Yra tekę maitinti net liepą
Visi kaimo žmonės, auginantys daržovių, javų, turintys sodų ir uogienojų, laikantys gyvulių, nepaliauja žiūrėti į dangų ir į orų prognozes. Ne išimtis – ir bitininkai. Žemei, augalams, gyvuliams verkiant reikia lietaus, kad atsigautų nuo varginančios kaitros. Pasak Mažeikių bitininkų draugijos pirmininkės B. Budreckienės, ankstyvas pavasaris nieko blogo nežadėjo. Orai bitėms buvo gana palankūs. Todėl pavasarinio medaus bitės prinešė nemažai. Bet vėliau prasidėjusi ir tebesitęsianti sausra, dar prisidėjęs ir karštis, reikalus smarkiai pablogino. Situaciją nelabai pakeistų ir trumpos liūtys – nektaras būtų išplaunamas iš augalų.
„Bitininkauju seniai, 37 metus, bet tik kartą yra tekę bites maitinti liepos mėnesį. Bet jei ir toliau bus tokie bitėms nepalankūs orai, gali tekti ir šiemet vidurvasarį bitėms duoti maisto“, – apgailestavo B. Budreckienė. Su vyru Mažeikių bitininkų draugijos pirmininkė laiko 120 bičių šeimų. Yra turėję ir 170 šeimų, bet vieniems jau pasidarė per sunku prižiūrėti. Bitininkams yra ką veikti ištisus metus. Žiema – ne išimtis. Reikia pasiruošti pavasariui, vasarai. O per medaus ėmimą nėra kada nė atsikvėpti.
„Mūsų krašto bičiuliai už pusę litro medaus prašo 6 Eur. Ir aš savo kioske tiek prašau. Bet kai kur medaus pardavimo kaina jau krinta. Paradoksas – viskas brangsta, medus – pinga. Konkurencija“, – „Ūkininko patarėjui“ teigė patyrusi bitininkė.
Pradžia graži, dabar – ne
Kelmės rajone, Tytuvėnų apylinkių seniūnijoje, bitininkaujantys Edita ir Arvydas Maziukai laiko apie 100 bičių šeimų. Aviliai sustatyti pamiškėse, prie medžių, kad per kaitrą bitėms būtų pavėsis. Pašnekovų teigimu, šis pavasaris bitininkams buvo geras. Pasak E. Maziukienės, medunešio pradžia buvo graži, dabar situacija visiškai kitokia. „Neaišku, kaip bus su vasariniu medumi. Kol kas labai sunku ką nors prognozuoti. Reikia, kad kuo skubiau pradėtų lyti. Ir gausiai. Žemė tiek išsausėjusi, nebėra kam nektaro išskirti. Greitai turėtų pražydėti liepos. Jei jos neišskirs nektaro, iš žiedų bitėms nebus jokios naudos“, – pastebėjo bitininkė, prisiminusi ne vieną panašų atvejį ankstesniais metais.
Jau kelia nerimą
Tauragės rajono bitininkų draugijos „Medus“ pirmininkas Nerijus Spudvilas pavasarinio medunešio nepeikia, bet pavasario pabaiga ir vasaros pradžia optimizmo nekelia. Pasak bitininko, ko gero, Lietuvoje beliko tik viena žmonių grupė, kuri dar nepeikia užsitęsusios sausros ir karštų orų. Tai – poilsiautojai, atostogautojai. Lietaus jau seniai trūksta ir daržovių, ir javų, ir uogų augintojams.
N. Spudvilas sakė, kad pavasarinis medunešis tauragiškius bičiulius nudžiugino. „Bitės prinešė gero, išgarinto, tiršto medaus. Medunešis nebuvo blogas, gal kiek sausokas. Bet tokiu atveju nektaras yra grynesnis, jame mažiau vandens. Būtų buvę kur kas prasčiau, jei per medunešį būtų ištisai liję, lietus būtų visą nektarą išplovęs. Pernai Mažeikių rajone lietaus netrūko per liepų žydėjimą. Bet liepų medaus beveik neturėjome“, – medunešio subtilybes ŪP vardijo bitininkas.
Kai tokia kaitra, N. Spudvilas savo avilius laiko pavėsyje – sename sode, po vaismedžiais. Bitės yra apsaugotos nuo tiesioginių saulės spindulių didžiąją dienos dalį. „Bitės sugeba pakęsti karštį, moka atsivėsinti, susireguliuoti tinkamą temperatūrą. Per karščius papildomai patartina kaip galima plačiau atidaryti lakas, pridengti kuo nors, kad būtų sudarytas šešėlis, pavėsis. Nereikia baimintis, kad į avilį įlys pelė. Vasaromis aviliuose yra tiek daug bičių, kad pelė joms – ne priešas. Viename avilyje vasarą būna apie 60 tūkst. bičių, žiemą – apie 15 tūkst. Jei aplinkui avilių laikymo vietą maždaug kilometro spinduliu nėra vandens telkinio, reikėtų bitėms padėti kokį indą su vandeniu. Bičių „aptarnaujamas“ plotas apima 3 km spindulį. Skrisdama tolesnius atstumus, bitė sunaudoja dalį savo surinkto nektaro“, – aiškino bitininkas.
Medus neturi būti pigesnis už sviestą
Tauragės bitininkų draugija „Medus“ vienija apie 100 bičiulių, N. Spudvilas draugijai vadovauja dvejus metus. Tauragės rajono bitininkai yra deklaravę daugiau nei 3 550 bičių šeimų, didžiausiame bityne – apie 150 bičių šeimų.
„Dar bent 30 bitininkų nepriklauso jokiai organizacijai, bitininkauja savarankiškai. Per metus mūsų draugija pasipildo bent po pora bitininkų. Daugiausia jų – jau sulaukę garbaus amžiaus. Ko gero, aš visame būryje esu jauniausias“, – ŪP atviravo „Medaus“ pirmininkas, laikantis daugiau kaip 20 bičių šeimų.
Nerijus pasakojo, kad iš visos šeimos tik jis vienintelis užsiima bitininkavimu. Dar besimokydamas mokykloje dalyvavo ten veikusio Jaunųjų ūkininkų-ekologų būrelio veikloje, susipažino su bitininku. Padėdavo jam bityne, dovanų gavo bičių spiečių. Bičių gyvenimas jį sužavėjo, todėl ir pats prieš du dešimtmečius ėmėsi bitininkauti.
„Kiekvienas bitininkas, nepriklausomai nuo turimų bičių šeimų skaičiaus, turi turėti savo rinką. Bičių produktais prekiaudamas ne vienerius metus, bitininkas dažniausiai yra „išsigryninęs“ nuolatinius klientus. Tauragėje dar veikia turgus, ten bitininkai prekiauja, – pasakojo Tauragės bitininkų draugijos pirmininkas. – Šiemet už pusės litro stiklainiuką (750 g) medaus prašo 5 Eur, kartais iki 4 Eur nusileidžia. Esu girdėjęs teiginį, kad medus neturi būti pigesnis už sviestą. Dabar yra atvirkščiai. Aš pats už 100 g medaus norėčiau gauti bent eurą. Kilogramo kaina būtų 10 Eur. Reikia atsižvelgti į esamą situaciją, kai pakilo bičių priežiūrai reikalingų priemonių, paslaugų, vaistų kainos.“
Medaus, pasak N. Spudvilo, Lietuvos rinkoje yra pakankamai. Didžiąją dalį sudaro rapsų medus. Poliflorinio – įvairių augalų – medaus mūsų šalyje bitės prineša mažiausiai. Bet, bitininko teigimu, šis medus yra ir skaniausias, ir geriausias. „Bitės – darbščios. Medaus jos prineštų, kad tik būtų iš ko. Kol kas įsivyravę karšti ir sausi orai optimizmo nekelia. Jei lietaus nebus, pirmasis šių metų medaus derlius gali būti ir paskutinis. Nebus nektaro – nebus ir medaus“, – ŪP pripažino „Medaus“ vadovas.
Autorės ir Tauragės bitininkų draugijos „Medus“ nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.