Ashburn -1,1 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023
Ashburn -1,1 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023

Dalia KARPAVIČIENĖ
ŪP korespondentė
 

Dėl užsitęsusios sausros kenčia ir bitės, ir bitininkai

2023/06/19


„Vargas, liūdna. Laukiam lietaus. Ir bitės, ir mes. Karšta vargšėms. Pavasarinį medų išėmėme, išsukome, naujo prinešti bitelės dėl kaitros nebesugeba. Vos ne badas. Grįžome iš bityno, avilių koriuose medus susikristalizavęs. Kokia bus likusi vasara, nežinia“, – kalbėjo 120 bičių šeimų laikanti Mažeikių bitininkų draugijos pirmininkė Birutė Budreckienė.

Yra tekę maitinti net liepą

Visi kaimo žmonės, auginantys daržovių, javų, turintys sodų ir uogienojų, laikantys gyvulių, nepaliauja žiūrėti į dangų ir į orų prognozes. Ne išimtis – ir bitininkai. Žemei, augalams, gyvuliams verkiant reikia lietaus, kad atsigautų nuo varginančios kaitros. Pasak Mažeikių bitininkų draugijos pirmininkės B. Budreckienės, ankstyvas pavasaris nieko blogo nežadėjo. Orai bitėms buvo gana palankūs. Todėl pavasarinio medaus bitės prinešė nemažai. Bet vėliau prasidėjusi ir tebesitęsianti sausra, dar prisidėjęs ir karštis, reikalus smarkiai pablogino. Situaciją nelabai pakeistų ir trumpos liūtys – nektaras būtų išplaunamas iš augalų.

„Bitininkauju seniai, 37 metus, bet tik kartą yra tekę bites maitinti liepos mėnesį. Bet jei ir toliau bus tokie bitėms nepalankūs orai, gali tekti ir šiemet vidurvasarį bitėms duoti maisto“, – apgailestavo B. Budreckienė. Su vyru Mažeikių bitininkų draugijos pirmininkė laiko 120 bičių šeimų. Yra turėję ir 170 šeimų, bet vieniems jau pasidarė per sunku prižiūrėti. Bitininkams yra ką veikti ištisus metus. Žiema – ne išimtis. Reikia pasiruošti pavasariui, vasarai. O per medaus ėmimą nėra kada nė atsikvėpti.

„Mūsų krašto bičiuliai už pusę litro medaus prašo 6 Eur. Ir aš savo kioske tiek prašau. Bet kai kur medaus pardavimo kaina jau krinta. Paradoksas – viskas brangsta, medus – pinga. Konkurencija“, – „Ūkininko patarėjui“ teigė patyrusi bitininkė.

Pradžia graži, dabar – ne

Kelmės rajone, Tytuvėnų apylinkių seniūnijoje, bitininkaujantys Edita ir Arvydas Maziukai laiko apie 100 bičių šeimų. Aviliai sustatyti pamiškėse, prie medžių, kad per kaitrą bitėms būtų pavėsis. Pašnekovų teigimu, šis pavasaris bitininkams buvo geras. Pasak E. Maziukienės, medunešio pradžia buvo graži, dabar situacija visiškai kitokia. „Neaišku, kaip bus su vasariniu medumi. Kol kas labai sunku ką nors prognozuoti. Reikia, kad kuo skubiau pradėtų lyti. Ir gausiai. Žemė tiek išsausėjusi, nebėra kam nektaro išskirti. Greitai turėtų pražydėti liepos. Jei jos neišskirs nektaro, iš žiedų bitėms nebus jokios naudos“, – pastebėjo bitininkė, prisiminusi ne vieną panašų atvejį ankstesniais metais. 

Pavasarinio medaus bitės prinešė nemažai. Ar prineš vasarinio – klausimas.

Jau kelia nerimą

Tauragės rajono bitininkų draugijos „Medus“ pirmininkas Nerijus Spudvilas pavasarinio medunešio nepeikia, bet pavasario pabaiga ir vasaros pradžia optimizmo nekelia. Pasak bitininko, ko gero, Lietuvoje beliko tik viena žmonių grupė, kuri dar nepeikia užsitęsusios sausros ir karštų orų. Tai – poilsiautojai, atostogautojai. Lietaus jau seniai trūksta ir daržovių, ir javų, ir uogų augintojams.

N. Spudvilas sakė, kad pavasarinis medunešis tauragiškius bičiulius nudžiugino. „Bitės prinešė gero, išgarinto, tiršto medaus. Medunešis nebuvo blogas, gal kiek sausokas. Bet tokiu atveju nektaras yra grynesnis, jame mažiau vandens. Būtų buvę kur kas prasčiau, jei per medunešį būtų ištisai liję, lietus būtų visą nektarą išplovęs. Pernai Mažeikių rajone lietaus netrūko per liepų žydėjimą. Bet liepų medaus beveik neturėjome“, – medunešio subtilybes ŪP vardijo bitininkas.

Kai tokia kaitra, N. Spudvilas savo avilius laiko pavėsyje – sename sode, po vaismedžiais. Bitės yra apsaugotos nuo tiesioginių saulės spindulių didžiąją dienos dalį. „Bitės sugeba pakęsti karštį, moka atsivėsinti, susireguliuoti tinkamą temperatūrą. Per karščius papildomai patartina kaip galima plačiau atidaryti lakas, pridengti kuo nors, kad būtų sudarytas šešėlis, pavėsis. Nereikia baimintis, kad į avilį įlys pelė. Vasaromis aviliuose yra tiek daug bičių, kad pelė joms – ne priešas. Viename avilyje vasarą būna apie 60 tūkst. bičių, žiemą – apie 15 tūkst. Jei aplinkui avilių laikymo vietą maždaug kilometro spinduliu nėra vandens telkinio, reikėtų bitėms padėti kokį indą su vandeniu. Bičių „aptarnaujamas“ plotas apima 3 km spindulį. Skrisdama tolesnius atstumus, bitė sunaudoja dalį savo surinkto nektaro“, –  aiškino bitininkas.

Tauragės bitininkų draugijos „Medus“ pirmininkas Nerijus Spudvilas tikino, kad pirmasis šių metų medaus derlius gali būti ir paskutinis.

Medus neturi būti pigesnis už sviestą

Tauragės bitininkų draugija „Medus“ vienija apie 100 bičiulių, N. Spudvilas draugijai vadovauja dvejus metus. Tauragės rajono bitininkai yra deklaravę daugiau nei 3 550 bičių šeimų, didžiausiame bityne – apie 150 bičių šeimų.

„Dar bent 30 bitininkų nepriklauso jokiai organizacijai, bitininkauja savarankiškai. Per metus mūsų draugija pasipildo bent po pora bitininkų. Daugiausia jų – jau sulaukę garbaus amžiaus. Ko gero, aš visame būryje esu jauniausias“, – ŪP atviravo „Medaus“ pirmininkas, laikantis daugiau kaip 20 bičių šeimų.

Nerijus pasakojo, kad iš visos šeimos tik jis vienintelis užsiima bitininkavimu. Dar besimokydamas mokykloje dalyvavo ten veikusio Jaunųjų ūkininkų-ekologų būrelio veikloje, susipažino su bitininku. Padėdavo jam bityne, dovanų gavo bičių spiečių. Bičių gyvenimas jį sužavėjo, todėl ir pats prieš du dešimtmečius ėmėsi bitininkauti.

„Kiekvienas bitininkas, nepriklausomai nuo turimų bičių šeimų skaičiaus, turi turėti savo rinką. Bičių produktais prekiaudamas ne vienerius metus, bitininkas dažniausiai yra „išsigryninęs“ nuolatinius klientus. Tauragėje dar veikia turgus, ten bitininkai prekiauja, – pasakojo Tauragės bitininkų draugijos pirmininkas. – Šiemet už pusės litro stiklainiuką (750 g) medaus prašo 5 Eur, kartais iki 4 Eur nusileidžia. Esu girdėjęs teiginį, kad medus neturi būti pigesnis už sviestą. Dabar yra atvirkščiai. Aš pats už 100 g medaus norėčiau gauti bent eurą. Kilogramo kaina būtų 10 Eur. Reikia atsižvelgti į esamą situaciją, kai pakilo bičių priežiūrai reikalingų priemonių, paslaugų, vaistų kainos.“

Medaus, pasak N. Spudvilo, Lietuvos rinkoje yra pakankamai. Didžiąją dalį sudaro rapsų medus. Poliflorinio – įvairių augalų – medaus mūsų šalyje bitės prineša mažiausiai. Bet, bitininko teigimu, šis medus yra ir skaniausias, ir geriausias. „Bitės – darbščios. Medaus jos prineštų, kad tik būtų iš ko. Kol kas įsivyravę karšti ir sausi orai optimizmo nekelia. Jei lietaus nebus, pirmasis šių metų medaus derlius gali būti ir paskutinis. Nebus nektaro – nebus ir medaus“, – ŪP pripažino „Medaus“ vadovas.

 

Autorės ir Tauragės bitininkų draugijos „Medus“ nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/11/28

Didės valstybės reguliuojama elektros kainos dalis, kils ir planų su fiksuota elektros energijos kaina tarifai

Vidutinė elektros kainos Nord Pool biržoje lapkričio 1–28 d. buvo 0,101 Eur/kWh be PVM – apie 16 proc. didesnė už vidutinę spalio mėnesio kainą, kuri siekė 0,087 Eur/kWh be PVM. Šį padidėjimą lėmė tai, kad pastarųjų trijų savaič...
2023/11/28

Lucasas: pilkoji zona – migracija - KOMENTARAS

Kai Kremlius ankstesnį kartą puolė Suomiją, jis pasitelkė tankus ir naikintuvus. Praėjus aštuoniasdešimčiai metų, jam pakanka mikroautobuso. Rusų pareigūnai veža 55 prieglobsčio prašytojus iš dabar jau uždaryto pasienio...
2023/11/28

Iki gruodžio pabaigos išmokas už deklaruotus plotus gaus 98 procentai paramos gavėjų

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) nuo gruodžio 1 d. pradeda mokėti likusią tiesioginių išmokų ir paramos pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano (Strateginis planas) bei pagal Lietuvos kaimo plėtros...
2023/11/28

Kaip iš tos pačios žemės uždirbti dvigubai daugiau?

Grūdų kainos nuolat kinta, žemdirbystė – vienas iš sunkiausiai nuspėjamų sektorių. Kiekvienų metų rezultatus smarkiai veikia politinės, klimato ir finansų rinkos aplinkybės. Todėl surasti būdą, kaip atliepti kasmet besikeičiančius sek...
2023/11/28

Sergančiųjų kas savaitę sparčiai daugėja

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSVC) duomenimis, per savaitę sergančiųjų gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) skaičius dar padidėjo. Bendras sergamumo ši...
2023/11/28

Bendra eismo įvykių statistika

Lietuvos kelių policijos tarnyba pateikia duomenis apie eismo įvykius šalyje registruotus iki šių metų lapkričio 22 d. įskaitytinai.
2023/11/28

Kaimo gyventojų finansinis raštingumas – kokia situacija?

(VDU ŽŪA langas) Kalbėdami apie kaimiškųjų savivaldybių finansinio savarankiškumo didinimą bei kaimo vystymą negalime apeiti finansinio raštingumo temos, tai yra viena pagrindinių kompetencijų XXI amžiuje – finansinį ra&...
2023/11/28

Skambiai nuaidėjo LŽŪKT Raseinių r. biuro organizuota 30-ojo gimtadienio šventė

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Raseinių r. biuro komandai paskutinis lapkričio penktadienis buvo šventiškas. Kavinėje „Isada“ šurmuliavo biuro klientai ir partneriai, rėmę biuro iniciuotą renginį...
2023/11/28

Tiriama sisteminė korupcija ir nusikalstamos finansinės schemos Vilniaus apskr. atliekų tvarkymo centre

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) kartu su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) atlieka ikiteisminį tyrimą dėl sisteminės korupcijos ir finansinių nusikalstamų schemų Vilniaus regiono atliekų tvarkymo srityje, susijusių su stambaus masto ky...