Columbus +19,1 °C Rūkas
Pirmadienis, 30 Rgs 2024
Columbus +19,1 °C Rūkas
Pirmadienis, 30 Rgs 2024

Elektros kainas augina ir valdžios skirta bauda žmonėms

2022/09/11


Ekspertai siūlo nacionalizuoti „Ignitis grupę“, nes jos vadovai turi šios įmonės akcijų ir yra suinteresuoti asmeniniais pelnais.

Verslą ir gyventojus purto elektros krizė, o valdžia rodo pirštu tai į kairę, tai į dešinę, vienus kaltindama dėl aukštų kainų, iš kitų laukdama paliepimų, kaip išvengti ekonominio kracho. Nors valdantieji savo rankose turi instrumentų, galinčių bent iš dalies suvaldyti situaciją, tačiau nieko nedaro – elektros kainos Lietuvoje yra vienos įspūdingiausių Europoje.

Ekspertai preliminariai skaičiuoja, kad vien tik vietos valdžios sprendimais elektrą galima būtų atpiginti 20–30 proc. Įtampas sumažintų leidimas elektrą pirkti ne per biržą, o tiesiai iš gamintojų, papildomas didelių pelnų apmokestinimas ir kitos rinkodarinės priemonės.

Ignitis grupė, elektros kainos, dividendai Ignitis akcininkams, Almantas Stankūnas

Akcininkams – milijonai

Ignitis grupės“ stebėtojų taryba ketvirtadienį per biržos operatorę „Nasdaq Vilnius“ paskelbė siūlymus būsimam visuotiniam akcininkų susirinkimui, kuris vyks 2022 m. rugsėjo 29 d.

Stebėtojų taryba siūlo tokius sprendimus:

  • Pritarti AB „Ignitis grupė“ konsoliduotam tarpiniam pranešimui už šešių mėnesių laikotarpį, pasibaigusį 2022 m. birželio 30 d.
  • Patvirtinti audituotą AB „Ignitis grupė“ tarpinių sutrumpintų finansinių ataskaitų rinkinį už šešių mėnesių laikotarpį, pasibaigusį 2022 m. birželio 30 d.
  • Atsižvelgiant į tai, kad yra tenkinamos visos Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymo 601 straipsnio 5 dalyje nustatytos dividendų už trumpesnį negu finansiniai metai laikotarpį skyrimo sąlygos, skirti AB „Ignitis grupė“ akcininkams 0,624 Eur dydžio dividendus už vieną AB „Ignitis grupė“ paprastąją vardinę akciją, iš viso už šešių mėnesių laikotarpį, pasibaigusį 2022 m. birželio 30 d., AB „Ignitis grupė“ akcininkams išmokant 45 170 711,04 Eur dividendų.“

Reikalauja valstybinio reguliavimo

Pas mus netrūksta įdomybių: primygtinai liberalizuota elektros rinka (tiesa, trečiasis etapas dabar jau nukeltas į ateitį), per prievartą reikėjo laisvai rinktis tiekėją, o jeigu nepasirinkai, gavai baudą – 25 proc. didesnę kainą. Akivaizdus prieštaravimas, bet gal čia tokia nauja liberalizmo esmė? Kaip bebūtų, jau raškome karčius lietuviško elektros rinkos liberalizavimo vaisius. Tokia „laisvės“ ir „liberalų“ partijų valdymo kaina Lietuvai?

Elektros kainos mūsų šalyje yra vienos didžiausių Europoje, o gal ir pasaulyje, tad ir mūsų gyventojams bei verslui tenka išskirtinė našta. Skurdas, nedarbas, konkurencingumo praradimas, pajamų mažėjimas ir galimi bankrotai – toks scenarijus jau sėlina į mūsų gyvenimą. Seimo opozicijos atstovai taršo valdančiuosius, kad Lietuva dar neturi net krizės valdymo plano, nors nūdienos situacija energetikoje reikalauja valstybinio reguliavimo.

„Energetikos krizė žlugdo verslą, stumia žmones į skurdą, o Vyriausybės neveiklumas ir nekompetencija – į neviltį“, – konstatavo Seimo narys Algirdas Butkevičius. Politikas pabrėžė, kad energetikos krizė artimiausiu metu nesibaigs, didžiausi iššūkiai dar laukia, todėl Vyriausybė dėl augančių energetikos kainų šiam žiemos sezonui turėtų numatyti finansinės paramos paketą. Bet mūsų valdantieji labiau linkę pažerti baudų, nei dalinti išmokas gyventojams. Finansiškai nubausti yra tie I ir II liberalizavimo etapų elektros vartotojai, kurie nepasirinko nepriklausomo elektros tiekė-jo – jiems garantinis elektros tiekimas dar brangesnis.

Lietuvai ES direktyva – nė motais

Ir viena, ir kita valdžia tikino, kad liberalizuoti elektros rinką Lietuva yra įsipareigojusi Europos Sąjungai. Tačiau ES direktyvoje, kurioje kalbama apie elektros energijos vidaus rinkas, apie prievartinį gyventojų įtraukimą į liberalizuotą rinką nerasi nė žodžio. Direktyvoje nurodyta: „Visi vartotojai turėtų galėti pasinaudoti tiesioginio dalyvavimo rinkoje pranašumais – visų pirma, savo vartojimo įpročius koreguoti pagal rinkos signalus ir savo ruožtu naudotis žemesnėmis elektros energijos kainomis ar kitomis finansinėmis lengvatomis.“

Direktyvoje taip pat nerasi užuominų apie elektros vartotojų baudimą. Priešingai: ten pabrėžta, kad valstybės narės turėtų užtikrinti, kad tie vartotojai, kurie nenori aktyviai dalyvauti rinkoje, nebūtų baudžiami. Lietuvos politikai tai ignoravo ir padarė savaip. ES dokumente valstybės narės raginamos imtis būtinų priemonių, kuriomis elektros energijos vidaus rinkoje būtų apsaugoti pažeidžiami ir energijos nepriteklių patiriantys vartotojai. Jiems turi būti užtikrintas būtinas elektros tiekimas. Lietuvoje taip pat nė puse žodžio neužsiminta apie tai, kad ES valstybės narės turi užtikrinti, jog visi vartotojai galėtų laisvai vienu metu turėti elektros energijos tiekimo sutartis su daugiau nei vienu tiekėju su sąlyga, kad yra įdiegti reikiami prijungimo ir apskaitos taškai.

Toje pačioje direktyvoje paminėta, kad „adekvatus šildymas, vėsinimas ir apšvietimas bei elektrinių prietaisų maitinimas yra pagrindinės paslaugos, garantuojančios deramą gyvenimo standartą ir ES piliečių sveikatos lygį“. Bet ES direktyvas retai kas skaito. Labiau girdimi dabar pasipylę raginimai ir patarimai, kaip taupyti elektrą. Juos žarsto visi: nuo ministrų iki įvairaus plauko ekspertų. Kad tik neperlenktų lazdos. Gal visai reikėtų elektros atsisakyti ir pereiti prie žibalinių lempų?

Tyčinis delsimas?

ignitis, elektros kaina Valius Ąžuolas.

„Turime turbūt blogiausią Vyriausybę Europoje. Kitos šalys jau priima antrą, trečią ar ketvirtą paketą energetiniam ir kitokiam skurdui mažinti, o mes sugebėjome išspausti vos vieną. Panašu, kad mūsų valdantieji lyg tyčia nesiima adekvačių veiksmų“, – stebėjosi Seimo narys Valius Ąžuolas. Parlamentaras „Ūkininko patarėjui“ sakė ne kartą minėjęs, kad jokia ES direktyva neverčia priverstinai rinktis nepriklausomą elektros tiekėją, juolab bausti už tai, kad jo nepasirinko. „Dar prieš pusantrų metų raginome atšaukti liberalizavimo procesą ir leisti žmonėms laisvai rinktis tiekėjus ir laisvai išeiti, kada nori. O tiems, kurie nenori dalyvauti laisvoje rinkoje, turi būti užtikrintas visuomeninis tiekimas. Bet valdantieji visus įstūmė į chaosą, o dabar nieko nedaro, kad atpigintų elektrą. Nūnai kiekviena diena labai brangi, reikėjo sušaukti neeilinę Seimo sesiją, bet čia gi ne partnerysčių ir narkotikų legalizavimo klausimai, kurie valdantiesiems – prioritetas“, – ironizavo politikas.

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje.

 

Redakcijos nuotrauka, Algimanto SNARSKIO piešinys

2022.09.11

ŪP korespondentė Vida TAVORIENĖ

Susijusios temos - skaitykite: Ignitis grupė, elektros kainos, dividendai Ignitis akcininkams, Almantas Stankūnas

Dalintis