Bulgarijoje avininkystė ir ožkininkystė yra svarbūs gyvulininkystės sektoriai. Pasak oficialiais šaltiniais besiremiančio „agri.bg“, bulgariški avių pieno produktai eksportuojami į Vakarų Europą, kai kurias arabų šalis ir Kanadą, kelios įmonės produktus tiekia į Jungtines Amerikos Valstijas. Tačiau vietos rinkoje tai brangūs produktai, jų vartojimas yra sumažėjęs, o gamybos sąnaudos padidėjo, tai lėmė gamybos sumažėjimą. Avių pieno gamyba pernai siekė 50,255 tūkst. litrų ir buvo apie 8 proc. mažesnė nei ankstesniais metais, o ožkų pieno metinė gamyba sumažėjo net 22,5 proc. iki 19,530 tūkst. l.
Dėl smulkiųjų atrajotojų maro Bulgarijos pieno produktų eksportui gali būti taikomos sankcijos. Nuogąstaujama, kad tai sužlugdys visą avininkystės sektorių.
Mėginiai pakartotinei analizei išsiųsti į Prancūziją
Nuo šių metų pradžios Bulgarijos teritorijoje nustatyti devyni maro protrūkiai, trijuose rajonuose. Tačiau skandalingumu pagarsėjo tik naujausias atvejis.
Lapkričio pabaigoje užkratas buvo patvirtintas Bulgarijos pietinėje dalyje esančioje Pazardžiko srityje, Velingrado savivaldybėje, apie 120 km nuo Graikijos sienos. Avių maro protrūkiai pastaraisiais mėnesiais buvo kilę kaimyninėje Graikijoje, Rumunijoje. Siekiant išvengti viruso, visuose sienos perėjimo punktuose Bulgarija atnaujino dezinfekciją, vis dėlto užkrato tai nesustabdė.
Protrūkis buvo patvirtintas nacionalinėje etaloninėje laboratorijoje Sofijoje. Tyrimai pakartoti, mėginių ėmimo procesą stebint ūkininkams bei avių augintojų asociacijos atstovams.
Atsakinga institucija – Bulgarijos maisto saugos institucija (BFSA) – pastaruoju metu kone kasdien skelbė su šiuo smulkiųjų atrajotojų maro protrūkiu susijusias aktualijas.
Smulkiųjų atrajotojų maro židinys apėmė penkias nesusijusias bandas, kuriose laikytos 1759 avys. Pasak atsakingos institucijos, pagal galiojančius šalies bei ES reikalavimus avys turi būti nugaišintos. Priešingu atveju Bulgarijai grėstų draudimas vežti gyvus gyvūnus tranzitu per šalį ir draudimas prekiauti smulkiaisiais atrajotojais bei jų produktais, o tai būtų skaudus smūgis Bulgarijos ūkininkams.
Europos Komisijos Sveikatos ir maisto saugos generalinis direktoratas Bulgarijos atsakingą instituciją šią savaitę paragino nedelsiant įgyvendinti maro protrūkio Velingrade likvidavimo priemones, nes „tolesnis delsimas kelia grėsmę avių ir ožkų sveikatai ne tik Bulgarijos teritorijoje, bet ir visoje Europos Sąjungoje“.
Trečiadienį atsakinga instituciją pranešė, kad užkratui patvirtinti mėginiai išsiųsti į laboratoriją Prancūzijoje, Monpeljė.
Politizuota situacija
Ūkininkų bendruomenė neigė nacionalinės laboratorijos tyrimų duomenis, nes esą klinikinių ligos požymių kaip ir nematyti, gyvulių gaišinimas nėra būtinas. Avių augintojų tokį požiūrį sustiprino kai kurie aukštą mokslinį laipsnį turintys ekspertai.
Bulgarų pasipiktinimas virė socialiniuose tinkluose ir peraugo į protestus. Triukšminga protesto akcija buvo surengta netgi prie žemės ūkio ministro namų reikalaujant, kad avys nebūtų numarintos. Taip pat buvo reikalavimų, kad būtų atstatydintas BFSA vadovas.
Kad įvykis tapo politizuotas, nacionalinei žiniasklaidai pripažino ir žemės ūkio ministras Georgi Tahovas, ir premjeras Dimitaras Glavchevas.
„Avių maro protrūkis Bulgarijoje tapo išbandymu valdžios institucijoms, kurios buvo priverstos siųsti gyvūnų kraujo mėginius į Monpeljė, Prancūziją, tyrimams, nes ūkininkams trūksta pasitikėjimo vyriausybe ir vietos laboratorijomis“, – apie pastaruoju metu Bulgarijoje virusias aistras rašė ir „Euractiv“. Anot autoriaus, ūkininkus socialiniame tinkle įaudrino prorusiškai nusiteikę veikėjai.
Paskelbė, kad protrūkį neutralizavo
Po visą savaitę virusių aistrų, įvairių pasitarimų (žinoma, ir su augintojais – dalyvaujant jų pasisamdytam advikatui) šiandien, gruodžio 6 d., BFSA paskelbė, kad maro protrūkiai šalyje likviduoti.
„Protrūkiai buvo nuslopinti visapusiškai bendradarbiaujant su ūkininkais ir griežtai laikantis Europos ir nacionalinių teisės aktų reikalavimų dėl kovos su epizootinėmis ligomis. Bulgarijos maisto saugos agentūra dėkoja nukentėjusiems ūkininkams už jų bendradarbiavimą ir atsakomybę!“ – teigia institucija, tuo pačiu pabrėždama, jog ši liga nekelia pavojaus žmonėms, tačiau avių ir ožkų maras yra labai užkrečiama liga, plintant sukelia didelę ekonominę žalą.
Vis dėlto Velingrado bandai leido išlikti
Vis dėlto Velingrado bandos gyvūnai nebus nugaišinti, dar vieną šiandienos naujieną pranešė jau ne atsakingoji institucija, o agroportalas „agro.bg“ remdamasis žemės ūkio ir maisto ministro dr. Georgi Tahovo ir vidaus reikalų ministro Atanaso Ilkovo pareiškimu, paskelbtu po pasitarimo probleminiame Pazardžiko rajone.
Ministras gyvulių augintojus paragino saugoti savo bandas ir nesusigundyti pirkti gyvulius mažomis kainomis. Taip pat priminė, kad Bulgarijos teritorijoje neleidžiama naudoti vakcinos nuo šios ligos. Jis pabrėžė, kad tikisi, jog vietos valdžia padės tiek gyvulių augintojams, tiek įstaigoms vykdyti savo įsipareigojimus. O maisto saugos agentūra drauge su tvarkos sergėtojais imsis visų priemonių, kad būtų laikomasi ligos valdymo reikalavimų.
Pagal specialų įsakymą policijos pareigūnai pradeda tikrinti transporto priemones, kurios, įtariama, gali gabenti smulkiuosius atrajotojus į protrūkio centrą ir iš jo.
Parengė Irma Dubovičienė