Kaunas +23,5 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025
Kaunas +23,5 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025
Asociatyvi 123rf nuotr.

BNS
 

Dėl ES ir „Mercosur“ susitarimo Seimo komitetas siūlo laikytis nuosaikios pozicijos

2025/02/20


Žemdirbių organizacijoms matant daug rizikų, kurias sukels produktų iš Pietų Amerikos šalių bendrosios rinkos „Mercosur“ bloko patekimas į Europos Sąjungos (ES) rinką, Seimo Europos reikalų komitetas (ERK) Vyriausybei siūlo laikytis nuosaikios pozicijos dėl ES ir „Mercosur“ susitarimo. 

„Mūsų sprendimas prašyti Vyriausybės laikytis nuosaikios politikos, nuolat informuoti komitetą apie procedūrų eigą (dėl ES ir „Mercosur“ susitarimo – BNS). Gavus paskutinius Europos Komisijos išaiškinimus pateikti Seimui atnaujintą Lietuvos poziciją dėl ES ir „Mercosur“ sutarimo“, – trečiadienį teigė komiteto pirmininkė socialdemokratė Rasa Budbergytė.    

„Tegul būna kaip signalas, kad mes dar... Mes derybų nestabdome“, – pridūrė konservatorius Kazys Starkevičius. 

Tuo metu Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos vadovas Eimantas Pranauskas siūlė Lietuvai būti reiklesnei. 

„Svarstymus reikėtų konkretizuoti. ES ir mūsų situacija nėra ta pati. Mums ne visiškai tos pačios prekių grupės aktualios kaip ES, ypatingai Prancūzijai, kuri (ES ir „Mercosur“ susitarimui aktyviai priešinasi – BNS). Norėtume daugiau pragmatiško požiūrio“, – komitete teigė E. Pranauskas.  

Jis nurodė, kad Lietuva 2023 metais į „Mercosur“ bloko šalis grūdų neeksportavo. Pieno užpernai eksportuota irgi nedaug – už 60 tūkst. eurų. Lietuviškas pienas ir jo produktai keliavo tik į Braziliją.  

E. Pranausko teigimu, daugiau lietuviško pieno eksportuota, pavyzdžiui, į Alžyrą (už 8,5 mln. eurų), Nigeriją (už 2,6 mln.  eurų).  

„Pieno produktų eksporto rinkų požiūriu kažin, ar perspektyvios („Mercosur“ bloko – BNS) šalys. Eksporto pajamų didinimo požiūriu nematome čia (perspektyvų – BNS)“, – teigė jis. 

Pasak E. Pranausko, į Lietuvą iš „Mercosur“ šalių galėtų būti tiekiama jautiena, kiauliena, paukštiena, cukrus, biodegalai.  

Jo teigimu, asociacija nepajėgi padaryti sutarties pasekmių analizės.  

Lietuvos ekologinių ūkių asociacija vadovas Mindaugas Petkevičius įspėjo, kad į Lietuvą gali patekti genetiškai modifikuotos sojos, nes masiškai kertami Brazilijos Amazonės miškai, kad būtų auginamos sojos ir galvijai.

Tuo metu Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjungos valdybos narys Vytenis Grigas atkreipė dėmesį į kol kas numatytas nedideles produkcijos, kuri būtų atgabenta iš „Mercosur“ šalių, kvotas: „Kai atsiras didelė paklausa, nes pajautę pigesnį produktą, vartotojai gali jo prašyti daugiau ir kvotos gali keistis“. 

Užsienio reikalų viceministras Sigitas Mitkus pranešė, kad Lietuvos ir „Mercosur“ šalių prekybos apyvarta siekia 120 mln. eurų. Pasak jo, 2023 metais jautienos iš šių šalių Lietuva importavo už 1,6 mln. eurų, o pernai – už 1,27 mln. eurų.  

Seimo Kaimo reikalų komitetas praėjusių metų gruodį yra pasiūlęs Vyriausybei svarstant šį susitarimą ES Taryboje nepritarti jam ir prisijungti prie jį blokuojančių valstybių narių, atsižvelgdamas į Lietuvos žemdirbių nuogąstavimus dėl nesąžiningos konkurencijos.   

Be to, komitetas siūlo siekti, kad susitarimo sąlygos būtų peržiūrėtos užtikrinant sąžiningą konkurenciją, žemės ūkio sektoriaus tvarumą. Komitetas taip pat pateikė Vyriausybei konkrečius siūlymus dėl tolesnės derybų pozicijos formavimo. Tarp jų – draudimas į ES rinką patekti produktams, kurių sudėtyje yra ES uždraustų medžiagų arba jos naudojamos jų gamybos ar auginimo procese, taip siekiant apsaugoti aukštus maisto saugos standartus ir užtikrinti sąžiningas sąlygas ES ūkininkams. 

ES ir „Mercosur“ susitarimui dar turi pritarti bent 15 iš 27 ES valstybių, atstovaujančių 65 proc. visų ES gyventojų, taip pat Europos Parlamentas. Vokietija, Ispanija nori kuo greičiau finalizuoti susitarimą, jam priešinasi Prancūzija, Lenkija. Nyderlandai, Italija, Austrija taip pat reiškia abejonių. Pavyzdžiui, Estija ir Latvija ragina bendrijos valstybes greičiau susitarimą ratifikuoti. 

ES ir „Mercosur“ susitarimo tikslas – sumažinti muitus ir paskatinti prekybą, sukurti vieną didžiausių pasaulyje laisvosios prekybos zonų su daugiau kaip 700 mln. žmonių. Pietų Amerikoje jis apimtų Braziliją, Argentiną, Paragvajų ir Urugvajų.

ES derybos su Lotynų Amerikos šalimis dėl laisvosios prekybos susitarimo truko daugiau nei 20 metų. 

 

Autorė Sniegė Balčiūnaitė

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama

Dalintis
2025/07/19

Ekologinių ūkių mažėja – tarša didėja?

Lietuvoje maždaug prieš tris dešimtmečius prasidėjo domėjimasis ekologiniu ūkininkavimu ir entuziastų dėka atsirado pirmieji ekologiniai ūkiai. Iki 2030 m. pagal Europos Sąjungos (ES) žaliąjį kursą numatyta pasiekti dabar sunkiai įsi...
2025/07/19

Septyniolika dienų – iki Žalgirio mūšio lauko

Šiauliai („Šiaulių kraštas“). Žmogus ir žirgas. Septyniolika dienų šiuo metu Kelmės rajone, Skruzdėlynės viensėdyje, gyvenantis Rytis Dragūnas savo Žemaitukų veislės žirgeliu Alniu jojo iki Griunvaldo, kur Ž...
2025/07/19

Grėsmė spygliuočių miškams

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos pristato Europos Sąjungos prioritetinių karantininių kenkėjų sąraše įtrauktą drugį – Dendrolimus sibiricus. Šio kenkėjas Lietuvoje kol kas neaptiktas, tačiau ...
2025/07/19

Baltijos šalyse pigiausi degalai yra Lietuvoje, o benzinas Lietuvoje pigesnis nei Lenkijoje

Praėjusią savaitę Lietuvoje benzino vidutinė kaina sumažėjo 0,8 procento, o dyzelino kaina padidėjo 0,3 procento. Europos Sąjungos šalių vidutinė svertinė benzino kaina nepakito, o dyzelino vidutinė kaina padidėjo 1 procentu. Palyginti su E...
2025/07/19

Žemės ūkio produkcijos ir trąšų prekybos grupei metai buvo nuostolingi

Žemės ūkio produkcijos ir trąšų prekybos grupė „Imlitex Holdings“ po pelningų 2023-ųjų pernai patyrė 1,86 mln. eurų grynojo nuostolio (užpernai – 757 tūkst. eurų pelno), jos konsoliduotos pajamos mažėjo 9,8 proc. iki 306 m...
2025/07/19

Nematomas pavojus duše: kodėl svarbu po atostogų bent minutei atsukti karšto vandens čiaupą?

Lietuvoje kiekvienais metais fiksuojama legioneliozės atvejų. Dėl šios priežasties gyventojams svarbu neužmiršti laikytis kelių paprastų taisyklių, kurios padės apsisaugoti. Efektyviausias būdas išvengti šios infekcijos...
2025/07/19

Rusijos alkoholio pramonė traukiasi

Rusija – keistų paradoksų šalis: nors rusai apskritai vartoja daugiau alkoholio, nei 2024 m., tačiau alkoholinių gėrimų gamyba smarkiai sumažėjo. Dėl to jau kenčia šalies biudžetas.
2025/07/19

Valstybės kontrolė: taikydama dirbtinį intelektą valstybė galėtų sutaupyti iki 30 proc. darbo laiko

Pritaikydama dirbtinį intelektą (DI) valstybė galėtų sutaupyti iki 30 proc. darbo laiko, bet tik 15 proc. institucijų juo naudojasi. Lietuvos viešajame sektoriuje neužtikrinama DI sistemų veikimui reikalinga infrastruktūra. 2021–...