Ashburn +11,2 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +11,2 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024


BNS

 

Šių metų žiema palanki miškams, sodams, žemės ūkiui

2024/01/06


Šių metų žiema palanki miškams, sodų augalams ir visam žemės ūkiui. Mokslininkas sako, kad žiemą svarbu, jog šalčiai ateitų kartu su sniegu, kuris apklotų augalus. Sodininkų atstovas teigia, kad šaltą žiemą žūsta įvairūs kenkėjai, miškų urėdijos specialistas tikina, kad ši žiema – puiki.

„Įvyko tai, kas galėjo geriausiai įvykti“, – BNS sakė Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Žemės ūkio akademijos Agronomijos fakulteto docentas Vytautas Liakas.

„Labai neblogas scenarijus gavosi to šalčio, kas liečia žemės ūkį: pašalo, o tada užsnigo. Jeigu prognozės išsipildys, kad iki 20 laipsnių bus, tai čia viskas tvarkoj – žemė užklota, tas vienas centimetras neblogai sulaiko, o jeigu penki centimetrai, tai apačioj bus aukštesnė ženkliai temperatūra, plius žemė šilta, nebuvo įšalus“, – aiškino V. Liakas.

Anot jo, gamtai sunkiau buvo nebent rudenį – nebuvo saulės, augalai naudojo sukauptą energiją. Tačiau mokslininkas pabrėžia, kad žiemą ūkininkai visada patiria šiek tiek nuostolių, tai – normalu.

„Daugiau tas rudens laikotarpis nulemia, nes gruodžio mėnesį, kiek žinau, buvo mažiausiai saulės per visus stebėjimo laikotarpius. Pas mus tas oras įprastai cepelininis, kaip juokaujam, būna, tai mažai saulės, reiškia, augalai vegetavo, energiją naudojo. (...) Bus kažkokių nuostolių, bet taip visada žiemą būna“, – kalbėjo mokslininkas.

Lietuvos sodų bendrijų asociacijos vadovas Juozas Ravinis teigė, kad šalta žiema lietuviškiems augalams yra reikalinga – jos metu žūsta kenkėjai, vasarą nebūna jų pertekliaus.

„Tas atšalimas, jis reikalingas, kadangi mes turim metų laikus, tai mums tos žiemos reikia, kad subalansuotų visus tuos, kas išgyvena, nes jeigu būna šiltos žiemos, jos palieka tų vabaliukų nereikalingų. Ir uodų daugėja, ir amarų, ir visokių kandančių musyčių, nes paukščiai nesusitvarko“, – BNS sakė J. Ravinis.

Anot jo, Lietuvos sodų augalai prie žiemų įpratę, sunerimti reikėtų nebent tiems, kurie augina egzotiškesnius, šiltesnio klimato augalus.

„Lietuviški augalai pripratę, jie nebijo – obelys, eglės, pušys. Tie, kurie egzotiškesnių augalų prisisodina, – kai kurios gėlės – jas reikia persodint, iškasti su šaknimis žiemai. Rožės visokios skiepytos, jas reikia pasaugot“, – aiškino J. Ravinis.

Tuo metu Valstybinių miškų urėdijos Miško apsaugos skyriaus vadovas Marius Ivanauskas sako, kad, pavyzdžiui, erkės žiemoja miško paklotėje, todėl šalčiai jų smarkiai nesumažins. Kita vertus, anot jo, ši žiema – puiki: miško augalai prie šalčių įpratę, o blogai būtų nebent tada, jei orai itin svyruotų ir ant sniego susidarytų ledo sluoksnis – miško gyvūnams taptų sunkiau išsimaitinti.

„Miškams didelės įtakos tas šalčio kritimas nepadaro, nes tai yra labai įprastas reiškinys. Medžių atsparumo tikrai nesumažins, nepaveiks. Dėl erkių, jos irgi žiemoja paklotėje, tai tokie šalčiai jei ir kažkiek sumažins, tai nebus kažkoks žymus pokytis“, – BNS sakė M. Ivanauskas.

„Kai būna storas sniego sluoksnis ir jis viršuj apledėja, tai tada baisiausia gyvūnams, bet dabar to nėra, viskas puikiai, gali jie maitintis“, – pridūrė jis.

 

Autorė Goda Vileikytė / BNS

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Panevėžio veterinarijos tarnybai gresia pardavimas

Panevėžys (JP.lt). Pažagieniuose ruošiamasi parduoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Panevėžio departamento patalpas. Bus pardavinėjami keli pastatai. Kol kas aukcionas nepaskelbtas, bet VMVT Panevėžio departamento darbu...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Europos Parlamentas supaprastino žemės ūkio politikos reikalavimus

Trečiadienį europarlamentarai patikslino ES bendrosios žemės ūkio politikos nuostatas, kurios sumažina administracinę naštą žemdirbiams ir leidžia lanksčiau taikyti taisykles.
2024/04/25

Topinambų gumbai rūgsta stiklainiuose, o lapai džiūsta arbatėlėms

Iš tiesų džiugu, kai atsiranda į užsienio šalis išvykusių ir ten ilgokai gyvenančių lietuvių, kurie prisipažįsta: „Kai gyvenau Lietuvoje, skaičiau „Ūkininko patarėją“. Viena iš jų – Austrijoje, T...
2024/04/25

Sodininkai nuostolius skaičiuoja milijonais

Balandžio viduryje staiga kritusi oro temperatūra, gausus ir šlapias sniegas bei kruša daliai Europos sodininkų gal ir nebuvo kaip perkūnas iš giedro dangaus, tačiau jau dabar aišku, kad dalies derliaus išgelbėti...
2024/04/25

Pamaryje siuvami gaminiai pasiekia ir Ukrainos karius

Monikos Dobrovolskytės karjera galbūt galėjo prasidėti vienoje iš sostinės veterinarijos klinikų, bet ji pasuko pamario link. Mergina nėrė į turizmo verslą Ventėje, kur daugiau nei 10 metų siūlo iškylas laivais ir apgyvendinimo pasla...
2024/04/25

EP patvirtino taisykles dėl pakartotinio pakuočių naudojimo ir perdirbimo

Trečiadienį Europos Parlamentas priėmė naujas taisykles, kuriomis siekiama, kad ES rinkoje pakuotės taptų tvaresnės ir jų būtų naudojama mažiau. Taisyklėse, dėl kurių preliminariai susitarta su ES Taryba, numatytas pakuočių atliekų kiekio mažinimo...
2024/04/24

Pajamų deklaravimui liko vos savaitė: dažniausiai užduodami klausimai

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pajamas privalantiems deklaruoti gyventojams tai padaryti liko savaitė. Pajamų mokesčio deklaracijas pateikti jie turi iki gegužės 2 d. Šiuo metu pareigą atliko apie 69 proc. privalančiųjų d...