Tetos dovana
„Man teta labai seniai dovanojo šešis svogūnėlius, – pasakojo V. Siniauskienė. – Tada dar nebuvome girdėję apie žieminius svogūnus – ir dar tokius, kurie ant stiebo auga. Pabandėme, patiko, ir jau daug metų auginu. Gyvename šiaurės rytų Lietuvoje, kur pavasaris ateina vėliau negu kitur, todėl ir daržus vėliau pasodiname. Šie svogūnai atgyja vos žemei atšilus – ir jau anksti galima nusiskinti vieną kitą laiškelį.“
Iš pradžių pašnekovė šiuos svogūnus augino lauke, bet paaiškėjo, kad jie neatsparūs miltligei, o kuo nors purkšti nenorėjo. Tad paskyrė jiems kampelį šiltnamyje – ir tiko. Dabar ligos jau nepuola, be to, anksčiau pavasarį pasirodo laiškai, o rudenį ilgiau žaliuoja.
Žiemoja jie kuo puikiausiai. Lauke kartais gali užmirkti, o šiltnamyje jau kelis metus auga toje pačioje vietoje, nereikia nė atsodinti.
Laiškus raško nuo kovo iki šalčių
Žiemą V. Siniauskienė daugiaaukščius svogūnus apkrauna sniegu, kad neišdžiūtų žemė, o jau kovą, sniegui nutirpus, pasirodo laiškeliai. Užauga jie apie 20–30 cm aukščio. Tiesa, laiškų nebūna labai daug, bet iki atsirandant vasarinių svogūnų laiškų, dar ir visą balandį šeima gali mėgautis žaluma.
Gegužę laiškai nustoja augti – pasirodo stiebas su žiedynu. Natūraliai laiškai nudžiūtų, bet būna sunaudojami. Lieka aukštas stiebas, o ant jo formuojasi orinės galvutės su 3–6 svogūnėliais, iš kurių vėl auga laiškai, stiebas ir orinė galvutė.
Birželį pašnekovė daugiaaukščius svogūnus šiltnamyje nustoja laistyti, stiebai pamažu nudžiūsta, o galvutėse subręsta nauji svogūnėliai, tinkami sodinti.
Liepą ar rugpjūtį pasodinus šiuos naujus svogūnėlius, galima sulaukti jaunų laiškų, bet senieji svogūnai neišraunami, o pradėjus laistyti, vėl sužaliuoja. Tuo metu vasarinių svogūnų laiškai jau būna pasibaigę, o šių laiškų užtenka ilgą rudenį, iki pat užšąlant žemei.
Prižiūrėti nesunku
„Daugiaaukščius svogūnus auginant lauke, laistyti iš esmės nereikia, o šiltnamyje tenka laistyti, nes tarp jų dar pasisėja salotų ar petražolių, – pastebi pašnekovė. – Subrendusius svogūnėlius galima naudoti maistui, bet auginu jų nedaug, todėl pasilieku tam atvejui, jei reikėtų pavasarį atsodinti ar praplėsti plotą. O žiemą laiškai gražiai auga ant palangės.“
V. Siniauskienė daugiaaukščius laiškus augina ir mėgsta dėl jų sezoniškumo, nes žaliuoja tada, kai arba dar nėra, arba jau nebėra vasarinių svogūnų laiškų. Jie nėra tokie derlingi kaip vasariniai, todėl džiovinti, šaldyti naudoja pastaruosius, o daugiaaukščių žaluma šeima mėgaujasi rudenį ir pavasarį.
Pašnekovės pastebėjimu, šiems svogūnams nebūtina ypatingos kokybės žemė, juos sodina kokiame nors kampelyje, kuriame gali nekliudomi augti. Visiškai niekuo jų netręšia, tik mulčiuoja.
Virginijos Siniauskienės nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.
UAB „Ūkininko patarėjas“
Įmonės kodas 133122411
PVM mokėtojo kodas LT331224113
Ats. sąsk. nr. LT154010042500061234,
LUMINOR bankas
Gedimino g. 27, LT-44319 Kaunas
Tel. (8-37) 225 300
El. paštas: referente@ukininkopatarejas.lt
Duomenys apie UAB „Ūkininko patarėjas“ kaupiami ir saugomi LR Juridinių asmenų registre
© 2022 - UAB „Ūkininko patarėjas” | Visos teisės saugomos