Columbus +22,8 °C Debesuota
Trečiadienis, 2 Spa 2024
Columbus +22,8 °C Debesuota
Trečiadienis, 2 Spa 2024

Dviejų merginų istorija: nuo chemijos studijų iki grybų auginimo verslo

2024/01/01


Dvi Kauno technologijų universiteto (KTU) Cheminės technologijos fakulteto absolventės Akvilė Banytė ir Deimantė Misiukonytė, kilusios iš nedidelių Lietuvos miestelių, susipažino po paskaitų, universitete veikiančiame tautinio meno ansamblyje „Nemunas“, o įgytos žinios padėjo įkurti savo verslą.

Akvilė Banytė vyresnėse klasėse buvo tikra, kad nori sustiprintu lygiu mokytis biologiją ir chemiją, o jau paskutiniais mokyklos metais vis tvirčiau rezgė mintį apie maisto mokslo studijas. Ji visuomet mėgo gaminti, tad jai buvo įdomu išmokti daugiau apie maistą, jo gamybą.

Deimantė Misiukonytė pasakoja, kad, kaip ir daugelis baiginėjančiųjų mokyklą, nebuvo tikra, ką konkrečiai norėtų studijuoti. Pasak merginos, biologija buvo vienas mėgstamiausių mokomųjų dalykų, todėl renkantis studijų programą visos mintys galvoje vedė link šios krypties.

Akvilė Banytė ir Deimantė Misiukonytė
Akvilė Banytė ir Deimantė Misiukonytė.

Po magistro studijų Kopenhagoje, A. Banytė ieškojo naujo projekto, naujos veiklos.

„Iš Deimantės sužinojau, kad ji keliauja savanoriauti į Prancūziją ir ten augins grybus ant kavos tirščių. Ši idėja mane sudomino, tad pati nusprendžiau užsiauginti grybų savo bute. Mane žavėjo grybai, kaip maisto produktas, jų tekstūra, skonis. Tikėjausi, kad grybai gali būti naudojami ir vietoj mėsos ar žuvies produktų“, – pasakoja KTU alumnė.

Užsiauginus pirmuosius grybus, A. Banytė nusprendė, kad nori išplėsti savo veiklą.

citrininė kreivabudė
Akvilės pirmoji užauginta citrininė kreivabudė.

„Taip grįžau į Lietuvą ir tėvų rūsyje pradėjau eksperimentuoti augindama grybus. Vėliau aplankiau Deimantę Prancūzijoje ir pamačiau, kokius didelius grybus jie ten augina ant kavos tirščių. Pasiūliau jai kartu sukurti tokį projektą Lietuvoje ir ji sutiko. Išsinuomojome patalpas Vilniuje ir pradėjome auginti grybus ant kavos tirščių. Nors iš pradžių labai nesisekė, vėliau pavyko „nulaužti kodą“, – pasakoja mergina.

Abi merginos pasakoja, kad šio projekto eigoje dalinosi savo kasdienybe socialiniame tinkle „Instagram“. Netrukus pastebėjo, kad žmonės vis labiau pradėjo klausinėti apie grybų auginimą. Būtent todėl abi ir nusprendė sukurti grybų auginimo rinkinius, kurių pagalba žmonės galėtų patys jų užsiauginti tiesiog savo namuose.

„Šiuo metu mūsų projektas „Mushi Mushi“ tuo ir užsiima. Esame sukūrusios tris skirtingus rinkinius su žaismingais personažais ir trimis kreivabudžių rūšimis – gluosnine, rožine ir citrinine. Taip pat didelę laiko dalį praleidžiame kurdamos įvairų turinį apie grybų auginimą ir patį grybų pasaulį. Dabar gaminame žaismingus grybų auginimo rinkinius, kurių pagalba žmonės gali užsiauginti grybų namuose“, – pasakoja merginos.

Prieš pradėdamos gaminti šiuos rinkinius, KTU alumnės turėjo grybų ūkį Vilniuje, kur juos augino ant kavos gamybos atliekų – tirščių. Tokia veikla jos norėjo įgyvendinti žiedinės ekonomikos projektą.

„Gelbėjom kavos tirščius nuo patekimo į sąvartynus, kuriuose, kaip organinės atliekos, jie išskiria metano dujas, prisidedančias prie klimato kaitos, vien tam, kad sukurtume vertingą produktą. Panaudotas substratas gali būti puikiai pritaikomas kompostuojant ir taip grąžinamas atgal į žemę. Taip ciklas ir užsidaro“, – pasakoja merginos.

A. Banytės  teigimu, didžiausias iššūkis kuriant verslą – saugumo nebuvimas ir nuolatinis iššūkių sprendimas, tačiau tuomet labai svarbu turėti partnerį, į kurį galima atsiremti.

 

Šaltinis: KTU

Dalintis