Ashburn +4,3 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024
Ashburn +4,3 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024


BNS

 

Daugiau nei pusė lietuvių – prieš bet kokį karių siuntimą į Ukrainą

2024/04/02


Reaguodami į Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono (Emaniuelio Makrono) pasvarstymus apie galimą Vakarų šalių karių siuntimą į Ukrainą, daugiau nei pusė šalies gyventojų pasisako prieš bet kokį Lietuvos pajėgų dislokavimą Rusijos invazijai besipriešinančioje šalyje, rodo BNS užsakymu „Vilmorus“ atlikta apklausa.

Sociologinio tyrimo duomenimis, beveik 56 proc. respondentų karių siuntimui nepritaria, apie 15 proc. – pritaria, tačiau tik tokiu atveju, jei tą darytų ir sąjungininkai, dar panašiai tiek – pasisako už karių siuntimą, tačiau tik tam, jog būtų apmokyti ukrainiečiai.

Lietuvos pajėgų dalyvavimą kariniuose veiksmuose Ukrainoje palaiko 3,5 proc. apklaustųjų.

Mažiausiai karių siuntimui nepritaria aukštesnio išsilavinimo, miestų gyventojai – atitinkamai 44 ir 48 procentai.

Labiausiai karių siuntimą palaiko valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąjungos rinkėjai. Už karių siuntimą drauge su sąjungininkais pasisako 32,4 proc. už konservatorius balsuojančių respondentų, tuo metu karių siuntimui priešinasi 25,7 proc. šios partijos šalininkų.

Kalbėdamas apie Vakarų šalių paramą Rusijos invazijai besipriešinančiai Ukrainai, E. Macronas vasario pabaigoje pareiškė neatmetantis galimybės ateityje siųsti sąjungininkų karius į užpultą šalį.

Dalis Vakarų partnerių tokius Prancūzijos lyderio pareiškimus atmetė. Tuo metu Lietuvos pareigūnai teigė svarstantys galimybę į Ukrainą siųsti karių, kad šie apmokytų ukrainiečius, tačiau kol kas pagrindiniu prioritetu išlieka parama ginklais ir amunicija.

Daugiau nei Vakaruose

Krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas BNS teigė, kad įtakos sprendimui dėl karių siuntimo į Ukrainą apklausų rezultatai neturėtų turėti. Jis taip pat pabrėžė, kad iniciatyva „apaugo mitais“, nes iš esmės kalbama apie mokymo misijas.

„Nėra aiškaus akcento, kad mes kalbame apie mokymo misiją. Jei ji būtų mokymo misija, ji būtų kažkur vakarų Ukrainoje ir ji būtų apsaugota oro gynybos sistemomis. Todėl aš manau, kad komunikacinio aspekto pritrūko“, – kalbėjo ministras.

„Sprendimai turi būti ne dėl populiarumo taškų. Jie turi būti tokie, kurie padėtų Ukrainai laimėti karą. Mes turime suprasti labai paprastą dalyką – jei lūžta ukrainiečiai, jie ateis mūsų. Mes neturime leisti, kad Ukraina sulūžtų“, – pridūrė jis.

Karybos apžvalgininkas Egidijus Papečkys BNS teigė, jog dauguma žmonių nepritartų karių siuntimui į Ukrainą dėl karo baimės pačioje Lietuvoje.

„Yra žmonių, kurie mano, kad jei siųsime karius, tai išprovokuosime didesnį konfliktą. Aš su jais nesutinku, ypač kas liečia mokymus“, – kalbėjo ekspertas.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas perspėjo Vakarų šalis nesiųsti karių į Ukrainą. Anot jo, tokio sprendimo pasekmės būtų tragiškos.

Vis tik E. Papečkys pabrėžė, kad Vakarai neturėtų būti įbauginti brėžiamų Rusijos raudonųjų linijų, nes jos ne kartą jau buvo peržengtos.

„Kiek jų buvo peržengta, niekada Kremlius nesureagavo. Vakarai vis po truputėlį tas raudonas linijas nustumia. Ta taktika gal ir pasiteisina, nes mes matome, kad konfliktas neišsiplečia. Priešiškumas, aišku, didėja. Ir didėja ne dėl NATO kaltės, o todėl, kad Rusija negali susitaikyti su Vakarų parama“, – kalbėjo apžvalgininkas.

Jis taip pat teigė, kad iš esmės karių siuntimą palaiko daugiau nei trečdalis Lietuvos gyventojų ir tai yra „didelis skaičius žmonių“.

„Daug drąsesnių matom vertinimų, nei pamatytume kitose Vakarų šalyse“, – sakė E. Papečkys.

Tikslūs apklausos rezultatai:

„Vilmorus“ apklausoje respondentų klausė:

Prancūzijos prezidentui Emmanueliui Macronui pareiškus, kad Vakarų šalys turėtų siųsti savo karių į Ukrainą, jūsų nuomone, ar Lietuva turėtų tai daryti?

Atsakymai:

1. Taip, Lietuva turėtų siųsti savo karius į Ukrainą kariauti – 3,5 proc.

2. Taip, Lietuva turėtų siųsti karius į Ukrainą, bet tik mokomosioms misijoms – 14,9 proc.

3. Taip, Lietuva turėtų siųsti karius, bet tik jeigu tai darys kitos Vakarų šalys – 14,5 proc.

4. Ne, Lietuva neturėtų siųsti savo karių į Ukrainą – 55,6 proc.

5. Neturiu nuomonės – 11,5 proc.

Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centras „Vilmorus“ reprezentatyvią visuomenės apklausą atliko kovo 15–23 dienomis. Jos metu apklaustas 1001 šalies gyventojas 26 miestuose ir 47 kaimuose. Maksimali apklausos paklaida siekia 3,1 procento.

 

Autorius Augustas Stankevičius / BNS

123rf nuotr.

Dalintis
2024/04/23

Gyvulių augintojams ir pašarų gamintojams – dar vienas apynasris

Nuo kitų metų įsigaliosiantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 2023/1115 dėl tam tikrų su miškų naikinimu ir alinimu siejamų biržos prekių ir produktų tiekimo Europos Sąjungos (ES) rinkai bei jų eksportui iš ES, kit...
2024/04/23

Petro Auštrevičiaus veiklos Europos Parlamente ataskaita 2019-2024 m.

Detektyvų mėgėjams: mano 5-mečio darbų Europos Parlamente ataskaitoje sužinosite, kokiomis aplinkybėmis ir kieno paliepimu nebuvau įleistas į vieną svarbų skrydį iš Vilniaus. O taip pat, kodėl veto teisės atsisakymas keliose svarbiose ES po...
2024/04/23

Gyvulininkystės ūkiams siūloma naujovė – pavadavimo ūkyje paslaugos

Žemės ūkio ministerija pradėjo diskusiją su socialiniais parneriais dėl naujos bandomosios priemonės „Pavadavimo ūkyje paslaugos“, skirtos šalies gyvulininkystės sektoriui. Šią intervencinę priemonę, pritarus Europos Komi...
2024/04/23

Martynas Tyla. Sutvarkykime įstatymą, kad neliktų absurdiškų situacijų (papildyta Seimo pranešimu)

Šiuo metu LR Seime svarstomi Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimai, susiję su galimybe mugėse, parodose ir masiniuose renginiuose prekiauti alkoholiniais gėrimais iki 15 laipsnių, nepaisant to, kokiu būdu jie yra pagaminti. Priimti pakeit...
2024/04/23

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkursas 2024

Etninės kultūros globos taryba kartu su Lietuvos kaimo turizmo asociacija, Žemės ūkio ministerija ir Turizmo rinkodaros asociacija kviečia Lietuvos kaimo turizmo sodybų šeimininkus dalyvauti Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2024.
2024/04/23

Seimas sudarė geresnes sąlygas ginkluotės gamybai Lietuvoje

Seimas priėmė Investicijų įstatymo ir lydimųjų teisės aktų pataisas, kuriomis nuspręsta sudaryti palankesnes sąlygas stambiems projektams, užtikrinantiems neatidėliotinus valstybės saugumo ir gynybos poreikius.
2024/04/23

Reguliuojama pieno kaina. Kodėl ne?

Ūkininkai deda nemažai vilčių į Ūkio subjektų, perkančių ir parduodančių žalią pieną, nesąžiningų veiksmų draudimo, vadinamąjį Pieno, įstatymą, kurio projektą Seimas paskyrė tobulinti Ekonomikos komitetui (EK). Iškelta mintis, kad pieno sek...
2024/04/23

Sužinokite, kiek institucijų dirba, kad rinkėjai gautų patikimą informaciją apie kandidatus

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) puslapyje viešai paskelbtus kandidatų į Respublikos Prezidentus duomenis analizuojantys rinkėjai ne visada susimąsto, kiek tarnybų ir institucijų dirba, kad pagrindinio Lietuvos rinkimų organizatoriaus ...
2024/04/23

Vietos maisto produktai – mūsų stiprybė, kurią mokomės įvaldyti

(VDU ŽŪA langas) Gyvename sparčiai kintančiomis išorinės aplinkos sąlygomis. Pokyčius spartina kompleksas priežasčių, tarp kurių – klimato kaita ir neatsinaujinančių išteklių brangimas; geopolitinė aplinka, galinti transformuot...