiekalo ar ir viso stalo puošmena. Mini daržovės mėgstamos gurmanų, vis plačiau patiekiamos restoranuose, labai tinka vaikų maistui.

Darže, balkone, terasoje

Mažųjų daržovių kiekvienas mūsų gali užsiauginti savo darže, balkone arba terasoje. Dauguma jų veislių gana ankstyvos, tad sėti rekomenduojama balandžio mėnesį, o birželį jau galima ir derlių imti. Mažosios morkos maistui vartojamos praėjus 65 dienoms po sėjos. Žiedinius mini kopūstus pasėjus kovo mėnesį, birželį jau džiugins delne telpančios galvutės.

Šių daržovių įvairovė vis didėja. Sukurta nemažai „mažylių“ veislių ir hibridų:

Baltagūžiai kopūstai ‘Elisa‘, ‘Duncan‘, ‘Hispi‘, ‘Spitfire‘, raudongūžiai – ‘Primero‘, žiediniai – ‘Alpha‘, ‘Garant‘, ‘Idol‘, ‘Perfection‘.

Morkos ‘Amini‘, ‘Gregory‘, ‘Mignon‘, ‘Minicor‘, ‘Ideal‘.

Burokėliai ‘Action‘, ‘Dwergina‘, ‘Little Ball‘, ‘Monaco‘, ‘Wodan‘.

Kaliaropės ‘Kilpak‘, ‘Kolibri‘, ‘Korist‘, ‘Rolano‘.

Porai ‘Jolant‘, ‘King Richard‘, ‘Lavi‘.

Be šių daržovių, „mažylės“ dar būna ir salotos, patisonai, cukinijos, baklažanai, kukurūzai, vyšniniai ir slyviniai pomidorai, kornišono tipo agurkai ir pan. Apie juos – kiek plačiau.

„Jauni lapai“

Šiuo metu labai populiarūs žalumyninių daržovių mišiniai, vadinami „baby leaf“ („jauni lapai“). Šios salotos gaminamos iš jaunų augalų 5–7 cm dydžio lapų. Tokių salotų nereikia pjaustyti. Lapai būna įvairių spalvų ir formos, todėl jais labai tinka papuošti. Tokių salotų galima užsiauginti per 3–4 savaites. Auginamos daigyklose, pasėtos į stambesnius puodelius arba vazonėlius, pribertus durpių substrato. Šių salotų sėklų galima nusipirkti ir mūsų parduotuvėse. Tai mini salotos žaliais lapais ‘Lettony‘, ‘Alanet‘, raudonais lapais – ‘Redlo‘, ‘Oviret‘.

Agurkėliai

Turbūt jau daugelis pamėgę mažus konservuotus agurkėlius. Tai kornišono tipo agurkų veislių ir hibridų vaisiai. 2–3 dienų 3–5 cm ilgio agurkų užuomazgos vadinamos pikuliais, o 4–5 dienų 5–8 cm ilgio – kornišonais. Pastarųjų veislės ir hibridai: ‘Kaliopa‘, ‘Levina‘, ‘Claudine’, ‘Anulka‘, ’Rufus‘, ’Cornichon de Paris’. Šie agurkai auginami šiltnamyje, jų vaisius reikia skinti kasdien. Mažuosius agurkus ‘Ministar‘, ‘Printo‘ galima auginti vazone, jo tūris turėtų būti apie 20 l. Jie nemėgsta tiesioginės saulės, žemę derėtų parinkti purią ir derlingą, laistomi gausiai.

Pomidoriukų pasiūla

Šiuo metu dažname prekybos centre galima įsigyti mažų, vieno kąsnio dydžio pomidoriukų. Tai tam tikrų veislių ar hibridų pomidorai. Pagal vaisiaus formą jie dar vadinami vyšniniais ar slyviniais pomidorais. Vyšniniai pomidorų hibridai kekėje suformuoja 16–20 vaisių, jie sveria ne daugiau nei 25 g. Pailgi, apvalūs ar lašo formos vaisiai būna įvairių spalvų – geltoni, raudoni, rožiniai, oranžiniai, žali. Vyšninius pomidorus galima auginti balkonuose, vazonuose. Tik reikėtų pasirinkti veisles, formuojančias kompaktišką, 30–40 cm krūmą, jų būna ir svyrančių. Tokius pomidorus, pasėtus kovo mėn., galima auginti iki Naujųjų metų. Šių pomidorų veislių ir hibridų pasiūla nemaža. Tai ankstyvi vazoniniai pomidorai ‘Minibel‘ (2–3 cm skersmens vaisiai), ‘Balconi Red’ (ryškiai raudoni vaisiai), ‘Cherry Falls‘ ir kt. Žemaūgius pomidorus ‘Vilma‘, ‘Venus‘ galima auginti vazonuose kambaryje. Kiti smulkiavaisiai ar kekiniai pomidorai auginami šiltnamyje, balkone ar lauke.

’Black Cherry’ – vyšninių pomidorų veislė. Augalai aukšti, vaisiai sveria 15–20 g, aromatingi, saldūs, tamsiai raudoni su violetiniu atspalviu.

’Goldkrone’ – vynuoginių pomidorų veislė, auginama šiltnamiuose ir lauke. Augalai aukšti, kekėse subręsta daug mažų (15–20 g), apvalių, geltonų vaisių.

’Cherrola‘– vyšninių pomidorų hibridas. Vaisiai apvalūs, raudoni, sveria 20–30 g. Vienoje kekėje jų subręsta apie 20.

’Balkonzauber’ – ankstyvi, žemaūgiai (apie 40–50 cm aukščio) pomidorai , atsparūs ligoms. Vaisiai smulkūs, raudonos spalvos, 20–25 g svorio. Dera gausiai ir ilgai.

’Golden Cherry’– ankstyvas vyšninių pomidorų hibridas, auginamas šiltnamyje. Augalai 50–70 cm aukščio. Vaisiai sveria 20–30 g, labai skanūs.

‘Nectar’ – vidutinio ankstyvumo labai derlingas vynuoginių pomidorų hibridas. Auginamas stikliniuose ir plėvele dengtuose šiltnamiuose. Dera ilgomis kekėmis. Vaisiai apvalūs, raudoni, 3–3,4 cm skersmens, sveria 15–18 g. Smulkius pomidoriukus į salotas galima dėti nepjaustytus ar perpjautus tik pusiau.

Baklažanai, moliūgai, cukinijos

Mini baklažanai ‘Ophelia‘ ne tik dekoratyvūs, bet ir skanūs. Jų vaisiai maži, tik 6 cm ilgio. Sunoksta birželio mėnesį. Juos galima auginti 3–5 l talpos vazonuose saulėtoje ir šiltoje vietoje. O vazonuose ir šiltnamiuose mielai augs žemaūgės saldžiosios paprikos (50–60 cm aukščio) ir kitos jų rūšys smulkiais vaisiais.

Mažos cukinijų ir moliūgų užuomazgos – tarsi mini daržovės. Jų maži vaisiai skinami tris kartus per savaitę. Patiekalui puošti tiks ir žiedai, kurių skoniai kaip ir daržovių, tik švelnesni.

Mažųjų moliūgų ‘Baby Bear‘ vaisiai – 12–15 cm skersmens. Galima auginti ir vazonuose balkone, terasoje. Jų minkštimas tamsiai oranžinis, labai skanus. Cukinijos ‘Paladin‘, ‘Goldline‘ puikiai derės ir balkonuose, ir daržo lysvėje. Jei valgomos šviežios, 10–15 cm ilgio vaisiai skinami kas 2–4 dienas, o jei konservuojamos – kas 6 dienas. Mini patisonų pirmieji vaisiai skinami praėjus 50–60 dienų nuo sudygimo kas 2–3 dienos. Vaisių skersmuo – 4–5 cm. Gausiai derančias moliūgines daržoves derėtų skinti kasdien.

Mažosios daržovės auginamos taip pat, kaip ir įprastos, tik sėjamos tankiau. Atstumas tarp eilių joms turėtų būti 15 cm, tarp augalų eilėje – 2,5 cm (morkoms, ropėms, burokėliams), 15 cm – kopūstams ir salotoms, 30–50 cm – kukurūzams. Dirva mažylėms, kaip ir kitoms daržovėms, būtina tinkamai įdirbta, gausi maisto medžiagų. Augalams neturi trūkti šviesos, reikia stengtis, kad aukštesni augalai neužstotų žemesnių, taip pat palaikyti nuolatinę drėgmę, mulčiuoti dirvą.

Dr. Julė JANKAUSKIENĖ

  image description Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.

Dalintis
2023/06/04

Toliau pinga ir dujos, ir elektra, ir degalai

Lietuvoje nuosekliai mažėja energijos kainos. Tai rodo Lietuvos energetikos agentūros duomenys. Praėjusią savaitę dujų kainos krito 12 proc., vidutinė elektros kaina mažėjo 18 proc., dyzelinas ir benzinas mūsų šalyje toliau pigo, o biokuro ...
2023/06/04

Integruota kenksmingųjų organizmų kontrolė – visų labui

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos primena svarbiausius Integruotos kenksmingųjų organizmų (kenkėjų) kontrolės (toliau – IKOK) bendruosius principus bei ragina jų laikytis.
2023/06/04

Pasaulinės sūrio dienos proga – gabaliukas lietuviško varškės sūrio

Lietuvos pienininkų asociacija „Pieno centras“ ragina birželio 4-ąją, tarptautinės sūrio dienos proga, dar kartą atkreipti dėmesį į lietuvišką varškės sūrį, kuris garbės būti nacionalinės virtuvės pasididžiavimu nusipelnė...
2023/06/04

Smurtas artimoje aplinkoje: kiek dėmesio jam skiriama socialinės globos ir medicinos įstaigose?

Nevyriausybinės organizacijos „Psichikos sveikatos perspektyvos“ ekspertės Ugnė Grigaitė ir Greta Klidziūtė išanalizavo, kaip Lietuvos socialinės globos ir psichikos sveikatos priežiūros įstaigose rūpinamasi smurto artimoje apli...
2023/06/04

Bus renkamos ateinančių metų Mažosios Lietuvos sostinės

Lietuvos mažųjų kultūros sostinių idėja gimė 2014 m., pirmąja Lietuvos mažąja kultūros sostine tapo Naisių bendruomenė (Šiaulių r.). Mažųjų Lietuvos kultūros sostinių (MLKS) programos vykdymo patirtis liudija, šio vardo suteikimas sk...
2023/06/04

Platelių ežero būklė įvertinta teigiamai, bet yra pavojaus signalų

Vasaros metu vienas mėgstamiausių poilsio būdų lietuviams yra laiko leidimas prie ežerų, upių ar kitų vandens telkinių. Tačiau ar poilsiautojai dažnai susimąsto apie vandens telkinio būklę? Ar jiems įdomu, kodėl vanduo yra vienokios ar kitokios sp...
2023/06/04

Kas buvo svarbiausia Prezidentui auklėjant dukras?

Kitose šalyse, ypač Europoje ir Lotynų Amerikoje, tėvai pagerbiami per Šv. Juozapo dieną, tradicinę katalikų šventę, kuri minima kovo 19 d. O Lietuvoje, kaip žinia, tėvams didesnis dėmesys tenka birželio pirmą sekmadienį. &Sca...
2023/06/04

Pastarnokai iš daigų – gera išeitis

Kaunietė Jolita Jonaitienė, pamėgusi pastarnokus, žino, kaip nelengva jų užsiauginti. Šiemet džiaugiasi radusi gerą išeitį – pati jų pasidaigino. Galbūt jus sudomins ir tai, kaip pašnekovė šias daržoves ruo&scaron...
2023/06/04

Kodėl nusilpsta santykis su tėvu ir kaip jį atkurti suaugus?

Psichologiniuose tyrimuose vis dažniau pabrėžiama tėvo ir vaiko santykio svarba skirtingoms gyvenimo sritims. Deja, ne visiems pasiseka tą santykį sukurti, užauginti ir išlaikyti vaikui jau suaugus. „Iš patirties matome, kad &s...