Columbus +10,6 °C Debesuota
Sekmadienis, 20 Bal 2025
Columbus +10,6 °C Debesuota
Sekmadienis, 20 Bal 2025

Erkės jau čia. Kaip apsaugoti augintinius?

2025/03/08


Nedideli nariuotakojai gali kaip reikiant apkartinti ne tik gyvūnų, bet ir jų šeimininkų gyvenimą, nes gydymas brangiai atsieina, o laiku pastebėjus infekcijos mylimo augintinio galima ir netekti.

Erkės būna aktyvios visą šiltąjį periodą, nors gali įsisiurbti ir vėlyvo rudens, žiemos, ankstyvo pavasario mėnesiais. Tačiau jos aktyviausios pavasarį ir rudenį. Erkes ant augintinio kartais sunku pastebėti dėl tankaus ar ilgo kailio ar kai įsisiurbia ne suaugusi erkė, bet nimfa. Ir vienos, ir kitos gali įsisiurbimo metu suleisti seilių, kuriose gausu erkių platinamų ligų sukėlėjų. Jiems patekus į kraują, gyvūnai gali susirgti tokiomis ligomis, kaip erkinis encefalitas, laimo liga, erlichiozė, kelių rūšių babeziozė.

erkes ir augintinis

Ar gyvūnas užsikrėtęs ir kokia liga – atskleidžia kraujo tyrimas. Įtarti infekciją galima iš pakitusio elgesio: gyvūnas liūdnas, praranda apetitą ar norą aktyviai judėti. Jis gali vemti, viduriuoti, karščiuoti, šlubuoti, šlapimas gali pasidaryti tamsus, gleivinė balkšva. Sunkiais atvejais gali ištikti traukuliai, koma ar net mirtis. Pastebėjus bent vieną ar kelis iš šių požymių, būtina skubiai kreiptis į veterinarijos kliniką.

erkes

Erkių platinamos ligos sėkmingai gydomos. Tačiau daug geriau jų vengti naudojant profilaktines priemones. Apsaugai nuo erkių gali būti naudojami užlašinamieji tirpalai, purškiamos priemonės, antkakliai ar tabletės. Kai kurios priemonės gali būti naudojamos kelios vienu metu. Labai svarbu, kad priemonės būtų tinkamai naudojamos ir perkamos veterinarijos klinikose. Produktų pasiūla yra didelė, tačiau prekiauti medikamentais gali ne bet kas. Nusipirkę apsaugos nuo erkių priemonių turguje ar zooprekių parduotuvėse rizikuojate nusivilti jų neveiksmingumu. Dažniausiai daromos klaidos naudojant priemones nuo erkių yra nepakankamai dažnas jų naudojimas, gyvūnų maudymas parą prieš ar po lašinamųjų tirpalų naudojimo, per laisvai uždėti antiparazitiniai antkakliai.

babelioze

Jei vis tik įsisiurbė erkė, atsargiai suimkite ją už pagrindo pincetu ar specialiu erkių traukikliu ir švelniai traukite sukdami prieš laikrodžio rodyklę. Jei abejojate, kad pavyks tai sėkmingai padaryti, geriau kreipkitės į veterinarijos kliniką. Jokiu būdu nepilkite ant jos spiritinių tirpalų, aliejaus, nedeginkite ar nespaudinėkite, nes taip dirginamos erkės su seilėmis gali suleisti dar daugiau ligos sukėlėjų. Jokiu būdu netraiškykite erkių pirštais, nes per nedideles žaizdeles galite užsikrėsti patys. Erkę ištraukus, jos įsisiurbimo vietą galima papurkšti ar pavalyti dezinfekuojančiais tirpalais. Stebėkite gyvūną, ar nepasireiškia erkių pernešamų ligų požymiai. Priklausomai nuo ligos, požymiai gali būti pastebimi tą pačią parą ar po kelių savaičių, mėnesių, rečiau – po pusmečio. Tinkamai ir laiku naudodami profilaktines priemones išvengsite namalonių ligų ir skaudžių netekčių. Gyvūnai, kuriais pasiryžtame rūpintis, gyvena ne taip jau ilgai, todėl elkimės atsakingai.

 

Informacija paruošta VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“, bendradarbiaujant su veterinare Vaida Misiūniene, siekiant skatinti žmones saugoti savo augintinius bei rūpintis gyvūnų gerove.

Dalintis