LAS Šiaulių r. skyriui jau ketvirtą dešimtmetį vadovauja dr. A. Malinauskas. Aktyviai besidarbuojantis skyrius subūrė didelį bendraminčių būrį – 60 agronomų ne tik iš Šiaulių r., dalyvauja Raseinių r. ūkininkas Alfredas Bardauskas, Antanas Galinis iš Joniškio r., Virgis Beinoras iš Pakruojo r. Neseniai prie skyriaus prisijungė trys jauni agronomai: Algirdas Balčiūnas, Vytautas Brijūnas ir Nerijus Naglis.
Dr. A. Malinauskas pasidžiaugė pilietiškais ir aktyviais skyriaus agronomais. Sumaniai žemės ūkio bendrovėms vadovauja Arūnas Grubliauskis, Vladas Kriaučiūnas, Sigitas Krapikas, Egidijus Mykolaitis, neseniai Naisių ŽŪB vadovauti pradėjo jaunasis agronomas Zenonas Šerkšnys. Ne tik Lietuvoje žinomi didelio daržininkystės ūkio savininkai agronomai Linas ir Julius Šateikos, pažangiai ūkininkauja Mindaugas Liutvinskas, Darius Mitkus. Agronomai yra universalūs specialistai: Jolanta Baškienė daugelį metų vadovauja Meškuičių seniūnijai, Ramutė Stagniūnienė vadovauja Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Šiaulių biurui, Raimondas Kosteckas dirba vadybininku.
Skyriaus narių vardu dr. A. Malinauskas dėkojo Šiaulių regiono žemdirbiams, kurie dalyvavo protesto akcijoje Vilniuje: „Ūkininkai sostinėje pademonstravo kultūringą elgesį, susiklausymą ir vieningumą. Žemdirbių reikalavimus išgirdo Vyriausybė ir Seimas. Keista, kad Europos Sąjunga pradėjo skriausti savo ūkininkus, ant žemdirbių galvų „nuleido“ daugybę nerealių reikalavimų, todėl beveik per visą Europą nuvilnijo ūkininkų protestai, ypač dideli neramumai buvo Vokietijoje ir Prancūzijoje.“
Praėjusį rudenį LAS Šiaulių r. skyriaus ir Radviliškio r. agronomai vyko stebėti Pasaulio arimo varžybų, kurios buvo surengtos Latvijoje. Visiems patiko draugystės vakaras ir susitikimas su Kuldygos regiono agronomais bei Latvijos agronomų sąjungos prezidentu Ringoldu Arničiu. Nepamirštami įspūdžiai liko pasigrožėjus Kuldygos senamiesčiu, kuris įrašytas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.
Agronomai aptarė aktualias žemės ūkio problemas. Kalbėjusieji teigė, kad Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) prarado įtaką pagrindinei gamybos priemonei – žemei, neturi jokių svertų sprendžiant žemės reikalus, viską diktuoja Aplinkos ministerija. Pasak ūkininko A. Bardausko, ŽŪM veikloje įžvelgia daug veidmainystės. Jis kalbėjo, kad itin sunku įsikurti jauniesiems ūkininkams, jei nepaveldi tėvų žemės. Naisių ŽŪB vadovas Z. Šerkšnys stebėjosi, kad vis daugėja biurokratijos, ūkininkams keliami nerealūs reikalavimai, valdininkams trūksta lankstumo.
ŽŪB „Ginkūnų agrofirma“ vadovas A. Grubliauskis minėjo, kad vis plačiau kelią skinasi dirbtinis intelektas, tačiau žemei reikia žmogaus meilės ir žinių. Niekas negalėtų pakeisti agronomų gebėjimo auginti duoną, dirbti žemę, nesvarbu, kokios modernios būtų naujosios technologijos. Pastaruoju metu pasigirsta nuomonių, kad vėl prireiks plūgų, nes ES šalyse kai kur ūkininkai vėl pradeda žemę įdirbti plūgais. A. Grubliauskio patarimas – neslėpti giliai turimų plūgų, nes jų dar reikės.
LAS pirmininkas dr. E. Makelis kalbėjo, kad kilo didelė įtampa dėl ES žalinimo politikos, yra daug nesuprantamų ir logika nepagrįstų reikalavimų. Prelegentas priminė, kad senovėje buvo taikoma lydiminė (degiminė) žemdirbystė, vėliau buvo naudojamas šakotas arklas, dar vėliau – čekiškas plūgas, dabar populiarėja neariamoji žemės dirbimo technologija. Jo nuomone, bet kokiu atveju išliks klasikinis žemės dirbimas, todėl verta išsaugoti ir plūgus. Dr. E. Makelis pateikė pavyzdį: Airijoje didelės mokslo pajėgos turi įtakos žemės ūkio pažangai, o Lietuvoje mokslas vertinamas pagal parašytus straipsnius, tad atitolo nuo žemės ūkio, nes taikomiesiems tyrimams neskiriama lėšų. Tarpukario Lietuvoje žemės ūkiui buvo didelė intelektualinė parama. 1924 m. Dotnuvoje buvo pradėti rengti agronomai, šiais metais bus minimas svarbus jubiliejus – šimtmetis.
Šiaulių r. savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vyresnysis specialistas A. Žilinskas aptarė skyriaus nuveiktus darbus ir nuolatinę pagalbą ūkininkams. Į visus žemdirbių klausimus stengiamasi atsakyti kuo operatyviau. Šiaulių r. yra 2 886 žemės ūkio valdos. Vidutinis rajono žemės ūkio valdos dydis – 24,69 ha, o šalies – 18,81 ha. Šiaulių r. yra 1 299 ūkininkų ūkiai. Daug vyresnio amžiaus ūkininkų, tik 257 ūkininkai yra iki 40 metų. Beje, 45 proc. ūkininkų yra moterys.
A. Žilinsko teigimu, dėl Nacionalinės žemės tarnybos pertvarkos kilo sumaištis, kol kas specialistai sunkiai „įsivažiuoja“, darbe kyla daug neaiškumų. Ūkininkams pats aktualiausias klausimas – laikinoji žemės nuoma.
Autorės nuotraukos
Titulinėje nuotr. – Naisių ŽŪB vadovas agronomas Zenonas Šerkšnys, Lietuvos agronomų sąjungos pirmininkas dr. Edvardas Makelis ir agronomas konsultantas Vytautas Brijūnas.
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.