Columbus +12,5 °C Debesuota
Pirmadienis, 31 Kov 2025
Columbus +12,5 °C Debesuota
Pirmadienis, 31 Kov 2025


Kazys KAZAKEVIČIUS
ŪP vyr. redaktoriaus pavaduotojas 

Dopingo skandalas – žirgininkus klampina pašarai

2025/03/29


Lietuvos žirgų ristūnų gerbėjų gretas drebina dopingo skandalas – nustatyta, kad kai kurie ristūnų lenktynėse dalyvaujantys žirgai yra „prifarširuoti“ stimuliatorių. Ir ne iš blogos valios. Tiesiog įtariama, kad kai kuriuose Lietuvoje gaminamuose pašaruose žirgams dedamas pernelyg didelis kiekis stimuliuojančių medžiagų. Tai paaiškėjo tik po to, kai savo žodį tarė žirgų dopingo ekspertai iš Prancūzijos, LCH laboratorijos (Le Laboratoire des Courses Hippiques). Tačiau pašarų gamintojai „Ūkininko patarėjui“ neigė įtarimus ir tikino, kad jų produkcijoje jokių neleistinų medžiagų nebūna.  

„Tobulėjimo stadija“

Lietuvoje žirgų ristūnų lenktynes organizuojančios Respublikinės lenktyninių žirgų lygos (RLŽL) direktorė Joana Kėrytė ŪP teigė, kad lygos vadovybėje praėjusių metų vasaros pabaigoje buvo nuspręsta, kad žirgų ristūnų sportas turėtų būti „švarus“ – žirgai neturėtų būti šeriami įvairiais priedais papildytais pašarais, dirbtinai didinančiais jų fizinį ištvermingumą, pajėgumą, tai žmonių sporte vadinama dopingu. „Patvirtinome draudžiamų naudoti medžiagų sąrašą, kitus reikiamus dokumentus, kad būtų galima teisėtai tikrinti varžybose dalyvaujančius ir ypač jas laiminčius žirgus, ar šie nebuvo neįprastai maitinami ar kitaip į jų organizmus nepateko stimuliuojančių medžiagų.

joana keryte
RLŽL direktorė Joana Kėrytė teigė neturinti pagrindo abejoti Prancūzijos LCH laboratorijos tyrimų rezultatais.

Europoje, Prancūzijoje, yra vienintelė Europos Sąjungos šalyse LCH laboratorija, tirianti žirgų kraujo bei šlapimo mėginius. Lygoje buvo sudaryta ir veterinarijos specialistų komanda, galinti imti mėginius“, – ŪP aiškino J. Kėrytė. Jos teigimu, apie naujoves buvo informuoti ir varžybose dalyvaujančių žirgų ristūnų savininkai, treneriai. Taip pat buvo pranešta, kad žirgų kraujo ir šlapimo mėginiai gali būti imami tiek iš varžybų nugalėtojų, tiek ir iš kitų žirgų, juos atrenkant atsitiktiniu būdu. 

RLŽL direktorės teigimu, pirmą kartą rudenį paėmus ir Prancūzijoje ištyrus 12 žirgų kraujo bei šlapimo mėginius, nustatyta, kad dviejų žirgų organizmuose stimuliuojančių medžiagų kiekis 10 kartų viršijo leistiną normą. Tiesa, dar vieno žirgo organizme jų atsirado po gydymo, o kaip nutiko su dviem žirgais – nebuvo aišku. Jų treneriai ir prižiūrėtojai tikino, kad nieko papildomo žirgams nedavė – tik įprastus pašarus, kuriais šėrė ir anksčiau.

„Mums tokia situacija sukėlė daugybę emocijų ir dar daugiau klausimų. Juolab kad mūsų bendruomenė nėra tokia didelė – pažįstame vieni kitus ir pasitikime vieni kitais. Abejojome, kad kažkas tai galėjo daryti piktybiškai. Tiesa, aptikta medžiaga nėra draudžiama – tokių iš viso neturi būti randama, bet kontroliuojama – jos gali būti aptinkami labai menki kiekiai. Mūsų abejones patvirtino LCH laboratorijos ekspertai, su panašia situacija susidūrę jau nebe pirmą kartą, nes ir anksčiau Europoje būdavo atvejų, kai paaiškėdavo, kad stimuliuojančios medžiagos į žirgų organizmą pateko per pašarus“, – teigė ŪP pašnekovė. Todėl, anot jos, prancūzų ekspertams ištirti buvo pateikti ir pašarų mėginiai, nes po teigiamo dopingo testo laboratorija nepalieka žirgininkų nežinomybėje, o padeda išsiaiškinti, kaip stimuliuojančios medžiagos pateko į žirgo organizmą. 

Kalti pašarai?

Visų stimuliuojančių medžiagų, kurios priskiriamos kontroliuojamoms, žirgų organizmuose gali būti tik itin nedidelis kiekis. Tačiau ne toks, koks buvo nustatytas minėto tyrimo metu. Tokių medžiagų atsiradimui žirgų organizmuose įtakos darė tai, kad pašaruose buvo kofeino, aptinkamo kavos ir kakavos pupelėse. „Tik vargu ar kas nors žirgus prieš varžybas maitino šokoladu ar girdė kava. Nes visi žino, koks pavojingas yra, pavyzdžiui, šokoladas daugeliui gyvūnų, ne tik žirgams, bet ir šunims, katėms. Pašarų tyrimus atlikę Prancūzijos laboratorijos ekspertai aiškino, kad žirgų kraujyje ir šlapime buvo aptikta pernelyg didelis kiekis būtent šios medžiagos skilimo produktų. Mūsų šalyje arkliams pašarus gamina dvi įmonės. Vienos iš jų pašaruose žirgams ir buvo aptiktas didelis kiekis kofeino. Nedidelis jo kiekis pašaruose, kaip minėjau, gali būti, tačiau tikrai ne toks, koks buvo rastas“, – aiškino J. Kėrytė.

Pasak jos, žirgų treneriai ir prižiūrėtojai didelius kiekius įmonėse pagamintų pašarų arkliams duoda ne ištisai, o tik prieš artėjančias lenktynes, kitu laiku paprastai šeria pigiau – savo pasiruoštais sausaisiais pašarais, o šiltuoju metų lauku žirgai tiesiog ganosi ganyklose. „Ar žirgų organizme stimuliuojančių medžiagų bus aptikta leistini kiekiai, ar kur kas didesni, labai priklauso nuo to, kiek gamyklinių pašarų žirgai gavo – duodant nedideles tokių pašarų dozes, stimuliuojančių medžiagų žirgų organizme pertekliaus nebus“, – pastebėjo redakcijos pašnekovė.

RLŽL direktorė minėjo, kad užsienio šalyse, kuriose žirgų ristūnų lenktynės yra itin populiarios, tokios problemos, kaip Lietuvoje, jau tapo istorija, nes ten žirgų kraujo ir šlapimo tyrimai tapo įprastine praktika prieš kiekvienas didesnes varžybas. Todėl žirgų laikytojai, treneriai žirgų pašarams yra labai reiklūs. Tai žinodami ir gamintojai nerizikuoja į pašarus dėti stimuliuojančių medžiagų, nes pašarai yra sertifikuojami. Lietuvoje į tai iki šiol dėmesio buvo kreipiama mažai, nes dopingo tyrimai žirgams beveik nebuvo atliekami, išskyrus tuos žirgus, kurie turėjo dalyvauti tarptautinėse varžybose. Net nebuvo patvirtinto draudžiamųjų medžiagų sąrašo. Todėl J. Kėrytė atmeta bet kokius įtarimus, kad žirgams pašarai buvo gaminami papildant juos stimuliuojančiomis medžiagomis dėl piktų kėslų – tiesiog gamintojai į tai nekreipė dėmesio, nes nebuvo jokio teisinio ar kitokio reikalavimo to nedaryti. „Nemanau, kad tokie pašarai buvo gaminami iš blogos valios. Tiesiog tik norint geresnių rezultatų. Bet tai yra pamoka ateičiai, kurią būtina išmokti, jei Lietuvoje norima ir toliau vystyti žirgų ristūnų sportą, nes daugelyje Europos šalių tokios pamokos jau išmoktos“, – tikino J. Kėrytė. 

Nusidėjęs nesijaučia

Uteniškis važnyčiotojas, žirgų treneris ir ūkininkas Egidijus Gudonis ŪP prisipažino, kad iš 14 jo prižiūrimų ir treniruojamų žirgų buvo tiriamas vienas ir jo kraujyje bei šlapime aptikta pernelyg didelė stimuliuojančių medžiagų koncentracija. Kitų žirgų netyrė. Pagal Prancūzijoje atliktų žirgų pašarų tyrimų rezultatus paaiškėjo, kad stimuliatoriai į žirgo organizmą pateko būtent per pašarus. „Jau kai žirgui nustatė, kad jo organizme yra didelė stimuliuojančių medžiagų koncentracija, įtariau, kad dėl to gali būti kalti pašarai. Todėl nustojau jų duoti žirgams. Įtarimus patvirtino ekspertai, ištyrę įmonėje gamintus pašarus. Dabar jų žirgams iš viso nebeduodame“, – aiškino žirgų treneris. Jo teigimu, tai nebuvo pirmas kartas, kai jo treniruojami žirgai buvo tikrinami dėl dopingo, tačiau iki šiol žirgų organizme didelės stimuliuojančių medžiagų koncentracijos nebūdavo.

egidijus gudonis
Uteniškis važnyčiotojas, žirgų treneris ir ūkininkas Egidijus Gudonis neneigė, kad jo žirgo Eck Boy organizme po sausio 4 d. laimėtų lenktynių buvo aptikta pernelyg didelė stimuliuojančių medžiagų koncentracija.

Dėl aptikto pernelyg didelio stimuliuojančių medžiagų kiekio žirgo organizme metams laiko yra diskvalifikuotas tiek pats žirgas, tiek ir jo treneris – E. Gudonis, jam dar skirta ir piniginė bauda. Abu metus laiko negalės dalyvauti jokiose varžybose. Dėl to, anot ŪP pašnekovo, jie patyrė tiek materialinę, tiek ir moralinę žalą. Tačiau plačiau apie šį atvejį kalbėti nenorėjo, aiškino, kad tariasi su advokatais ir ketina pradėti teisinius procesus, nes nesijaučia kaltas dėl to, kas atsitiko.

ŪP kalbintas RLŽL atstovaujantis teisininkas Valentas Gailius teigė manąs, kad RLŽL taikomi diskvalifikacijos terminai gali būti keičiami, atsižvelgiant į tai, ar žirgai pašarais su stimuliuojančiomis medžiagomis buvo šeriami specialiai, siekiant bet kokia kaina geresnių rezultatų, ar taip nutiko dėl to, kad žirgo savininkas, treneris ar kitas juo besirūpinantis asmuo tiesiog galėjo nežinoti, kokių medžiagų iš tikrųjų yra pašaruose. „Pagal tai turėtų būti ir sprendžiama dėl nuobaudų, bet prieš tai reikėtų pakeisti RLŽL pažeidimų nuostatas, nes kol kas už dopingą yra numatyta tik vieno dydžio nuobauda – diskvalifikacija metams, o pasikartojus atvejui – ir visam laikui“, – teigė V. Gailius, akcentuodamas, jog santykiai tarp žirgininko ir pašarų, kuriais yra šeriami žirgai, gamintojo nėra RLŽL kompetencija. Juos su gamintojais turi išsiaiškinti patys žirgininkai.

Įtarimus neigia

Pasak žirgininko, tiek prieš anksčiau vykusias įvairias varžybas, tiek ir prieš tas, po kurių buvo paimti žirgo kraujo bei šlapimo mėginiai ir nustatytas žirgų dopingo atvejis, jis žirgus esą šėrė UAB „Joniškio grūdai“ gaminamais pašarais žirgams. Esą šios bendrovės pagamintų pašarų mėginiai buvo perduoti tyrimui į Prancūzijos LCH laboratoriją, kuri juose ir aptiko didelę kofeino koncentraciją, lėmusią aptiktus didelius stimuliuojančių medžiagų kiekius žirgų organizmuose.

Tačiau bendrovė neigia, kad per jų gaminamus pašarus žirgams į jų organizmą galėjo patekti dideli kiekiai stimuliatorių. Kaip ŪP aiškino UAB „Litagra“, kuriai priklauso UAB „Joniškio grūdai“, marketingo vadovė Milda Šidlauskaitė, pašarų žirgams gamybos metu jie nenaudoja jokių draudžiamų medžiagų. „Kofeino nenaudojame gamyboje apskritai jokiems pašarams, todėl negalime pakomentuoti, iš kur tokie priedai galėjo atsirasti ar kodėl tokie kiekiai galėjo būti nustatyti žirgų tyrimuose. Dėl atlikto tyrimo jokia laboratorija į mus nesikreipė ir pašarų mėginių iš mūsų neprašė. Kokie tyrimai buvo atlikti ir kokie bei kieno pagaminti pašarai buvo pateikti tyrimui, mums nėra žinoma.

Mūsų įmonėje yra griežtai kontroliuojamas visas gamybos procesas, saugomos gaminamų pašarų receptūros, taip pat ir visada paliekami kiekvienos pagamintos pašarų partijos mėginiai, kurie saugomi teisės aktų nustatyta tvarka tam tikrą laikotarpį“, – aiškino M. Šidlauskaitė.

Pakalbinti telefonu UAB „Joniškio grūdai“ generalinės direktorės Redos Siaurusaitienės ŪP nepavyko, o į elektroniniu paštu siųstus klausimus ji neatsakė.

 

Joanos KĖRYTĖS, RLŽL ir socialinių tinklų nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti, įgarsinti žodžiu ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis