Ashburn +3,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Grd 2023
Ashburn +3,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Grd 2023

Dėl AKM kroatai kelia ultimatumus vyriausybei

2023/10/30


Netrukus jau dešimt metų, kai Lietuvoje gyvename su afrikinio kiaulių maro (AKM) grėsmės realybe. Tuo tarpu Kroatijoje pirmieji protrūkiai patvirtinti šią vasarą. Atsakingos institucijos imasi numatytų priemonių, kurios mūsų ūkininkams jau žinomos iki kraujo. Kitaip yra Kroatijoje. Ten bent jau dalies ūkininkų pasipiktinimas liejasi per kraštus. Sekmadienį apie 300 ūkininkų su traktoriais susirinko į įspėjamąją protesto akciją.

Pirmasis smūgis – Slavonijos ūkininkams, tradicijoms

Protestas buvo surengtas šalies rytuose, netoli Vinkovcų miesto, kuris yra istorinėje Slavonijos srityje. Šiame regione reikšmingą vietą užima žemės ūkis, tačiau kartu ekonomiškai tai silpniausias regionas. Ir kaip tik čia pasireiškė AKM. Kiekvieną savaitę Žemės ūkio ministerija, į kurią integruota veterinarijos tarnyba, paskelbia apie naujas AKM zonas, bet ir ramina, esą padėtis jau stabilizuojasi.

Protrūkių židiniuose gyvūnai gaišinami, augintojams įvedami apribojimai bei kitos tais atvejais įprastos priemonės.

Kitaip atrodo tiems kroatams, kuriuos pirmuosius tiesiogiai paveikė AKM suvaldymo priemonės. Plinta nuomonė, jog esą yra patvirtinta vakcina nuo AKM (tokių teiginių galima rasti ir kai kuriuose internetiniuose portaluose). Smulkiuosius ūkininkus siutina tai, kad gaišinamos sveikos kiaulės, nors užkratas žmonėms nepavojingas – esą jas galima būtų suvartoti. Kroatų kraujas užverda dėl to, kad smulkiems ūkiams, kurie negali užtikrinti biologinės saugos priemonių, įvedamas draudimas laikyti šiuos gyvūnus. Maža, to, uždrausta kiaules skersti įprastu būdu, o tai reiškia, kad uždraudžiama tradicinė  šventė.

Oficialiais duomenimis, Kroatijoje kiaulių skaičius siekia beveik 950 tūkst. Ir dauguma jų laikomos mažuose šeimos ūkiuose. Tik ketvirtadalis kiaulių laikytojų, kurių yra daugiau nei 63 tūkst., laiko daugiau nei dešimt gyvūnų.

Nuo birželio 26 d., kai AKM buvo patvirtintas Kroatijoje, daugiau kaip 500 smulkiųjų ūkininkų neteko kiaulininkystės ūkių.

Surengė protesto akciją

Vienas iš sekmadienį surengtos protesto akcijos organizatorių Tomislavas Pokrovacas (jis buvo ūkininkų protestų lyderis ir 2013 m.) visuomeniniam transliuotojui HRT bei kitoms žiniasklaidos priemonėms, taip pat ir įrašuose socialiniuose tinkluose akcentavo, kad veiksmai ir reikalavimai valdžiai yra apgalvoti bei suderinti Kroatijos kaimo gynybos štabe. Jei valdžia nereaguosianti į reikalavimus, po sekmadieninio taikaus protesto ūkininkai žada, kad „kils audra“.

„Reikalaujame, kad būtų skubiai sustabdyta sveikų kiaulių eutanazija, skubiai leista prekiauti sveikomis kiaulėmis ir jomis prekiauti, skubiai leista skersti ir perdirbti kiaulieną savo kiemuose“, – T. Pokrovacas sakė HRT.hr  pridurdamas, kad negali būti ignoruojama jokią laikymo formą taikantys ūkiai.

Žemės ūkio rūmų vadovas palaiko vyriausybę

Priešiškai nusiteikę tikrai ne visi. Kroatijos žemės ūkio rūmų pirmininkas Mladenas Jakopovićius viešai išreiškė palaikymą Žemės ūkio ministerijai. „Varaždinske Vjesti“ jis tvirtino: „Nepanikuokime dėl afrikinio kiaulių maro – tai paskutinis dalykas, ko mums reikia“.

Tačiau panašu, kad Tomislavas Pokrovacas ir jo bendraminčiai Rūmų vadovo pozicijos nepalaiko.

Pagal spalio 10-osios ministerijos įsakymą, siekiant užkirsti kelią tolesniam AKM plitimui, į rizikos zoną patenkančiose apskrityse, 0, 1 ir 2 kategorijų kiaulių laikymo vietose, kur žemesnis saugumo lygis, kiaulės netrukus trės būti išskerstos (įvardijamos Osijek-Baranja ir Vukovar-Srijem apskritys, kur kiaulių ūkiuose įvyko AKM protrūkiai). Kroatija gavo Europos Komisijos nurodymą problemą išspręsti iki lapkričio 20 d.

Apytiksliais ministerijos skaičiavimais, skerdyklose per kelias savaites turės būti paskersta 50 tūkst. kiaulių. Tačiau kiaulės turės būti paskerstos ne tik Slavonijoje; iki mėnesio pabaigos, teigiama, su šiais ūkiniais gyvūnais turės atsisveikinti visi žemesnio biologinio saugumo ūkiai.

AKM su politiniu prieskoniu

Ne viskas taip paprasta. Yra ne tik AKM situacija ir jos suvaldymo keblumai. Bent jau pirmaisiais mėnesiais buvo nemažai chaoso ir netvarkos. Index.hr atliko tyrimą ir pateikė šokiruojančių faktų bei nuotraukų, kuriose netoli tų pačių Vinkovicų užfiksuoti vaizdai: nugaišintos kiaulės, dryksančios ištemptos į miestelio gatvę. Kūnai per karščius taip buvo laikomi kartais valandų valandas, o paskui gabenamos transportu, pro kurį sunkėsi skysčiai. Liudininkai pasakojo, jog gyvūnai buvo gaišinami nesilaikant gyvūnų gerovės reikalavimų, o tiesiog ginklu.

AKM Kroatijoje turi ir ryškų politinį prieskonį. Tuo metu, kai žlunga ūkininkų pragyvenimo šaltinis, kai kas trina rankas ir skaičiuoja pelną. Kroatijos žiniasklaida pastaruoju metu daug rašė apie tai, kad visoje šalyje tik viena įmonė atitinka visus vyriausybės reikalavimus dėl tinkamo gyvūnų skerdenų šalinimo – tai „Agroproteinka“. Dabar, kai dešimtys tūkstančių paskerstų kiaulių turi būti utilizuotos, šiai įmonei tai itin pelningas verslas. Įdomiausia tai, kad šios bendrovės bendraturtis yra Kroatijos užsienio reikalų ministras Gordanas Grlićis Radmanas. Tačiau savo turto deklaracijoje jis „pamiršo“ paminėti apie gautus dividendus. Pasak Index.hr, jo „klaida“ yra verta 2,1 mln. eurų. Žurnalistai netruko išsiaiškinti, kad „Agroproteinka“ reguliariai aukojo valdančiajai partijai.

Index.hr ironizuodamas rašė: „Radmanas trina rankas, nes reikia nužudyti dar 50 000 kiaulių“. Įdomus „Agroproteinkos“, Radmano ir AKM trikampis sudomino ne tik Balkanų žiniasklaidą, bet ir, Vokietijos Mdr.de.

Taigi kroatų ūkininkų kylanti pasipiktinimo audra susijusi ne vien su AKM. O tarp valdžiai pateiktų pasiūlymų yra ir reikalavimas apsirūpinti mobiliosiomis skerdyklomis.

 

ŪP portalo informacija

Nuotr. – Tomislavas Pokrovacas protesto akcijos metu, vaizdo įrašo STOP kadras

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/09

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...
2023/12/09

Į ūkį traukia gausybė šeimų: šeimininkas siūlo ypatingą pramogą

Artėjančios šventos Kalėdos – stebuklingas laikas, kai norisi daugiau laiko skirti jaukumui, šeimai ir namams. Snieguotas ir šaltas gruodis kviečia parnešti į namus eglę ir skubėti su šeima ją puošti.
2023/12/09

Mėsos kukuliai per Kūčias ir kiti švedų kalėdinių tradicijų išskirtinumai

Nors kalėdinis laikotarpis džiugina įvairių tautybių žmones, gyvenantiems šiaurės šalyse jis dar ypatingesnis: šaltas ir tamsias žiemas norisi praskaidrinti šventišku spindesiu ir mielais ritualais. Lietuvių bend...
2023/12/09

Paraiškas teikę bendradarbiauti norintys smulkūs ūkio subjektai – pirmumo eilėje

Nuo spalio 2 d. iki lapkričio 13 d. šalies smulkieji ūkio subjektai teikė paraiškas dėl paramos tarpusavio bendradarbiavimui. Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) specialistai jau sudarė ir šių paraiškų pirmumo eilę.
2023/12/09

Kretingos potvynio pamokos: ką prevenciškai gali padaryti savivaldybės ir patys gyventojai

Lapkričio pradžioje Kretingoje po stipraus lietaus kilęs potvynis, užpylęs gatves ir kiemus, ne tik naikino žmonių turtą, bet ir kilo taršos pavojus: teko į vandens telkinius išleisti nevalytas nuotekas. Šis įvykis atskleidė, ...
2023/12/08

Remia sveikesnį vaikų maitinimą

Iki gruodžio 31 d. šalies ikimokyklinio ir priešmokyklinio vaikų ugdymo įstaigos gali teikti paraiškas pagal Ekologiškų ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokykl...
2023/12/08

Pelkėse verda tikra pekla (II)

„Ūkininko patarėjas“ toliau plėtoja pelkininkystės temą, kurios pradžia buvo publikuota 2023 m. gruodžio 2 d. numeryje. Tęsiame žurnalistinį tyrimą, kurio esmė – sužinoti, kodėl Europos Sąjungos (ES) ir valstybės lėšos kre...
2023/12/08

Investicijų projektams trūkstant valstybės žemės diskutuojama, iš kur jos paimti

Aplinkos viceministrei pareiškus, kad Lietuvoje beveik nėra laisvos valstybinės žemės investicijų projektams, Seimo Ekonomikos komiteto nariai abejoja, ar reikia steigti tokios žemės rezervo fondą. Kai kurie jų siūlo iš ūkininkų paim...
2023/12/08

Keisčiausios sukčių apgaulės – nuo Holivudo aktorių iki astronautų, neturinčių pinigų grįžti į Žemę

Sukčiaus gyvenimas liūdnas – jame nėra nei švenčių, nei laisvadienių. Netgi atvirkščiai – kol ruošiamės Kalėdoms, piktavaliai kimba į darbus, bandydami pavogti ir mūsų šventinę nuotaiką, ir pinigus. Todėl &s...