Columbus +12,3 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 8 Geg 2025
Columbus +12,3 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 8 Geg 2025


Dalia KARPAVIČIENĖ
ŪP korespondentė 

Dėl 100 litrų ruginės – šimtai reikalavimų

2025/05/08


Metų metus trukę svarstymai dėl leidimo legalizuoti naminę degtinę rekreaciniais tikslais pernai lapkritį baigėsi Seimo pritarimu. Nuspręsta, jog kaimo turizmo sodybų šeimininkai ūkininkai savo sodybų svečius galėtų pavaišinti pačių pagaminta namine degtine, ne stipresne negu 65 laipsniai. Iš pirmo žvilgsnio atrodytų, kad naminės degtinės klausimas turėtų būti kaip ir „uždarytas“, tačiau tikrovė yra visai kitokia. Todėl neturėtų stebinti, kad leidimų gaminti naminę degtinę kaimo turizmo sodybų šeimininkai ir ūkininkai kreiptis neskuba – gaminti negali, kol nesulaukė sertifikato, o šio negaus, kol bandomosios partijos nepateiks ekspertizei. Bet pateikti negali, nes naminės degtinės negalima išvežti iš ūkio.

Nei gamino, nei gamins

Pagal praėjusiais metais Seimo patvirtintas Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, per metus sodybų šeimininkai negali pasigaminti daugiau kaip 100 l šio kulinarinio paveldo gėrimo – per dieną vaišėms galėtų išvarvinti kiek daugiau negu po stiklinę. Yra ir daugiau apribojimų. Pavyzdžiui, likus dviem paroms iki naminės degtinės gamybos pradžios, privalu apie tai informuoti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą (VMVT), nurodyti, kiek ir kur naminės degtinės virs, o išvirus, per parą privaloma pranešti tikslų pagamintą kiekį. Pagaminus, naminė degtinė nedelsiant turi būti išpilstyta į ne mažesnę kaip 0,2 l ir ne didesnę kaip 1 l tarą, pažymėta etikete.

Du dešimtmečius kaimo turizmo sodybą „Akmenėlis“ Lazdijų r. Akmenių k. turintis Valdas Vasiliauskas „Ūkininko patarėjui“ teigė, kad naminės degtinės gamybos civilizavimas – protingas sprendimas, bet jis pats asmeniškai tuo užsiimti neketina. „Mes einame kita linkme. Laikome bites, gaminame midų, kitus bičių produktus. Savo reikmėms, pavaišinimui midų naudoti galime, bet parduoti – ne. Tai – du skirtingi dalykai. Žinoma, gaminti naminę degtinę ir savo sodybose vaišinti ja svečius tikrai norėjo ne vienas sodybos šeimininkas, tačiau kuo daugiau draudimų, suvaržymų, tuo labiau klesti nelegali gamyba“, – tvirtino V. Vasiliauskas.

Dar ilgiau – nuo 1994-ųjų – kaimo turizmo sodybą „Vienkiemis“ Kretingos r. turintis Algis Šoblinskas dėl leidimo legalizuoti naminę degtinę rekreacijos tikslais buvo kur kas kategoriškesnis ir griežtesnis. „Norint per metus pagaminti 100 l naminės degtinės, reikia 100 įvairių leidimų, o galiausiai – dar sulauksi ir ne mažiau 100 tikrintojų. Būtina atitikti aukščiausius reikalavimus, dėl to naminės degtinės kaina gautųsi „kosminė“. Nesuvokiama, kiek ir ko reikalaujama. Nuvažiuoji į kitas civilizuotas šalis, tokias, kaip Austrija, Vokietija – visai kitokia situacija. O čia – tiek reikėtų vargti dėl tokio mažo kiekio. Tikras vaikų darželis. Jei per dieną leistų išsivirti apie 5 l, būtų normalu, nes dabar nepilna stiklinė, apie 300 g – juokinga ir graudu. Tik juoktis ir lieka. Investuoti pinigų ten, kur jie niekada neatsipirks, nesugrįš, neverta nė bandyti. Aš to tikrai nedarysiu“, – vaizdingai aiškino A. Šoblinskas.

Kauno r. Padubysio k. įsikūrusios „Zalensų sodybos“ šeimininkas Eimantas Zalensas tvirtino nematantis jokios logikos leisti per metus pagaminti 100 l naminės degtinės. Niekuomet, pasak kaimo turizmo sodybos šeimininko ir ūkininko, su tokiais gaminamais kiekiais neatsipirks nei naminei degtinei gaminti reikalinga įranga, nei patalpos. „Bet labiausiai man nepatinka neaiškumas. Trūksta informacijos. Bandau domėtis, kaip turėčiau elgtis, su kokia įranga, kokiose patalpose galėčiau naminę degtinę gaminti, kur laikyti jau pagamintą produkciją, kad nenusižengčiau įstatymams. Tačiau jau ir dabar aišku, kad naminės degtinės gaminimas man būtų nuostolingas, didžiulė prabanga. Ne kažin kokį būrį svečių per metus 100 l naminės degtinės ir pavaišinčiau. Jokia paslaptis – ir seniau, ir dabar naminė degtinė buvo ir yra gaminama bei vartojama. Prasta mūsų politika“, – apibendrino ŪP pašnekovas.

Kiekis sumažėjo dešimt kartų

Vienas iš įstatymo iniciatorių Seimo narys Eugenijus Gentvilas teigė, jog originalus Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų siūlymas buvo leisti pasigaminti 1 000 l naminės degtinės per metus, o ne 100 l, kaip gavosi galutiniame variante. Parlamentaras pasakojo, kad po pateikimo Seimas jo siūlymui pritarė. Pagal procedūrą siūlymas „nukeliavo“ į Vyriausybę gauti jos išvadą. Ją paruošti buvo pavesta Žemės ūkio ministerijai (ŽŪM). Pasak E. Gentvilo, visus sudėtingus procedūrinius dalykus sugalvojo būtent ŽŪM, o Vyriausybė patvirtino ir grąžino Seimui. Vėliau sekė svarstymas Seimo Ekonomikos komitete (EK), kuriame ŽŪM pozicijai buvo pritarta. „Buvo aišku viena – jei komitete projektui nebūtų pritarta, būtų sužlugęs viso įstatymo priėmimas. Teko eiti į kompromisą. Tuometis žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas buvo konservatorius. Jeigu Seimo EK ir aš pats, kaip įstatymo iniciatorius, būtume pradėję priešintis ŽŪM pozicijai, konservatoriai greičiausiai būtų užsispyrę ir nebalsavę. Taip ir atsirado visi sumažinimai, apribojimai, apsunkinimai ir pan.“, – politines pataisų priėmimo vingrybes aiškino Liberalų sąjūdžio atstovas.

Seimo narys neslėpė dabar jau abejojantis, kad leidimas per metus kaimo turizmo sodybų savininkams pasigaminti 1 000 l naminės degtinės nebūtų buvę per daug, bet 100 l – tikrai per mažai. „Kai žemės ūkio ministru tapo Kazys Starkevičius, buvo svarstymų kiekį padidinti iki 200 l ar 400 l. Bet per trumpą ministravimo laiką jam nieko pakeisti nepavyko. Liko 100 l, dėl kurių, kaip sakoma, neverta nė pečiaus užkurti“, – pripažino E. Gentvilas.

Virimas pakrūmėse baigsis?

VISAS STRAIPSNIS ČIA, 2025 m. gegužės 6 d. numeryje!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: ukininkopatarejas.lt,

arba susisiekus el. paštu: platinimas@ukininkopatarejas.lt, tel. +370 603 75 963.

Taip pat leidinio prenumerata priimama per www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti, įgarsinti žodžiu ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis