Columbus +9,7 °C Debesuota
Pirmadienis, 31 Kov 2025
Columbus +9,7 °C Debesuota
Pirmadienis, 31 Kov 2025

Šiais metais Moldovoje buvo surengta ne viena ūkininkų protesto akcija. Asociacijos Ūkininkų pajėgos archyvo nuotr.

ES narystės siekiančioje Moldovoje – ūkininkų nepasitenkinimas

2024/12/24


ES narystės kelią pasirinkusi Moldova susiduria su energetine krize. Ji šiuo metu svarbiausia, tačiau ne vienintelė krizė. Vakar šalies premjeras Dorinas Receanas paskelbė apie ketinimą sukurti Vyriausybės krizių valdymo grupę, kuri pirmiausia sieks, kad „žiemos šventės būtų ramios ir saugios“. Viešajai tvarkai, kelių eismo saugumui grasina ir ukrainietiškų grūdų importu nepatenkinta ūkininkų bendruomenė.

Asociacija „Ūkininkų pajėgos“ grasina užblokuoti pasienį su Ukraina, jei valdžios institucijos skubiai nepratęs apribojimų grūdų ir aliejinių augalų sėklų importui. „Kalbame apie visų kontrolės punktų ir geležinkelių blokavimą pasienyje su Ukraina, jei valdžia skubiai nepratęs apribojimo", – pranešime spaudai, kuriuo dalijasi ir savo „Facebook“ paskyroje, teigia organizacija. Ji priekaištauja, kad Rumunija tokį potvarkį jau seniai priėmė, o Moldavija dar ne. Organizacija perspėja, jog protesto akcijos gali būti rengiamos ir Naujųjų metų išvakarėse.

Žemdirbių asociacija teigia, kad grūdų ir aliejinių augalų sėklų importo iš Ukrainos apribojimo pratęsimas yra būtinas siekiant apsaugoti Moldovos gamintojus nuo nesąžiningos konkurencijos, nes kaimyninės šalies žemės ūkio produkcija parduodama mažesnėmis nei vietos rinka kainomis.

Valdžia raginama pratęsti importo ribojimus nuo vasaros, tačiau teisės akto projektas buvo parengtas tik gruodžio antroje pusėje. Ūkininkų organizacija netiki, kad jis bus patvirtintas iki metų pabaigos, priekaištauja dėl vilkinimo.

Žemės ūkio ir maisto pramonės ministerija žiniasklaidą patikino, kad „atsižvelgiant į dabartinius iššūkius ir siekiant užtikrinti žemės ūkio vidaus rinkos tęstinumą ir stabilumą“ javų ir aliejinių augalų sėklų importo apribojimas bus pratęstas, tam reikalingas teisės akto projektas bus patvirtintas iki 2024 m. gruodžio 31 d. Ministerija išreiškia apgailestavimą „dėl klaidingų hipotezių platinimo viešojoje erdvėje“.

Ūkininkų pajėgų asociacijos lyderis Alexandru Badarau atrėžia: „Ūkininkams tai labai įtartina. Kodėl Vyriausybė palieka jį iki paskutinės šių metų dienos, apie šią priemonę buvo paskelbta prieš pusmetį, kad būtų galima sukurti mechanizmą, kad jis galėtų būti pratęstas be problemų. Mūsų Asociacijos ūkininkai telksis, tiesiog turėsime mažiau atstovų šiaurinėje dalyje, taip pat diskutuosime su ūkininkais, mus žodžiu informavo kitos asociacijos, kad jie galės prisijungti prie šios akcijos".

Žemės ūkio produktų importo licencijavimą Moldova įvedė pernai rudenį. Pagal Nacionalinės ekstremalių situacijų komisijos sprendimą, nepaprastosios padėties laikotarpiui kviečių, kukurūzų ir saulėgrąžų importui reikia licencijų. Buvęs Žemės ūkio ministerijos vadovas Vladimiras Bolea tada sakė, kad tai buvo padaryta „siekiant stabilizuoti kainas vidaus rinkoje“. „Licencijavimas stabilizuos grūdų kainas ir apsaugos vietinius gamintojus. Tokiu būdu galėsime nustatyti griežtesnę importuojamų produktų kokybės kontrolę“, – sakė Bolea.

Žemdirbių bendruomenėje įtampa didelė ir dėl to, kad dėl sausros daugelis susiduria su rimtais finansiniais sunkumais, auga skolos, delspinigiai. Ne vienam iškilo realus pavojus, kad gali tekti grąžinti įsigytą žemės ūkio techniką, o reikalinga valstybės pagalba vėluoja. Praėjusią savaitę ūkininkai su traktoriais buvo nuvykę į Kišiniovą: parlamente vyko pirmasis balsavimas dėl vadinamojo sausros įstatymo projekto. Pagal jį, nuo šių metų sausros nukentėjusiems ūkininkams iki kitų metų lapkričio numatomas skolų mokėjimo moratoriumas, kai kurios kitos apsaugos priemonės, ypač aktualios smulkiesiems ir vidutiniams ūkininkams.

 

Parengė Irma Dubovičienė

Dalintis