Monika KAZLAUSKAITĖ
ŪP korespondentė
Beveik trečdalis daržovių šiemet liko laukuose, o didžiąją dalį jų sudaro bulvės. Yra ir tokių ūkių, kur bulvės, vaizdžiai tariant, liks žiemoti, nes visą rudenį į jų laukus nepajėgė įvažiuoti jokia sunkioji technika. Dabar bulvių augintojams nebelieka nieko kito, kaip tik nuryti karčią piliulę ir rikiuoti kitų metų darbus. Tačiau jau kitąmet jų laukia naujovė. Nuo 2018 metų kovo 1d. vieną hektarą ir daugiau bulvių auginantys ūkininkai privalės registruotis fitosanitariniame registre. Bulvių augintojai pripažįsta, kad etikečių klijavimas derliaus ėmimo metu – nemenkas trukdis, tačiau viliamasi, kad tai bent kiek prisidės prie didesnės kontrolės, kad į rinką nepakliūtų karantininėmis ligomis apkrėstos bulvės ir būtų pažabota nesąžininga prekyba.
Pritarė visi daržininkai
Pagal šiandien šalyje galiojančią tvarką augintojai (taip pat supirkėjai ir prekybininkai), pasodinę 5 ha ir daugiau bulvių, jas privalo registruoti fitosanitariniame registre, jas fasuoti, klijuoti etiketes nurodant pažymėjimo numerį, bulvių veislę, siuntos numerį. Tačiau jau nuo kitų metų kovo šiuo popierizmo keliu privalės eiti ir smulkieji, 1ha ir daugiau bulvių auginę daržininkai.
Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) direktorė Zofija Cironkienė įsitikinusi, kad šis įsakymas padės užtikrinti karantininių ligų kontrolę ir pažabos šešėlinę prekybą. „Anksčiau galiojusi tvarka leisdavo ūkininkams išvengti kontrolės deklaruojant tik 4,99 ha bulvių pasėlio. Jų išaugintos ir į rinką patenkančios bulvės „apeidavo“ registrą, rizikuojant paskleisti karantinines ligas. Tokie prekeiviai buvo nekontroliuojami, nors į rinką patenkančios prekės turi būti ir patiksrintas, ir atsekamos, – naują tvarką palaiko Z. Cironkienė ir priduria, kad jos pozicijai pritaria ir dauguma asociacijos narių. – Šią idėją iškėlėme praėjusių metų asociacijos narių visuotiniame susirinkime ir gavome tam pritarimą. Asociacija vienija ne tik stambiuosius, bet ir smulkiuosius augintojus, kurie nori būti matomi rinkoje ir tobulėti.“
Atsieis nebrangiai
Nurodymas, kad bulvių supirkėjai, realizuotojai lietuviškas bulves turi supirkti tik iš registre registruotų augintojų, pasak LDAA direktorės, savaime suprantamas, nes prekybininkai taip pat jaučia atsakomybę pateikdami daržoves ant prekystalių, siekia, kad šios atitiktų visus reikalavimus.
„Jei produkciją parduodi tarpininkams – bulvių siuntų atsekamumas būtinas, o jei pats ūkininkas bulves iš savo ūkelio parduos tiesai galutiniam vartotojui, t. y. pirkėjui valgytojui – etiketės, fasavimas tikrai nebus būtinas, – pabrėžė pašnekovė. – Fasavimo nereikia suprasti vien tik kaip 1 ar 2 kg pakuočių. Jei tarpininkui parduodi bulvių maišus, ant jų turi būti nurodytas ūkis. Galima etiketę ir pačiam atsispausdinti ir pritvirtinti, kad ji nenukristų. Nemanyčiau, kad tai sunkiai ir brangiai atsieinantis reikalavimas. Be to, jei auginamos nacionalinės kokybės bulvės, galima gauti paramą etikečių gamybai.“
Šimtaprocentinės kontrolės nebus
Z. Cironkienės pasiteiravome, ar ne per daug popierizmo pardavinėjant bulves iš 1 ha lauko? Juk šis įsakymo pakeitimas nebūtinai sustabdys norinčius sukčiauti asmenis.
„Auginantieji bulves 1 ha, manau, deklaruos iki 1 ha ir registre nesiregistruos, jiems beliks viena rinka – parduoti tiesiai galutiniam pirkėjui. Jei norės dalyvauti rinkoje, teks vykdyti reikalavimus, apsvarsčius, kaip tai daryti ūkiui prieinamiausiu būdu. Šiuo metu jie bulves galėjo pardavinėti tik „šešėliui“, kuris, kokią reikia, tokią etiketę užsideda, nes visų pardavėjų produkcija turi būti atsekama“, – atsakė asociacijos direktorė.
Be kita ko, LDAA direktorė mano, kad įsigaliosianti tvarka taip pat neužtikrins, nes šimtaprocentinės bulvių kokybės kontrolės, visų smulkiųjų ūkių neįmanoma spėti patikrinti – šalyje nėra tokių pajėgumų laboratorijų.
Tačiau Z. Cironkienė laukia ir tolesnių, dar svarbesnių Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) žingsnių, padėsiančių daržovių augintojams lengviau išeiti į rinką. „Didžiausias noras ir pageidavimas, kad ŽŪM Seime inicijuotų Valstybinės augalininkystės tarnybos (VAT) pataisą dėl sumažinto tarifo daržovėms ir vaisiams ir aktyviai siektų, kad tam būtų pritarta, kaip tai padarė Latvijos žemės ūkio ministerija“, – dėstė LDAA direktorė.
VAT, kuriai buvo pavesta atlikti bulves auginančių, superkančių ir realizuojančių ūkio subjektų veiklos priežiūrą, pasiteiravus apie įsigaliosiančius pakitimus, VAT patikėtas kontrolės funkcijas. Tačiau pagal ŪP pateiktus klausimus išplatino pranešimą (jis spausdinamas šiame puslapyje).
Registruoja, nors neprivalo
Šiemet kiek daugiau nei hektarą įvairaus vėlyvumo bulvių auginęs Ukmergės r. ūkininkas Edmundas Šimatonis jau baigia bulvių realizaciją. Pasak jo, iki šalčių derliaus nebeliks, nes pirkėjai jį baigia išgraibstyti mobiliuosiuose ūkininkų turgeliuose.
Nors ūkininkui registruoti bulves fitosanitariniame registre nebuvo būtina (E. Šimatonio bulvių laukas kiek didesnis už hektarą), jis tą jau daro bemaž dešimt metų. „VAT specialistai atvažiuoja imti dirvožemio tyrimus, sugaištama kone visa diena. Rudenį jie pasiima bulvių sėklos tyrimams, paskui reikia parodyti, kur kitąmet sodinsime bulves. Nemanau, kad tai sukelia labai daug sunkumų ar atima daug laiko. Be to, dirvožemio ir bulvių sėklos tyrimus šiemet kompensuoja ES, todėl ūkininkui tai praktiškai nieko nekainuoja.
Žinoma, kai pradedi derlių imti ir fasuoti, etikečių klijavimas vargina. Suprantama, kad didesniems kiekiams jos būtinos, bet tik prasidėjus derliui nėra ten ką tiek klijuoti – terliojimasis ir tiek“, – pripažįsta ūkininkas.
Tebeskendi laukuose
„3,5 ha bulvių ir visos jos skendi vandenyje. Praktiškai visas laukas tapo ežeru, jų nusikasti negalėjome“, – paklausta apie šiųmetį bulvių derlių bėdoja Rokiškio krašto ūkininkė Laura Jankauskienė. Bulves pašnekovė augina dar tik antri metai, tačiau šiųmetį kartėlį tenka nuryti ir mąstyti apie kitąmet sodintinas bulvių lysves, mat bulvininkystės Laura atsisakyti negali dėl jaunosios ūkininkės paramos. Dėl tų pačių įsipareigojimų ji savo derlių registruoja ir fitosanitariniame registre. „Registravimasis man yra daugiau reikalingas dėl oficialumo, o ne todėl, kad jis man duotų kažkokios naudos. Žinoma, ant kiekvieno maišo klijuojame lipdukus, į juos atkreipia dėmesį pirkėjai, – dėsto L. Jankauskienė. – VAT specialistai atvažiuoja ir pasiima apie 200 vienetų bulvių, jas ištyrę netrukus atsiunčia atsakymą. Dirvožemio tyrimus jie vykdo ne kasmet. “