Įmantrios augalų formos džiugina visais metų laikais: pavasarį, kai augalai žydi, vasarą derlių augindamos, rudenį vaisius mums dovanodamos, o žiemą įmantriu vainiku ir šakų grakštumu sodą puošdamos. Daugelis mano, kad įmantrios vaismedžių formos sodyboje brangiai kainuoja ir daug laiko atima, tačiau jos daug pigesnės nei įrengti alpinariumą ar prabangų gėlyną, o ir darbas daug malonumo suteikia.
Sodo augalai, priklausomai nuo priežiūros ir augavietės, skiriasi išvaizda. Kartais jų formos tokios skirtingos, kad tenka stebėtis, iš kur jos tokios. Matyt, pati gamta jais bus pasirūpinusi. Kai kurios vaismedžių formos nuo seno naudojamos sodybose, kitos, tokios kaip superverpstės, verpstės, piramidės, palmetės, vėduoklės ar žvakidės, dar tik skinasi kelią į mūsų sodus, bet pabandyti tikrai verta.
Piramidiška forma
Ją galime lengvai suteikti tiek obelims, tiek kriaušėms. Šios formos augalai labai dekoratyvūs ir gausų derlių išaugina be didesnių pastangų. Jei augalą pasodinote rudenį, anksti pavasarį 50 cm aukštyje trumpinkite jo viršūnę. Ji trumpinama prie pumpuro, iš kurio išaugs nauja viršūnė. Tai paskatins augti šonines šakas, kurių žemutiniame aukšte reikia 4–5.
Jei apatinėje dalyje nėra šakų, jų augimą galima suaktyvinti pažadinus miegančiuosius pumpurus. Tam reiks pjūkleliu atlikti virš jų pusmėnulio formos įpjovas. Kuo žemiau yra miegantieji pumpurai, tuo gilesnės įpjovos daromos. Birželio viduryje, kai išauga šoninės šakos, jos suvienodinamos nukerpant sekatoriumi pernelyg ištįsusias, naudojantis virvelėmis jos atlenkiamos 45° kampu ir reikiama kryptimi. Per vasarą yra suformuojamas pirmasis piramidės aukštas.
Antrųjų metų pavasarį vėl grįžtame prie medelio ir kartojame darbus kaip ir pirmaisiais metais. Nepamirškite, jei šoninių šakų nėra, paskatinkite jas augti įpjovomis virš pumpurų. Vasaros metu šalinkite nereikalingus ūglius, išlyginkite pirmą, jei reikia, – ir antrą aukštą. Taip genėjama ir trečiaisiais, ketvirtaisiais metais. Formuodami šakas nepamirškite jas atlenkti reikiamu kampu. Piramidę galite išauginti tokio aukščio, koks reikalingas ir patogus jums.
Paprastosios verpstės vainiko formos
Vaismedžiai pradedami formuoti pirmaisiais metais. Nuo kamieno iki 0,7 m aukščio iškerpamos visos šakutės. Jei vaismedžiai 0,7 m aukštyje turi 4–6 horizontalias šakutes, jų nereikia šalinti, iškirpkite tik tankias, smailiu kampu augančias šakeles, kurių negalima atlenkti horizontaliai. Jei šakų pakanka, jos atlenkiamos horizontaliai ir pritvirtinamos prie atramų.
Formuojant vaismedžius, kurie turi tris šakas, jos atlenkiamos horizontaliai, o 0,2 m aukštyje virš viršutinės šakos patrumpinama viršūnė, taip skatinant augti ir naujas šonines šakas, ir naują viršūnę.
Jei sodinukai neturi šakų ar jų turi mažiau nei tris, jos šalinamos, o viršūnė patrumpinama 0,9 m aukštyje. Per vasarą medeliai išaugins reikiamą skaičių šakų, kurių augimo kryptį būtina reguliuoti smeigtukais ar virvelėmis. Antraisiais ir trečiaisiais metais išauginsime antrą ir trečią šakų eiles. Šios formos vaismedžius galima auginti ir iki 2,5 m aukščio.
Laibosios verpstės forma
Ši forma tinkama vaismedžiams su vegetatyviniais poskiepiais. Atstumai tarp vaismedžių gali būti nedideli – apie 0,7 m. Medeliai turi vieną stiprų vertikalų liemenį, iš kurio iki 1 m aukštyje nuo žemės paviršiaus išauginamos horizontalios, apie 0,7–1 m ilgio šakos.
Aukštesnėje dalyje formuojamos gausios derančios vaisinės šakelės. Toks vainikas gauna labai daug saulės ir gausiai dera. Medeliai tvirtinami prie atramų ir sudaro labai gražias, dekoratyvines sieneles.
Superverpstės forma
Šitaip auginami medeliai su vegetatyviniais poskiepiais ir turi vieną stiprų liemenį, kuris tvirtinamas prie atramos. Per visą liemenį auginamos tik gausios trumposios šakutės. Augalai gali būti sodinami labai tankiai, kas 0,5 m vieni nuo kitų.
Įrengus dekoratyvią konstrukciją, vaismedžiai gausiai derės, nes jų vainikai gaus daug saulės šviesos. Sodybose šio tipo vaismedžius galima sodinti gerai apšviestose vietose, atitvaruose ar vietoj tujų gyvatvorių.
Vazos forma
Šios formos vaismedžiai labai dekoratyviai atrodo atvirose, platesnėse erdvėse. Šitaip auginant augalus didesnio derliaus tikėtis neverta, bet ne tai svarbiausia, svarbiau graži forma, kuri išgaunama lankstant ūglius ir juos tvirtinant prie atramų. Vazos formos vaismedžio šakų skaičius priklausys nuo to, kiek šoninių šakų gebėsime išauginti iš žemosios kamieno dalies.
Kartais medelynuose galima atrasti daug žemutinių šakų turinčių sodinukų, tuomet beliks iškirpti centrinį ūglį, o jaunas šakas išlenkti ir pritvirtinti prie karkaso. Šią formą lengviau sukurti pasirinkus augesnes veisles ar poskiepius. Norint paskatinti žiedinių pumpurų formavimąsi pavasarį galima įpjaustyti ar žieduoti.
Kai šakos storokos ir sunku jas palenkti norima kryptimi, pavasarį jas galima įpjauti pjūkleliu ar aštriu peiliu šalinant dalį medienos. Vegetacijos metu išgenimi nereikalingi ūgliai ir išlaikomas visų šakų ilgis jas trumpinant. Jei įsigijote vienakamienį sodinuką, be šoninių šakų, jo ūglį trumpinkite 20–30 cm aukštyje nuo skiepo vietos ir vazą formuokite iš naujai išaugusių šoninių ūglių juos lankstydami ir kontroliuodami jų augumą.
Į atskiras šakas netikslinga skiepyti skirtingas veisles, kadangi bus sunku reguliuoti jų augumą. Gražesnė forma išaugs, kai poskiepis ir įskiepis bus didesnio augumo.
Palmetės forma
Sukurti labai paprasta. Visos šoninės šakos nukreipiamos (atlenkiamos) horizontaliai ir pritvirtinamos prie konstrukcijų. Šakų skaičius neribojamas, jų gali būti labai mažai ar daug (3–10). Kadangi tiek vienoje, tiek kitoje pusėje šakų skaičius vienodas, augalas gerai išlaiko pusiausvyrą.
Kad apatinės šakos augtų ilgesnės, jos nukreipiamos su nedideliu pakilimu. Vegetacijos metu reikia reguliuoti ūglių augimą ir juos šalinti. Auginant palmetės formos augalus optimalus šakų skaičius vienoje ir kitoje pusėje yra 6–8. Jei nepavyksta atlenkti stambesnių šakų, jas galima horizontaliai įpjauti.
Sodų ekspertas Donatas KLIMAVIČIUS
Autoriaus nuotraukos
Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.