2019–2023 m. laikotarpiu užregistruotų listeriozės atvejų skaičius (2 952) nuosekliai didėjo ir pasiekė aukščiausią lygį nuo 2007 m. Tai gali būti susiję su Europos gyventojų senėjimu — 21,3 proc. europiečių šiuo metu yra vyresni nei 65 metų, o turint omenyje, kad daugėja su amžiumi susijusių lėtinių ligų, vyresnio amžiaus grupėse tai didina sunkių simptomų riziką. Užteršti tokie šaldyti paruošti maisto produktai, kaip šaltai rūkyta lašiša, mėsos ir pieno produktai, yra dažniausias infekcijų šaltinis. Naujausi duomenys rodo, kad mėginių, viršijančių Listeria monocytogenes maisto saugos užterštumo ribas, dalis svyravo nuo 0,11 proc. iki 0,78 proc., o didžiausias kiekis nustatytas fermentuotose dešrelėse.
Kampilobakteriozė ir salmoneliozė ES buvo dažniausios zoonozinės žmonių ligos. 2023 m. buvo pranešta apie 148 181 kampilobakteriozės atvejį, kai 2022 m. buvo 139 225.
Salmoneliozė antra dažniausia žmonių virškinimo sistemos infekcija – 77 486 atvejai, palyginti kai 2022 m. buvo 65 478 atvejai. Tik 15 valstybių narių ir Jungtinė Karalystė (Šiaurės Airija) sėkmingai pasiekė visus nustatytus salmonelių kiekio paukštienoje mažinimo tikslus. Tai yra mažiau, palyginti su 2022 m., kai 19 valstybių narių pasiekė visišką atitiktį.
„Nuolatinis salmonelių buvimas naminių paukščių populiacijose rodo, kad kovojant su per maistą plintančiomis ligomis reikia būti nuolat budriems. Griežtesnės priežiūros priemonės, pvz., tokios kaip genomo sekoskaita, yra neįkainojami efektyviau nustatant ir kontroliuojant protrūkius", – sakė EFSA Biologinių pavojų ir gyvūnų sveikatos bei gerovės skyriaus vadovas Frankas Verdonckas.
Ataskaitoje taip pat stebimi per maistą plintančių ligų protrūkiai ES, apibūdinami kaip įvykiai, kurių metu nuo to paties užteršto maisto ta pačia liga suserga mažiausiai du žmonės. 2023 m. iš viso užregistruotas 5 691 per maistą plintančių ligų protrūkis, t. y. šiek tiek mažiau nei ankstesniais metais. Tačiau susirgimų, hospitalizacijų ir mirčių skaičius išaugo, o mirčių skaičius pasiekė aukščiausią lygį per dešimtmetį. Salmonelės išliko pagrindine su maistu susijusių protrūkių, atvejų, hospitalizacijų ir mirčių priežastimi. Dažniausi salmoneliozės protrūkių šaltiniai buvo kiaušiniai ir (arba) kiaušinių produktai, mišrūs maisto produktai ir broilerių mėsa.
Viena sveikata
„Išaugę sunkūs per maistą plintančių protrūkių padariniai pabrėžia nuolatinę grėsmę visuomenės sveikatai, kurią kelia salmonelės ir kiti per maistą plintantys patogenai. Integruodami žmonių, gyvūnų ir aplinkos sveikatą į bendros sveikatos strategiją, galime geriau užkirsti kelią šių ligų plitimui ir apsaugoti visuomenės sveikatą", – sakė ECDC atstovė Celine Gossner.
Bendra sveikatos koncepcija yra daugiasektorinis požiūris, kuriuo siekiama subalansuoti ir optimizuoti žmonių, gyvūnų, augalų ir jų bendros aplinkos sveikatą, pripažįstant jų tarpusavio ryšį. Skatinant bendrus veiksmus pagal principą „Viena sveikata" integruotai kovai su sudėtingomis grėsmėmis sveikatai suburiami įvairių sričių specialistai.
Redagavo Irma Dubovičienė