Ashburn +23,8 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024
Ashburn +23,8 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024

Du sėkmingi eksperimentai su bulvėmis

2024/04/01


Bulviasodis jau įsibėgėja ir, regis, Lietuvoje nėra žmogaus nežinančio, kaip sodinamos populiariausios šalyje daržovės. Tik retas kuris gali papasakoti, kaip bulvės auginamos iš sėklų! Prieš kelerius metus agronomė Vilija Juškevičienė tai sėkmingai išbandė. O šviežių šakniagumbių, kuriuos užaugino maišuose šiltnamyje, šeima ragauja ne vieną balandį.

Bulvės iš sėklų

Prieš kelerius metus internete dairydamasi sėklų, V. Juškevičienė pamatė parduodamų bulvių sėklyčių. Gerokai nustebusi, nutarė paeksperimentuoti ir įsigijo keturių veislių sėklų: ‘Fermer’ ir ‘Imperatrica’ (ankstyvosios), ‘Kalabok’ ir ‘Skazka’ (vidutinio ankstyvumo).

Bulvių sėklytes po vieną pasėjo į paletę. Išaugo gražūs, įprasti daigeliai. Bet agronomė iškart pastebėjo, kad augalai leidžia ir stolonus (taip vadinamos sustorėjusios gumbų dalys, bulvių užuomazgos).

Moteris pasakojo, kad šio eksperimento rezultatas – jau pirmais metais iš sėklyčių išauginti bulvių gumbai. Iš didesnių bulvių šeima rudeniop gamino įvairius patiekalus ir garnyrus. Į maišus sumesti mažučiai gumbeliai pavasarį nubudo su akutėmis, tad ir iš jų kitąmet sėkmingai užsiaugino bulvių.

bulvės pavasarį
Bulvytės nedidelės, bet šviežias, šiltnamyje užaugintas derlius po žiemos itin skanus.

Augina maišuose

Ne vienus metus agronomė eksperimentuoja su bulvėmis šildomame šiltnamyje. Į didelius maišus pasodinusi ankstyvųjų veislių ‘Adora’ ir ‘Red Sonya’ gumbų, balandį ragauja pirmąjį bulvių derlių. Nors bulvytės nedidukės, bet šviežios ir labai lauktos po žiemos. V. Juškevičienė įsitikinusi, kad į maišus šiltnamyje sodinti tiktų ir kitokias ankstyvųjų bulvių veisles.

Pasodintos vasarį, bulvės užauga 20 l talpos maišuose, skirtuose augalams. Jie patogūs, nes galima užlenkti kraštus.

bulvės, bulvių auginimas maišuose
‘Red Sonya’ puikiai derėjo.

Kol bulvės auga maiše, agronomė nuolat jį papildo žemėmis, o kartu su jomis į maišo viršų kyla ir bulvės. „Iš pradžių įpyliau apie 10 cm durpių substrato, įdėjau 3–4 sudaigintas bulves ir vėl užpyliau substratu – tik tiek, kad uždengtų gumbus. Maišo kraštus atlenkiau, kad išdygę daigai gautų šviesos. Kai jie paauga, vis papildau substrato. Taip pildau iki pat maišo viršaus.“

Šitaip užsiaugintomis bulvėmis ne tik smagu pasmaguriauti. Baigiantis žiemai ir ankstyvą pavasarį šiltnamis paprastai nenaudojamas, tad jame auginant mūsų krašte ypač mėgstamas daržoves, galima pailginti jo „įdarbinimo“ sezoną.

 

Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

Vilijos JUŠKEVIČIENĖS nuotraukos

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis