Ashburn +15,2 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023
Ashburn +15,2 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023

Drausti ar leisti – po AAK kūlversčio intrigos beveik nelieka

2023/06/19


Rytoj Seime numatytas balsavimas dėl naktinio matymo taikiklių naudojimo medžioklėje. Tačiau intrigos dėl šio projekto likimo beveik nelieka. Tuo pasirūpino Seimo Aplinkos apsaugos komitetas (AAK), praėjusią savaitę padaręs įdomų kūlverstį.

Intriga buvo, kai prieš mėnesį AAK pritarė naktinio matymo taikiklių medžioklėje įteisinimui. Tuo negalėjo patikėti ir pats AAK, kuriame valdančiąją daugumą ryžtingai palaiko ir dalis opozicijos atstovų.

Balsavimo rezultatas Seimo aplinkosaugininkams buvo šokas, įžiebta raudona lemputė. Aplinkos ministro patarėjas Marius Čepulis nedelsdamas pareiškė, jog traukiasi iš užimamų pareigų. O prieš naktinio matymo taikiklius kategoriškai nusiteikę politikai susitelkė.

Išeitis netrukus rasta: registruoti pasiūlymą, kuris paneigtų projekto esmę. O Seime tuo tarpu svarstymą pristabdyti. Kaip tarė, taip padarė.

AAK narė Ieva Pakarklytė (Laisvės frakcija) projektui registravo pasiūlymą.

Medžioklės įstatymo pataisa buvo įtraukta į birželio 6-osios Seimo darbotvarkę. Pasirūpinta, kad šis klausimas būtų atidėtas.

Savo ruožtu politikus spaudė, juos „protino“ ir gamtosauginės nevyriausybinės organizacijos: Aplinkosaugos koalicija su savo nariais („Baltijos vilkas“, Pelkių atkūrimo ir apsaugos fondas, Lietuvos geografų draugija, Lietuvos entomologų draugija, Aplinkosaugos informacijos centras , VšĮ „Rūpi“) bei kolegomis (Baltijos aplinkos forumas, Lietuvos ornitologų draugija, Studentų gamtininkų mokslinė draugija). Birželio 6-osios išvakarėse jie kreipėsi individualiai į kiekvieną Seimo narį ragindami: „PALIKITE ŽVĖRIMS NAKTIES TAMSĄ! Mes kviečiame nepritarti naktinių taikiklių įteisinimui ir pateikėme argumentus.“

Pasitaisė – priėmė „teisingą“ išvadą

O Seimo komitete praėjusią savaitę buvo priimta „teisinga“ išvada: naktiniai taikikliai medžioklėje negali būti naudojami. Argumentas, kad ši priemonė padėtų reguliuoti šernų populiaciją ir kovoti su afrikiniu kiaulių maru, daugelio AAK vertinamas kaip nerimtas, lygiai kaip ir kiti argumentai.

Veltui papildomu to paties klausimo svarstymu bei balsavimu komitete piktinosi, į etikos sargus dėl to baudėsi kreiptis Petras Gražulis (Mišri Seimo narių grupė): „Kiek kartų turim balsuoti – kol pritars?“

Seimo aplinkosaugininkų nesujaudino ir dimisijos generolo leitenanto parlamentaro Arvydo Pociaus (TS–LKD frakcija) raginimas atsižvelgti, kad medžiotojų bendruomenė yra pilietiška, esant neramiai geopolitinei situacijai tai ypač turėtume skatinti.

1990-aisiais šalies medžiotojai ėjo ginti valstybės nepriklausomybės. Dabar pavyzdys yra Ukrainos medžiotojai, kurie gina nuo priešo teritoriją ir prašė kitų valstybių, kad jiems atsiųstų termovizorių, naktinio matymo taikiklių siekiant įgyti pranašumą prieš okupacinę kariuomenę. Pasak A. Pociaus, kaip tik per šią prizmę žvelgdamos kitos valstybės (Suomija, Lenkija, Estija, Latvija ir kt.) savo medžiotojams suteikė galimybę ribotai medžioti su naktinio matymo taikikliais. „Jei Berno konvencija to nedraudžia, kodėl mes turim būti išskirtinai?“ – retoriškai klausė politikas.

Priimdamas „teisingą“ išvadą AAK padarė kūlverstį ir pasitaisė. Lieka tik toks keblumas, kad rytoj Seime turės pristatyti dvi išvadas: pagrindinę ir ją paneigiančią papildomą. Vis dėlto dėl to, kur link pakryps sprendimo svarstyklės, abejoti beveik netenka.

Anot Andriaus Vyšniausko (TS–LKD frakcija, frakcijos seniūno pavaduotojas), naktinio matymo taikikliai pirmiausia buvo įteisinti valstybės gynybos tikslais ir tada esą duotas pažadas, kad jie medžioklėje nebus naudojami. Pateikus Medžioklės įstatymo pataisą tas pažadas buvo sulaužytas. „Jei Seimas pritartų Ievos Pakarklytės pasiūlymui – tai būtų žymiai geresnis teisėkūros pavyzdys“, – pareiškė A. Vyšniauskas.

Štai kokios aistros verda aplink naktinius taikiklius, kurių (ne)naudojimas anksčiau buvo aplinkos ministro valioje, įsakymu patvirtinant Medžioklės taisykles. Tačiau kas įtvirtinta įstatymu – beveik kaip kirviu įkirsta.

LMŽD inicijavo apklausą

Į A. Pociaus įžvalgas AAK neatsižvelgė, vis dėlto rytoj Seimo plenarinių posėdžių salėje šis klausimas turėtų iškilti dar kartą.

Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija (LMŽD) šiomis dienomis inicijavo savo bendruomenės apklausą: ar prisidėtų medžiotojai prie šalies gynybos?

Pristatydama apklausą LMŽD teigia: „Neseniai vykusiame suvažiavime, galėjome girdėti išskirtinę istoriją apie tai, kaip mūsų bendruomenės tam tikri nariai prisidėjo bei padėjo Ukrainos pajėgoms, kritiniu metu, kaip padeda ir dabar už savo nepriklausomybę kovojančiai šaliai. Tačiau, Seime verdant diskusijoms apie naktinio matymo prietaisus, ieškoma pačių keisčiausių argumentų, kodėl to nepadaryti. Vienas jų – kad mes nebūtinai gintume savo šalį, o naktinio matymo prietaisų legalizavimas, miškus pavers skerdyklomis“.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/10/02

Žemdirbys ar žemsaugys?

Nuo žemės ūkio iki kaimo reikalų ir aplinkosaugos skyrių – taip keičiasi rajonų savivaldybių administracijų padalinių, kurie padeda įgyvendinti valstybės politiką žemės ūkio, melioracijos ir kaimo plėtros srityse, pavadinimai. Iš jų t...
2023/10/02

Eksperto komentaras: kaip agresyvus kaimynas bando stabdyti Lietuvos pastangas būti energetiškai nepriklausoma

Energetika yra viena iš kertinių Lietuvos nepriklausomybę palaikančių sienų: jei galime patys save aprūpinti energetiniais ištekliais, galime savarankiškai priimti visus sprendimus ir nebūti stumdomi agresyvaus kaimyno. Vieną ...
2023/10/02

Angelai sargai su šaulio uniforma

Tiek tarpukariu, tiek atgavus nepriklausomybę Lietuvos šaulių sąjungos (LŠS) šauliai talkino įvairioms valstybės institucijoms, tarp jų – ir policijai. Vis dėlto tai, kas vyksta Vilniuje – unikalu: jau bene de&scar...
2023/10/02

Didiesiems prekybininkams atsisakius rusiškų trąšų jos vis dar keliauja į Lietuvą

Nepaisant Rusijos pradėto karo Ukrainoje ir Lietuvos draudimo vežti baltarusiškas kalio trąšas, kai kurios Lietuvos įmonės vis dar importuoja tūkstančius tonų rusiškų trąšų – joms Europos Sąjungos (ES) sankcijos t...
2023/10/02

„Žemaitijos pienas“: grynasis pelningumas didėjo sumažinus veiklos sąnaudas

AB „Žemaitijos pienas“ per Vilniaus vertybinių popierių biržą pranešė šių metų pirmojo pusmečio veiklos rezultatus. Sumažinus gamybos sąnaudas, padidėjo grynasis pelningumas. Pelnas viršijo 7 mln. eurų ir buvo &sca...
2023/10/02

Vijoklinės pupelės – margos it putpelių kiaušinukai

Kaunietė Vilija Bacevičienė šį rugsėjį galėjo džiaugtis gražiu vijoklinių margaspalvių pupelių ‘Borlotto Lingua di Fuoco 2’ derliumi, subrandintu Dzūkijoje. Nors šių pupelių vegetacijos periodas ilgokas, pastaroji vasara ...
2023/10/02

ES ir Japonija: dar 42 abiejų šalių saugomos geografinės nuorodos

Pagal ES ir Japonijos ekonominės partnerystės susitarimą abi šalys suteikė apsaugą dar 42 geografinėms nuorodoms (GN), tokioms kaip sūris „Raclette de Savoie“, šerio actas „Vinagre de Jerez“ (ES) ar Japonijos ...
2023/10/02

Juridiniai asmenys vėl kviečiami teikti paraiškas elektromobilių privačioms įkrovimo prieigoms įrengti

Lietuvos energetikos agentūra (LEA) paskelbė antrą kvietimų etapą juridiniams asmenims teikti paraiškas kompensuoti dalį jų įrengiamų elektromobilių privačių įkrovimo prieigų išlaidų. Finansavimas skiriamas pagal Energetikos minister...
2023/10/01

Maisto produktų ženklinimas ES: ar vartotojai yra gerai informuoti?

ES taiko pažangią ir sudėtingą maisto produktų ženklinimo sistemą, kuri apima tiek privalomą, tiek neprivalomą informaciją, teiginius apie sveikumą ir tvarumą, taip pat įvairias programas ir logotipus. Europos Audito Rūmai ką tik pradėjo naują aud...