Ashburn +9,1 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +9,1 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Dviejų merginų istorija: nuo chemijos studijų iki grybų auginimo verslo

2024/01/01


Dvi Kauno technologijų universiteto (KTU) Cheminės technologijos fakulteto absolventės Akvilė Banytė ir Deimantė Misiukonytė, kilusios iš nedidelių Lietuvos miestelių, susipažino po paskaitų, universitete veikiančiame tautinio meno ansamblyje „Nemunas“, o įgytos žinios padėjo įkurti savo verslą.

Akvilė Banytė vyresnėse klasėse buvo tikra, kad nori sustiprintu lygiu mokytis biologiją ir chemiją, o jau paskutiniais mokyklos metais vis tvirčiau rezgė mintį apie maisto mokslo studijas. Ji visuomet mėgo gaminti, tad jai buvo įdomu išmokti daugiau apie maistą, jo gamybą.

Deimantė Misiukonytė pasakoja, kad, kaip ir daugelis baiginėjančiųjų mokyklą, nebuvo tikra, ką konkrečiai norėtų studijuoti. Pasak merginos, biologija buvo vienas mėgstamiausių mokomųjų dalykų, todėl renkantis studijų programą visos mintys galvoje vedė link šios krypties.

Akvilė Banytė ir Deimantė Misiukonytė
Akvilė Banytė ir Deimantė Misiukonytė.

Po magistro studijų Kopenhagoje, A. Banytė ieškojo naujo projekto, naujos veiklos.

„Iš Deimantės sužinojau, kad ji keliauja savanoriauti į Prancūziją ir ten augins grybus ant kavos tirščių. Ši idėja mane sudomino, tad pati nusprendžiau užsiauginti grybų savo bute. Mane žavėjo grybai, kaip maisto produktas, jų tekstūra, skonis. Tikėjausi, kad grybai gali būti naudojami ir vietoj mėsos ar žuvies produktų“, – pasakoja KTU alumnė.

Užsiauginus pirmuosius grybus, A. Banytė nusprendė, kad nori išplėsti savo veiklą.

citrininė kreivabudė
Akvilės pirmoji užauginta citrininė kreivabudė.

„Taip grįžau į Lietuvą ir tėvų rūsyje pradėjau eksperimentuoti augindama grybus. Vėliau aplankiau Deimantę Prancūzijoje ir pamačiau, kokius didelius grybus jie ten augina ant kavos tirščių. Pasiūliau jai kartu sukurti tokį projektą Lietuvoje ir ji sutiko. Išsinuomojome patalpas Vilniuje ir pradėjome auginti grybus ant kavos tirščių. Nors iš pradžių labai nesisekė, vėliau pavyko „nulaužti kodą“, – pasakoja mergina.

Abi merginos pasakoja, kad šio projekto eigoje dalinosi savo kasdienybe socialiniame tinkle „Instagram“. Netrukus pastebėjo, kad žmonės vis labiau pradėjo klausinėti apie grybų auginimą. Būtent todėl abi ir nusprendė sukurti grybų auginimo rinkinius, kurių pagalba žmonės galėtų patys jų užsiauginti tiesiog savo namuose.

„Šiuo metu mūsų projektas „Mushi Mushi“ tuo ir užsiima. Esame sukūrusios tris skirtingus rinkinius su žaismingais personažais ir trimis kreivabudžių rūšimis – gluosnine, rožine ir citrinine. Taip pat didelę laiko dalį praleidžiame kurdamos įvairų turinį apie grybų auginimą ir patį grybų pasaulį. Dabar gaminame žaismingus grybų auginimo rinkinius, kurių pagalba žmonės gali užsiauginti grybų namuose“, – pasakoja merginos.

Prieš pradėdamos gaminti šiuos rinkinius, KTU alumnės turėjo grybų ūkį Vilniuje, kur juos augino ant kavos gamybos atliekų – tirščių. Tokia veikla jos norėjo įgyvendinti žiedinės ekonomikos projektą.

„Gelbėjom kavos tirščius nuo patekimo į sąvartynus, kuriuose, kaip organinės atliekos, jie išskiria metano dujas, prisidedančias prie klimato kaitos, vien tam, kad sukurtume vertingą produktą. Panaudotas substratas gali būti puikiai pritaikomas kompostuojant ir taip grąžinamas atgal į žemę. Taip ciklas ir užsidaro“, – pasakoja merginos.

A. Banytės  teigimu, didžiausias iššūkis kuriant verslą – saugumo nebuvimas ir nuolatinis iššūkių sprendimas, tačiau tuomet labai svarbu turėti partnerį, į kurį galima atsiremti.

 

Šaltinis: KTU

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Radviliškio rajone statys „Agrokoncerno“ fermų kompleksą – darbų vertė 52,6 mln. eurų

Tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ Radviliškio rajone, Bebrujų kaime, statys modernų 52,6 mln. eurų vertės „Agrokoncerno grupės“ karvių fermų kompleksą. 53 ha ploto sklype plėtojamas kom...
2024/04/25

Vidmantas Janulevičius. Kad Rusija mūsų nepultų

Savaitgalį džiaugėmės, kad JAV Atstovų Rūmai pritarė milijardinei paramai Rusijos užpultai Ukrainai. Nepaprastai svarbus momentas Ukrainai. Ir nors skeptikai vis tiek kabinėjasi prie paramos teikimo formos, bet ne skeptikai galų gale priima pasaul...
2024/04/25

Minint Vaistinių augalų sektoriaus šimtmetį, atidaryta paroda VDU Botanikos sodo parke

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo Vaistinių augalų skyrius šiemet švenčia savo šimtąsias metines. Minint šią progą, sodo parkas pasipuošė istorinių nuotraukų ir dokumentų paroda, kurioje peržvelg...
2024/04/25

Darbštūs žemaičiai po išbandymų nepasidavė

Šilalės r. Burkėnų k. ūkininkaujančių Loretos ir Vytauto Šacauskų ūkininkavimo patirtį bene geriausiai apibūdintų žinomas posakis – kai užsidaro durys, atsiveria langas. Susidūrę su sunkumais, užsispyrę darbštūs žemaičia...
2024/04/25

Panevėžio veterinarijos tarnybai gresia pardavimas

Panevėžys (JP.lt). Pažagieniuose ruošiamasi parduoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Panevėžio departamento patalpas. Bus pardavinėjami keli pastatai. Kol kas aukcionas nepaskelbtas, bet VMVT Panevėžio departamento darbu...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Europos Parlamentas supaprastino žemės ūkio politikos reikalavimus

Trečiadienį europarlamentarai patikslino ES bendrosios žemės ūkio politikos nuostatas, kurios sumažina administracinę naštą žemdirbiams ir leidžia lanksčiau taikyti taisykles.
2024/04/25

Topinambų gumbai rūgsta stiklainiuose, o lapai džiūsta arbatėlėms

Iš tiesų džiugu, kai atsiranda į užsienio šalis išvykusių ir ten ilgokai gyvenančių lietuvių, kurie prisipažįsta: „Kai gyvenau Lietuvoje, skaičiau „Ūkininko patarėją“. Viena iš jų – Austrijoje, T...