Pasauliniai pokyčiai reikalauja atsakingų institucijų budrumo, kad Europa būtų pasirengusi reaguoti į paukščių gripo grėsmę. 2024 metais paukščių gripo virusai ėmė kelti gyvūnų ir visuomenės sveikatos specialistų susirūpinimą, nes tapo pažeidžiamos anksčiau nepaveiktos rūšys. Siekiant apsaugoti visuomenės sveikatą Europoje, labai svarbus vertinti esamą situaciją – pirmiausia, nustatyti pagrindines mutacijas, susijusias su galimu plitimu žmonėms, jas greitai aptikti ir reaguoti.
Ekspertai sudarė išsamų mutacijų sąrašą, Nustatytos 34 genetinės mutacijos, kurios gali padidinti paukščių gripo virusų plitimo tarp žmonių potencialą. Šis mutacijų sąrašas, kuris bus nuolat atnaujinamas, galės remtis gyvūnų ir visuomenės sveikatos laboratorijos stebėdamos, ar atsiranda padermių, kurios gali būti perduotos žmonėms.
Pateikta mokslinė nuomonė taip pat taip pat nagrinėja, kaip paukščių gripo virusų prisitaikymą prie žinduolių gali paskatinti įvairūs veiksniai: genetinės mutacijos, genetinės medžiagos maišymas tarp virusų ir sąveika su šeimininko imuniniu atsaku, taip pat išoriniai veiksniai, tokie kaip žmogaus veikla ir aplinkos pokyčiai, didinantys laukinių gyvūnų kontaktą, naminių paukščių, gyvulių ir žmonių. Išorinio poveikio žmonėms riziką didina didelio tankumo ūkiai, mažas biologinis saugumas, miškų naikinimas, urbanizacija ir globali prekyba.
Pateiktose rekomendacijose, be kitų punktų, akcentuojama gyvūnų priežiūra: „Stebėkite sergančius ar nugaišusius žinduolius, susijusius su užsikrėtusiais laukiniais paukščiais, naminiais paukščiais ar žinduoliais. Stebėkite nepaaiškinamą ligą didelės rizikos laikotarpiais ir teritorijose, kuriose yra paukščių gripas"
Agentūros taip pat parengė gaires, kaip tirti ir kontroliuoti paukščių gripo protrūkius, nuo kurių kenčia žmonės ir gyvūnai, taikant koordinuotą bendros sveikatos koncepciją. Ekspertai parengė struktūrines schemas, kuriose išdėstyti reagavimo veiksmai pagal penkis protrūkio scenarijus žmogaus, gyvūno ir aplinkos sąsajoje, pabrėždami tarpdisciplininio visų suinteresuotųjų subjektų atsako svarbą. Šis darbas padės valstybėms narėms kurti pritaikytas nacionalines gaires, sakoma bendrame agentūrų pranešime..
Parengė Irma Dubovičienė
UAB „Ūkininko patarėjas“
Įmonės kodas 133122411
PVM mokėtojo kodas LT331224113
Ats. sąsk. nr. LT154010042500061234,
LUMINOR bankas
Gedimino g. 27, LT-44319 Kaunas
Tel. (8-37) 225 300
El. paštas: referente@ukininkopatarejas.lt
Duomenys apie UAB „Ūkininko patarėjas“ kaupiami ir saugomi LR Juridinių asmenų registre
© 2022 - UAB „Ūkininko patarėjas” | Visos teisės saugomos