Ashburn +15,5 °C Dangus giedras
Antradienis, 5 Kov 2024
Ashburn +15,5 °C Dangus giedras
Antradienis, 5 Kov 2024

Domeikavos bendruomenė nusprendė skatinti pokyčius visoje Lietuvoje

2023/12/04


„Valdžios savivalė pavertė mus aktyvistais. Mes kovosime su netinkamais sprendimais ne tik Domeikavos bendruomenėje, bet ir visoje Lietuvoje“, – sako Dalia Grakulskytė, kartu su bendraminčiais, aktyviais Domeikavos gyventojais įkūrusi VšĮ „Domeikavos vienybė“.

Prieš šešias savaites Domeikavos (Kauno r.) bendruomenėje pasklidus žiniai, jog Šakių kaime visai šalia darželio ir mokyklos numatyta įkurdinti atviro tipo kalėjimą „Pusiaukelės namai“ ir probacijos tarnybą, prieš šį valdžios sprendimą susivienijo per tūkstantį gyventojų. Imta rinkti parašus, pasitelkus teisininkus, į viešumą iškelta daugybė valdžios institucijų įvykdytų pažeidimų.

Projektas net be reikalingų leidimų

Įsigilinę į problemą aktyviausi Domeikavos gyventojai susiėmė už galvų: paaiškėjo, kad Kalėjimų departamentas prie LR teisingumo ministerijos projektą vykdo be būtinų statybos leidimų, be diskusijų su visuomene ir neatlikus projekto poveikio aplinkai vertinimo.

Finansavimui skirta daugiau 19 mln. eurų paramos iš Norvegijos finansinio mechanizmo ir LR valstybės lėšų. Už „Pusiaukelės namų“ projektą atsakingas Lietuvos kalėjimų tarnybos patarėjas Česlovas Jocius pripažino, kad pastatas, kuriame planuojama įkurdinti atviro tipo kalėjimą, yra administracinės ir butų paskirties, o ne specialiosios, kaip reikalauja Statybos techninis reglamentas. Kauno r. savivaldybės Urbanistikos skyriaus vedėjas Mindaugas Kruopis patvirtino, kad „Pusiaukelės namų“ statybų projektas vykdomas negavus savivaldybės leidimo ir nepakeitus žemės bei pastatų paskirties.

Domeikavos aktyvistai išsiaiškino, kad „Pusiaukelės namai” šiemet atidaryti Šiaulių, Tauragės ir dar planuojami Plungėje, taip pat administracinės paskirties patalpose.

Kokiu atstumu nuo ugdymo įstaigų gali būti tokie objektai – nežinia

Paaiškėjo, jog šalyje nėra reikalavimų, kokiu atstumu nuo vaikų lavinimo įstaigų gali veikti įkalinimo vietos, ypač atviro tipo.

„Yra nustatyti apribojimai, kad aplink darželius ir mokyklas nebūtų galima prekiauti alkoholiu ir tabako gaminiais. Ar tikrai restoranas šalia vaikų lavinimo įstaigos yra pavojingesnis už įkalinimo įstaigą?“ – retoriškai klausia D. Grakulskytė.

Domeikavos iniciatyvinės grupės nariai, pasitelkę vaiko teisių specialistus, kreipėsi į LR Seimo narius, kad šie įstatymais numatytų tvarką, kokiu atstumu nuo vaikų lavinimo įstaigų gali veikti įkalinimo ir kitos socialiai jautresnės įstaigos. „Galbūt atėjo laikas visoje Lietuvoje susitarti dėl visiems priimtinų ir racionalių taisyklių, kas galima, ir ko negalima miegamuosiuose rajonuose“, – kalba D. Grakulskytė.

Stinga viešumo ir skaidrumo

Šakių kaimo seniūnaitė Rima Stabrauskienė akcentuoja viešumo ir skaidrumo trūkumą: „Kodėl pastato remontas vyko slapčia, neinformavus apie projektą vietos gyventojų? Ant remontuojamo pastato net jokios informacinės lentos nebuvo. Tik lapkričio 8 d. buvo organizuotas pirmasis pristatymas gyventojams“.

Vėliau, lapkričio 20 d., pati bendruomenė inicijavo diskusijas su valdžios atstovais, projekto rengėjais, Kalėjimų departamentu ir Teisingumo ministerija. Susirinko per tūkstantį Domeikavos ir šalia esančių Vytėnų bei Sargėnų gyventojų, sulaukta ir Seimo narių, ir Kauno raj. Savivaldybės palaikymo.

LR Seimo narė prof. Vilija Targamadzė pabrėžė, jog sprendimas statyti „Pusiaukelės namus“ Domeikavoje „pažeidžia LR Konstitucinio Teismo 2008 m. sausio 22 d. nutarimą apie informavimą, komunikavimą, viešumą ir skaidrumą“.

Reaguodama į bendruomenės sujudimą lapkričio 19 d. teisingumo ministrė Ewelina Dobrovolska savo Facebook profilyje pripažino: „Šiandien yra viena aišku – teisinio reguliavimo spragos sėja daug abejonių, todėl jau šiandien pavedžiau Teisingumo ministerijos teisininkams parengti reglamentavimą, kuris užkirstų abejones ateityje – procesas steigiant pusiaukelės namus ar atvirąsias kolonijas būtų labai aiškiai aprašytas, su saugikliais bendruomenėms ir vietos savivaldai“.

Domeikava pakeles namai

Centrinei valdžiai reikalinga priežiūra

Domeikavos iniciatyvinės grupės nariai primena, jog Lietuvoje sprendimai turi būti priimami kartu su vietos bendruomenėmis, o ne vien tuščiai deklaruojant jų svarbą.

„Supratome, jog patys esame atsakingi už centrinės valdžios priežiūrą. Mes, bendruomenės, turime akylai stebėti, kad Vilniuje sėdintys valdžios pareigūnai laikytųsi savo pačių priimtų įstatymų, o ne savivaliautų mūsų kaimynystėje“, – sako D. Grakulskytė.

Domeikavos gyventojai gruodžio 10 d. kviečia į bendruomenės vienybei skirtą eiseną link Stumbro g.  ir ragina vienytis visas Lietuvos bendruomenes. „Grąžinkime Lietuvą bendruomenėms“ – su šiuo šūkiu Kauno raj. aktyvistai Lietuvoje pradeda naują judėjimą.

 

Partnerio turinys

Dalintis
2024/03/04

Kęstutis Girnius. AR LIETUVOS UŽSIENIO POLITIKA – VERTYBINĖ?

Lietuva pabrėžtinai skelbia vykdanti vertybinę politiką, turėdama omenyje Vakarų liberaliosios demokratijos vertybes, teikianti pirmenybę žmogaus laisvei ir teisėms bei teisingumui, rinkos ūkiu pagrįstai demokratinei santvarkai, visų gerovei ir pa...
2024/03/04

Kovas žmonių draugas ar priešas?

Kovo 4 d. minima kaip Kovarnių arba Kovų diena. Tikima, kad būtent šiomis dienomis į Lietuvą iš žiemaviečių sugrįžta kovai, taip primindami apie atėjusį pavasarį. Kovai iš tikrųjų pavasarį parskrenda netgi anksčiau nei pavasar...
2024/03/04

Nauji įtarimai dar keturiems savivaldybių tarybų nariams dėl neteisėtai pasisavintų savivaldybės lėšų

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) toliau atlieka ikiteisminius tyrimus dėl galimo savivaldybių tarybos narių piktnaudžiavimo panaudojant lėšas, skiriamas jų, kaip tarybos narių, veiklos išlaidoms apmokėti.
2024/03/04

Pirmą kartą šiais metais Lietuvoje pigo degalai, o biokuro kaina ir toliau išlieka mažiausia Baltijos šalyse

Per savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje padidėjo 2 proc., Brent naftos kaina paaugo 0,7 proc., bet biokuras atpigo dar 2,4 proc., o gamtinių dujų kaina nukrito 3,9 procento. Vidutinės degalų kainos Lietuvoje pirmą kartą šiais metais ...
2024/03/04

Vieni protestuoja, kiti – puotauja

Tuo metu, kai viena žemdirbių skėtinė organizacija – Lietuvos žemės ūkio taryba (LŽŪT) – planavo ūkininkų protesto akcijas, kurios dabar vilnija po visą Europą, kita – Žemės ūkio rūmai (ŽŪR) – ruošėsi dviejų dienų ko...
2024/03/04

VMVT persitvarko: atskirtos paslaugų ir kontrolės funkcijos

Pasibaigė vienas svarbiausių Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) pokyčių etapų: siekiant efektyvumo ir skaidrumo, buvo pakeista Tarnybos struktūra. Ji įsigaliojo nuo 2024 metų vasario 14 dienos. Šiuo metu toliau vykdomi pert...
2024/03/04

„John Deere“ su trimis visiškai naujais modeliais 9RX traktorius perkelia į naują dimensiją

Šių metų parodoje „Commodity Classic“ Hiustone, Teksaso valstijoje (JAV), kompanija „John Deere“  pristatė galingiausią kada nors sukurtą serijinį traktorių, praplėsdama 9RX asortimentą 9RX 710, 770 ir 830 model...
2024/03/04

Kokios nemokamos pagalbos gali sulaukti klausos sutrikimų turintys pacientai?

Minint Tarptautinę klausos dieną, ligonių kasų specialistai primena, kokios sveikatos priežiūros paslaugos ir medicinos priemonės klausos sutrikimų turintiems žmonėms yra kompensuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis.&n...
2024/03/04

Finansavimo sunkumai: skolinimosi apimtys – 2016 metų lygyje

Žemės ūkio sektorių pastaruosius metus skausmingai karpo pajamų ir išlaidų žirklės, atsiradusios 2022 m. dėl karo Ukrainoje ir drastiškai augusių dujų kainų. „Finora Bank“ vyr. analitikas Vaidotas Šumskis atkreipia...