Ashburn +24,3 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 16 Bir 2024
Ashburn +24,3 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 16 Bir 2024

ES auditas Lietuvoje: skerdenų kontrolė – veiksminga

2024/05/06


Prieš keletą savaičių Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje (VMVT) vyko Europos Sąjungos auditas dėl galvijų skerdenų paruošimo klasifikavimui, klasifikavimo įvertimo bei galvijų augintojų informavimo apie atsiskaitymą pagal skerdenų klasifikavimo rezultatus.

„Skerdenos rūšiuojamos pagal tam tikrus kokybinius parametrus. Kuo skerdena priskiriama aukštesnei klasei, tuo ši mėsa yra geriau vertinama rinkoje. Todėl labai svarbu, kad skerdykloje būtų atsakingai ir tinkamai rūšiuojama produkcija, o taip pat, jog ūkininkai gautų tikslią informaciją, kokius kokybinius parametrus atitinka arba neatitinka jų tiekiama mėsa. Gavę tikslias išvadas ūkininkai gali priimti tinkamus sprendimus dėl tiekiamos mėsos kokybės pagerinimo ir taip gauti didesnes pinigines pajamas už parduotą gyvulį. VMVT ne rečiau kaip du kartus į ketvirtį vykdo priežiūrą įmonėse ir vertina specialistų atliekančių vertinimą pasirengimą klasifikuoti bei kaip yra atliekamas pats klasifikavimas“, – kalbėjo VMVT Priežiūros departamento direktorius Gediminas Gvazdaitis.

Audito tikslas buvo įvertinti, kaip Lietuvoje įgyvendinamos ES reglamentais nustatytos nuostatos, apimančios skerdenų klasifikavimą skerdykloje ir skerdenas klasifikuojančių specialistų kontrolės mechanizmą.  

Auditoriai lankėsi dviejose didžiausiose Lietuvos skerdyklose, kurios buvo vertintos dėl galvijų skerdenų klasifikavimo praktikos, buvo atlikta pakartotinė suklasifikuotų galvijų skerdenų klasifikavimo proceso patikra bei įvertinta, ar gyvulių savininkai visuomet informuojami apie skerdenų klasifikavimo rezultatus ir atsižvelgus į rezultatus, galimą išmoką už parduotą galviją. Paskutinis toks auditas Lietuvoje vyko 2013 metais, todėl šiemet buvo įvertinta, kaip buvo įgyvendintos ankstesnės audito rekomendacijos. 

Paskutinę auditavimo dieną, auditoriai pristatė išvadas, kuriose pabrėžiama, kad VMVT vykdoma kontrolė yra veiksminga ir tarnyba užtikrina, kad skerdyklose atliekama skerdenų klasifikacija ir gyvulių savininkų informavimas apie klasifikavimo rezultatus atitinka teisės aktų reikalavimus. Taip pat auditoriai atkreipė dėmesį, kad neatitikimai, nustatyti 2013 metais  buvo pašalinti ir nebesikartoja. Tai patvirtina Lietuvos įsipareigojimą laikytis aukštų ES standartų gyvūnų sveikatos ir saugumo srityje bei užtikrina tarptautinę prekybą atitinkančius kokybės standartus. 

 

VMVT informacija

123rf nuotr.

Dalintis
Verslas