Columbus -6,5 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 20 Vas 2025
Columbus -6,5 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 20 Vas 2025

Asociatyvi 123rf nuotr.

BNS
 

Ekspertai atmeta sinchronizavimo įtaką elektros kainoms, kovą jos mažės

2025/02/18


Praėjusią savaitę didmeninei elektros kainai išaugus 55 proc., o kai kuriomis paromis fiksavus didžiausią vidutinę kainą šiais metais, BNS kalbinti ekspertai bei rinkos dalyviai šių šuolių nesieja su Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizavimu su Europa vasario 9-ąją. 

Pašnekovų teigimu, išaugusią elektros kainą lėmė šaltesni nei įprasta vasarį orai, padidėjęs elektros suvartojimas, nedidėlė saulės ir vėjo elektros gamyba, neveikiantis povandeninis kabelis „EstLink 2“ tarp Suomijos ir Estijos, taip pat išaugusi šiluminių jėgainių gamyba, kuriai naudojamos pabrangusios gamtinės dujos. 

Anot elektros tiekėjų atstovų, šiuo metu sudarant naujas nuo kovo įsigaliosiančias fiksuotos kainos sutartis, prognozuojama, jog dėl šiltesnio kovo mėnesio elektros kainos jau turėtų mažėti. Todėl, pasak jų, vasario biržos kainų šuoliai neturėtų jokio arba turėtų nedidelį poveikį ilgalaikiams ateities sandoriams.  

Pasak Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininko Renato Pociaus, dar anksti kalbėti, kaip vasario mėnesio kainų šuoliai paveiks visuomeninus elektros bei dujų tarifus kitą pusmetį – tai priklausys nuo kainų pavasarį. 

Šeštadieninis šuolis – dėl biržos algoritmo

R. Pocius teigė, kad didelį elektros kainų šuolį praėjusį šeštadienį lėmė vadinamasis biržos „Nord Pool“ paradoksalus atmetimas, kai buvo atmestas „Ignitis gamybos“ valdomos Lietuvos elektrinės 9-ojo bloko pateiktas pasiūlymas. 

„Jeigu būtų 9-ojo bloko pavedimas priimtas, tai kainos šeštadienį būtų mažesnės. Bet kadangi buvo pavedimo paradoksinis atmetimas, tai šeštadienį buvo pakankamai aukšta kaina“, – BNS aiškino R. Pocius. 

Vadinamasis paradoksalus atmetimas – tai biržos taikomas algoritmas, kuris net ir mažesnės kainos pasiūlymus atmeta, jei jų apimtis neatitinka poreikio. Pasak R. Pociaus, priėmus Lietuvos elektrinės pasiūlymą rinkoje būtų susiformavusi už jį mažesnė kaina. 

„Tiek tas pavedimas nuspaudžia rinkos kainą, kad ji tampa pigesnė nei pats pavedimas. Dėl to toks sistemos pavedimas yra traktuojamas kaip nelogiškas ir jis yra atmetamas. Bet tai negerai, nes be šito bloko gaunasi aukšta kaina“, – kalbėjo R. Pocius. 

Vis dėlto, anot jo, dėl tokios situacijos Baltijos šalių energetikos rinkos reguliuotojai žada kreiptis į „Nord Pool“ biržą: „Kad nebūtų taip, jog generavimo pajėgumai negamina, o vartotojai moka labai didelę kainą, todėl čia reikia ieškoti kažkokių sprendimų“.  

„Nord Pool“ elektros biržoje šeštadienį Lietuvoje vidutinė paros kaina siekė 269,25 euro už megavatvalandę (MWh), arba 0,27 euro už kWh – tai kol kas didžiausia vidutinė kaina šiais metais. Aukščiausia kaina tą dieną buvo 499,99 euro. 

Situacija – neišskirtinė  

VERT pirmininkas R. Pocius teigė, kad praėjusią savaitę elektros rinkoje susiklosčiusi situacija nėra išskirtinė. 

„Čia nėra kažkoks išskirtinis momentas. Mes pamirštame, kas buvo anksčiau. Mes neturime pakankamai generavimo pajėgumų, mūsų specifika yra tokia, kad vasarį dažnai mažiau generuojame iš atsinaujinančių išteklių, brangios dujos, vartojimas dėl šaltų orų išauga, tai visos tos priežastys susiveda ir metai iš metų mes turime panašią situaciją“, – teigė R. Pocius. 

Tuo metu energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas priduria, jog dėl kabelio gedimo sumažėjo elektros importas, o jos gamybai buvo naudojamos brangios dujos.  

„Nutrauktas elektros kabelis tarp Estijos ir Suomijos, reiškia, yra žymiai sumažėjusios importo galimybės ir turėjome gaminti žymiai daugiau elektros, kūrendami brangias dujas. O dujos paskutiniu metu irgi buvo smarkiai pabrangusios“, – BNS sakė V. Jankauskas. 

„Yra nemažai žmonių, kurie šildosi elektra – naudoja šilumos siurblius, kuriems reikia nemažai elektros“, – teigė ekspertas, komentuodamas padidėjusį elektros vartojimą. 

Pirmadienį „Litgrid“ pranešė, kad dėl atšalusių orų ir visiško štilio elektros kaina Lietuvoje praėjusią savaitę augo 55 proc. iki 195 eurų už MWh, elektros suvartojimas augo 7 proc. iki 275 gigavatvalandžių (GWh), o 53 proc. jo užtikrino vietos elektrinės. Šalyje buvo pagaminta 147 GWh elektros – 13 proc. mažiau nei prieš savaitę.

Atmeta sinchronizavimo įtaką: „Bandoma ieškoti sliekų ant asfalto“

BNS kalbinti pašnekovai nesutinka, kad elektros kainų augimas susijęs su Baltijos šalių elektros tinklų atsijungimu nuo rusiškos elektros sistemos bei jų sinchronizacija su kontinentine Europa. 

„Bandoma ieškoti sliekų ant asfalto. Juolab, kad mes iš Rusijos ir Baltarusijos jau daugiau nei du metai neperkame elektros, tai kaip čia gali tas atsijungimas įtakoti. Niekaip. Jeigu būtume pirkę elektrą ir dabar nebeperkame, tai pasiūla mažėja ir taip toliau... Bet ir tai netgi (perkant elektrą iš Rusijos ir Baltarusijos – BNS) būdavo dedami neformuojantys rinkos pavedimai, kurie neturėdavo jokios įtakos kainai“, – BNS aiškino R. Pocius.  

„Jeigu pažiūrėtumėte per praėjusias dienas, kokios buvo kainos visoje Europoje, tai vidutinės kainos praktiškai buvo panašios – irgi siekdavo 15-20 centų už kilovatvalandę. Nors atskiromis valandomis pas mus kai kur buvo dar blogiau. (...) Tai čia dėl to, kad turėjome patys gamintis, kūrenti brangias dujas“, – BNS teigė V. Jankauskas. 

Buvęs „Lietuvos energijos“ (dabar – „Ignitis“) vadovas Dalius Misiūnas sako, kad sinchronizavimas elektros kainas galėjo lemti tik neženkliai, tačiau apie jos poveikį rinkai kalbėti dar anksti. Jis neatmetė, kad ši įtaka galėjo pasireikšti nebent Baltijos šalims atliekant bendrą izoliuoto darbo bandymą, kai buvo naudojama daugiau dujinių gamybos pajėgumų. 

„Veikiant salos režimu buvo sujungta daug dujinių pajėgumų, tai aišku, kad jie daug brangesni negu vėjo. Jie ir nustato kainą. Kuo mažiau dujų sistemoje, tuo žemesnė kaina. (...) Tai gal techniškai kaip ir būtų galima susieti su sinchronizacija, bet turbūt jeigu ir nebūtų sinchronizacijos, jie būtų naudojami“, – BNS sakė ISM Vadybos ir ekonomikos universitetui dabar vadovaujantis D. Misiūnas.  

„Jeigu ir galėjo (sinchronizavimas lemti kainas – BNS), tai neženkliai. Sakyčiau, kad „EstLink 2“, jo nebuvimas, turėjo didesnį efektą, nes tai yra garantuotai mažesnė kaina. „EstLink 2“ praradimas reiškia, kad prarandame pigesnį importą“, – teigė jis. 

„Elektrum Lietuvos“ produktų vystymo vadovas Mantas Kavaliauskas teigė, kad sinchronizavimas ir prasidėję šalčiai tėra sutapimas.   

„Čia tiesiog labai nepasisekė, pavadinkime taip, kad sinchronizacija kartu įvyko tada, kai prasidėjo šalčiai. Čia yra tokia situacija, kai sutapo du svarbūs įvykiai, bet to tapatinti tikrai nereikėtų“, – BNS teigė M. Kavaliauskas. 

Fiksuotos sutartys nebrangs arba brangs nežymiai

Didmeninių elektros kainų svyravimai labiausiai paliečia vartotojus, turinčius su birža susietus planus. Kita vertus, elektros rinkos tendencijos, kylančios rizikos ir su jomis susiję kainų svyravimai taip pat lemia ilgalaikių sandorių kainas, atsispindinčias fiksuotos kainos planuose. 

D. Misiūnas pastebi, kad ateities sandoriai pabrango praėjusių metų pabaigoje nutraukus „EstLink 2“ jungtį, tai gali atsispindėti ir fiksuotų tarifų planuose. 

„Tiekėjai, kurie liko rinkoje, atlieka ateities sandorius, visi apsidraudžia kainą. Dalis tų ateities sandorių buvo sudaryti dar iki „EstLink 2“ nutraukimo, po to, kai jis buvo nutrauktas, ateities sandoriai pabrango. Tai tas, kas sudaryta į priekį, tas ir atsispindės į mažmeninę kainą. Kol kas ateities sandoriai yra pabrangę, lyginant su praėjusių metų pabaiga“, – BNS kalbėjo D. Misiūnas. 

Tiekėjų atstovai sako, kad šiuo metu sudarant naujas, nuo kovo įsigaliosiančias fiksuotos kainos sutartis, dėl šiltesnio pirmo pavasario mėnesio prognozuojamos mažesnės elektros kainos.

M. Kavaliauskas neatmetė, kad fiksuotų planų kainos gali didėti, tačiau jų augimas neprilygtų vasario biržos kainų šuoliui.

„Dabar visi nepriklausomi tiekėjai siūlo elektros planus nuo kovo 1 dienos. Mes jau dabar matome, kad kovas bus šiltesnis, kainos turėtų pradėti mažėti, todėl remdamiesi mūsų ateities sandorių duomenimis, neturėtų vasario kainų pašokimai turėti įtakos mūsų ateities sandoriams. Galbūt šiek tiek kaina ir padidės, bet tai tikrai nebus toks didelis šuolis, kaip mes matome vasarį su biržos kainomis“, – BNS sakė M. Kavaliauskas. 

„Sudarant naujas fiksuotos kainos sutartis, jau yra remiamasi ateities sandoriais, kurie sudaromi atsižvelgiant į pavasario kainų prognozes, o pastarosios yra kur kas pozityvesnės. Anksčiau sudarytiems „Enefit“ fiksuotos kainos planams tai neturi jokios įtakos“, – BNS teigė „Enefit“ rizikų valdymo ekspertė Lina Valiulytė-Vaišvilienė.

„Igničkio“ Elektros didmeninės prekybos departamento vadovė Dovilė Morkvėnaitė taip pat sako, jog sudarant ilgalaikius fiksuotos kainos sutarčių pasiūlymus verslo klientams, dabartiniai kainos pakilimai įtakos nedaro.

„Poveikį gali pajusti nebent itin trumpus kontraktus turintys arba biržos planus pasirinkę vartotojai, ypač jei neturėjo galimybės derinti elektros vartojimo, atsižvelgiant į kainų pokyčius kiekvieną  valandą“, – BNS sakė D. Morkvėnaitė.

Anot M. Kavaliausko, neveikiantis „EstLink 2“ kabelis, kuris turėtų būti taisomas iki vasaros pabaigos, didins didmenines elektros kainas, tačiau tai atsverti turėtų kovą didėsianti saulės energijos gamyba: „Sunku dabar prognozuoti, bet kovas ir balandis tikrai turėtų būti vieni pigiausių mėnesių šiais metais“.   

„Be to, vasario mėnesio antroje pusėje turėtų baigtis daliniai elektros jungčių apribojimai, kurie, esant poreikiui ir palankioms kainoms Skandinavijoje, leis importuoti pigesnės elektros kiekius“ , – sakė „Ignitis“ atstovė D Morkvėnaitė. 

Pasak VERT pirmininko R. Pociaus, dar nėra nenuspręsta, ar po pirmojo ketvirčio bus peržiūrėtos elektros ir dujų kainos. Jo teigimu, dar anksti kalbėti, kaip vasario kainų šuoliai paveiks visuomeninus elektros bei dujų tarifus kitą pusmetį. 

„Tikrai negalime sakyti, nes nežinome, kad bus kitais mėnesiais. Iš vieno mėnesio daryti išvadas... Taip, tas mėnuo yra toks, kad kainos yra didesnės nei mūsų skaičiuotos – tai yra faktas. Bet gali būti kovo ar balandžio mėnesį visiškai atvirkštinė reakcija – rinkoje bus kur kas mažesnės kainos nei apskaičiuota“, – BNS sakė R. Pocius. 

Lietuvos energetikos agentūros (LEA) duomenimis, praėjusį antradienį „Ignitis“ siūlomo 12 mėnesių vienos laiko zonos plano fiksuotos kainos tarifas siekė 26,1 cento už kWh, „Enefit“ – 23,3 cento, „Elektrum Lietuvos“ – 23 centus.  

 

Autorius Giedrius Gaidamavičius

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Dalintis