Ashburn +9,4 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023
Ashburn +9,4 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023

Elitinis žirgų sportas: azartiškas reginys ir pramogos kiekvienam

2023/07/19


Viena iš azartiškiausių sporto šakų pasaulyje, vienijanti ir turtingus žirgų savininkus, ir paprastus žirgų mylėtojus, šiuo metu Lietuvoje buria sąlyginai nedidelę bendruomenę. Vis dėlto Lietuva, kaip ir kitos Europos šalys, tokios kaip Prancūzija ar Švedija, turi ristūnų žirgų sporto tradicijas, o sportininkų pasiekimai niekuo nenusileidžia didžiosioms šalims.

Ypatingai azartišką ir greitą ristūnų žirgų sportą mėgsta skandinavai. Šiose šalyse ristūnų žirgų sporto tradicijos išties gilios, o renginiai sutraukia didžiulį žiūrovų skaičių. Joana Kėrytė, neseniai stojusi prie Respublikinės lenktyninių žirgų lygos vairo, pasakoja, kad į Skandinavijos šalis siekiama lygiuotis kaip į geriausią pavyzdį, ir čia, Lietuvoje, kurti tokius pat ristūnų žirgų sporto standartus bei tradicijas. Tiesa, ten miesteliuose veikiantys hipodromai gyvuoja ir dėl tinkamo valstybės požiūrio ir finansavimo, kurio Lietuvoje vis dar labai trūksta.

„Viskas prasideda nuo ristūnų žirgų veisėjų. Jie yra tarsi visos kultūros branduolys. Lietuvoje šiuo metu Lyga vienija 70 veisėjų ir virš 400 kilmingų žirgų populiaciją. Aplink šią bendruomenę buriasi treneriai ir vadeliotojai, aplink juos – tiesiog žirgų mylėtojai, kurie palaiko savo favoritus, varžybose ruošia piknikus ir smagiai leidžia laiką bendruomenėje. Toks gyvenimo būdas – neatsiejama Skandinavijos regionų kasdienybės dalis. Varžybos ten vyksta kone kasdien“, – pasakoja J. Kėrytė.

Kėrytė
Joana Kėrytė. Asmeninė nuotr.

Perspektyvos didžiulės, tačiau reikia valstybės palaikymo

Kaip pasakoja Lygos vadovė, Lietuvos regionuose kadaise veikę ir bendruomenėms vertę kūrę hipodromai dabar dauguma apaugę žolėmis, infrastruktūra itin menka: „Suprantame, kad mus kuruojančios LR Žemės ūkio ir LR Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos turi kitus prioritetus, tačiau neprarandame vilties, kad dėmesys bus atkreiptas ir į šį elitinį sportą. Taip pat inicijuojame bendradarbiavimą su Lietuvos žirginio sporto federacija. Valstybės parama veisimo programoms, infrastruktūros plėtrai, veislininkystės finansavimas, hipodromų įveiklinimas – visa tai ne tik kurtų naujas darbo vietas, gaivintų regionus, tačiau ir žymiai praturtintų mūsų kultūrinį gyvenimą“.

Neturėdami nė vieno treniruotėms skirto hipodromo, nekalbant apie atitinkančius Europos standartus, Lietuvos vadeliotojai vis tiek dalyvauja vietos ir tarptautinėse varžybose, maža to – jose skina laurus, garsina Lietuvos vardą. Štai Lietuvoje išaugintam ristūnui Magistrui priklauso Pabaltijo šalių greičio rekordas.

ristūnas
Ristūnui Magistrui priklauso Pabaltijo greičio rekordas.

Tradicijos, kuriančios vertę

„Turbūt visiems žinomiausios ristūnų varžybos vykdavo Sartuose, tačiau dėl netinkamų oro sąlygų šio renginio neturėjome jau penkerius metus. Vis dėlto, stengiamės puoselėti tradicijas, organizuoti renginius, kurie taptų puikia pramoga ir sporto mėgėjams, žirgų mylėtojams, ir šeimoms. Susibūrimuose vyksta mugės, pramogos, gaminamas maistas. Štai netrukus įvyks net trejos didžiosios ristūnų žirgų lenktynės – Elito Grand Prix, Derby ir Kriterium finalai“, – į žiūrovams nemokamus renginius kviečia Lygos direktorė.

J. Kėrytė sako neabejojanti, kad užtenka vieną kartą įsitraukti stebint varžybas ir hipodromas taps vieta, kur norėsis sugrįžti. Varžybose žiūrovai mato geriausius ristūnus, kurie kasdien treniruojami pagal individualiai sudarytą mankštos, mitybos, treniruočių, technikos lavinimo ir poilsio planą. Tai – kertinis veiksnys, siekiant užauginti ir ištreniruoti aukščiausio lygio žirgą ristūną.

„Dėl tokio kasdienio darbo, žirgas ir treneris tampa tvirtu duetu, puikiai pažįstančiu vienas kitą. Pagal žirgą vadeliotojas kuria ir varžybų taktiką. Nors įprastai pasaulyje treneriai žirgų nevadelioja, Lietuvoje dažniausiai treneris ir vadeliotojas yra tas pats asmuo. Turime labai ryškių asmenybių, talentingų žirgininkų – tiek vyrų, tiek moterų. Tikiu, kad ilgainiui sukursime stiprią sporto bazę ir sulauksime pilno hipodromo žirgų mylėtojų“, – ateities planais dalijasi J. Kėrytė.

Respublikinė lenktyninių žirgų lyga kviečia į artimiausius renginius:

  • Elitas - rugpjūčio 6 d, Širvintų hipodrome.
  • Derbis ir Kriterium - rugsėjo 16 d. Utenos hipodrome.

Dalyvavimas varžybose žiūrovams nemokamas.

 

Partnerio turinys

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/03

Pagerbiant genijaus atminimą keliama idėja Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna

Pagerbiant vieno iškiliausių Lietuvos dailininkų ir kompozitoriaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio atminimą svarstoma Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna.
2023/12/03

Šiltnamių rinkai žadama šviesi ateitis, bet technologijos pasirinkimas – jau galvosūkis

Ūkininkavimas versliniuose šiltnamiuose daugelyje šalių atneša milijonines pajamas. Ekspertų prognozėmis, toks daržovių ir uogų auginimo būdas ateityje tik augs, todėl tiek valstybiniu, tiek verslo lygiu daug investuojama į na...
2023/12/03

Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai

Stichinė nelaimė miškuose, sukelta žievėgraužio tipografo, vaizdingai dar vadinama ruduoju gaisru, rudąja stichija. Ji pražudė jau apie 3500 ha medynų. Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai.
2023/12/03

Duokite psichikos ligoniams advokatą!

„Tai itin sudėtinga tema. Kiekvienu atveju tenka individualiai spręsti mįslę, kaip laviruoti“, – įsitikinęs Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro direktorius Martynas Marcinkevičius, kalbėdamas, kaip padėti namuose prižiūrim...
2023/12/03

Galima veikti inovatyviai ir efektyviai, vienas sprendimų – sėtiniai žolynai

Esamoje geopolitinėje situacijoje sunkiai prognozuojamos grūdų supirkimo kainos, augantys energetikos kaštai, dažnėjantys ekstremalūs gamtos reiškiniai, griežtinami aplinkosaugos reikalavimai – šiandienos realijos, skati...
2023/12/03

Kada reikalingas augalo pasas?

Augalo pasas yra reikalingas tiekiant rinkai savo užaugintą augalinę produkciją mažmenine prekyba užsiimantiems ūkio subjektams, taip pat savo užaugintą augalinę produkciją tiekiant rinkai galutiniam vartotojui.
2023/12/03

Seime priregistruota naujų pasiūlymų 2024-ųjų biudžetui už milijardą eurų

Praėjus daugiau nei savaitei po to, kai Seimas antrą kartą apsvarstė kitų metų biudžeto projektą, parlamentarai vėl pateikė šūsnį siūlymų papildomai finansuoti kai kurias sritis.
2023/12/03

Kraujažolinio grublio pokštai – atsitiktinumas ar klimato kaitos pasekmė?

Pastaraisiais metais vis dažniau pavasarines daržoves atakuojantys juodi, kuproti „kirminai“ verčia nerimauti daržininkus, ypač tuos, kurie daržoves augina mažuose sklypuose ir nenaudodami insekticidų. Tai kraujažolinio grublio (Galeru...
2023/12/03

Priminimas poledinės žūklės mėgėjams: nerizikuokite

Atšalus orams ir žvejams jau ruošiantis žvejoti ant užšalusių vandens tvenkinių, aplinkosaugininkai primena, kad Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėse nustatyta prievolė žvejams mėgėjams žvejojant ant ledo turėti smaigus...