Columbus +3,1 °C Dulksna
Penktadienis, 20 Grd 2024
Columbus +3,1 °C Dulksna
Penktadienis, 20 Grd 2024

Estijoje lokių medžioklės sezonas – su incidentu: užpultas medžiotojas

2024/08/12


Praėjusios savaitės pradžioje Kikloje, Rytų Veru apskrityje, Estijoje, įvyko nemalonus incidentas, susijęs su meškų medžiotoju. Jau kurį laiką Estijoje vyksta meškų medžioklės sezonas, kuriame dalyvavo ir Kiklos medžiotojų asociacija, tačiau jauna meškos patelė, kurią po pirmojo šūvio atrodė esanti negyva, buvo tik sužeista ir užpuolė medžiotoją.

Nukentėjusiojo draugas Janekas Šibalovas vietos spaudai kiek painiai pasakojo apie incidentą, tačiau suprantama, kad medžiotojas nebuvo visiškai nekaltas, nes šaudė į mešką per krūmus ir negalėjo būti tikras dėl tikslaus pataikymo. Vėliau, kai jis nuėjo ieškoti savo grobio, meškos ten nebuvo. Vyras pasikvietė į pagalbą draugą su šunimi ir po kurio laiko abu surado sužeistą mešką krūmuose.

Vos tik vienas iš jų priartėjo, neturėdamas ginklo, o lokys puolė. Užuot bėgęs, vyras nusprendė bandyti išgąsdinti gyvūną šaukdamas, nes suprato, kad pėsčiomis vis tiek toli nenueis. Lokys užgriuvo ant medžiotojo ir parbloškė jį ant žemės, todėl tuo metu ginklo neturėjusiam vyrui neliko nieko kito, kaip tik bandyti rankomis apsaugoti bent veidą.

Meškos užpuolimas įvyko pirmadienį, rugpjūčio 5 d., tačiau ketvirtadienio vidurdienį paaiškėjo, kad medžiotojui baigėsi laimingai, pusantros valandos trukusi operacija buvo sėkminga. Per meškos užpuolimą vyrui buvo sulaužytas mažasis pirštas. Jam grėsė amputacija. „Tačiau Ida-Viru centrinės ligoninės specialistams pavyko išgelbėti pirštą", – nukentėjusysis gyrė ir greitosios pagalbos medikus, ir Ida-Viru centrinės ligoninės darbuotojus už gerą darbą.

Penktadienį, rugpjūčio 9 d., Janekas Šibalovas jau buvo išrašytas iš ligoninės ir grįžo namo. Paklaustas, ar, žvelgdamas atgal, būtų pasielgęs kitaip, J. Šibalovas atsakė, kad tai galėjo būti pamoka, tačiau medžiotojo pareiga reikalauja įvertinti įvairias rizikas. „Net jei būčiau turėjęs su savimi ginklą, viskas įvyko taip greitai, kad nebūčiau spėjęs jo panaudoti. Turėjau laiko tik pagalvoti, ar bėgti, ar stovėti vietoje, – pažymėjo jis. – Galiu pasakyti, kad rugpjūčio 5 d. yra mano antrasis gimtadienis!“

Lokių populiacija šioje vietovėje yra didelė

Medžiotojai vis dėlto sugavo sužeistą lokį, kuris tą rytą slėpėsi miške. „Patelė nuėjo į miško gilumą maždaug kilometrą. Jos dienos ten buvo suskaičiuotos, tačiau turėjome daug dirbti, kad ją ištrauktume. Įranga ir transporto priemonės taip pat įstrigo procese“, – sakė Anna Mianiste. Lokys buvo trejų-ketverių metų amžiaus ir svėrė mažiau nei 140 kilogramų.

„Meškų medžioklė yra pavojingas užsiėmimas ir neturėtų būti vykdoma be ginklo“, – sakė medžiotojų asociacijos prezidentas.

Pasak Mianistės, Ida-Viru apskrityje yra šių plėšrūnų o tai paaiškina, kodėl kasmet leidžiama sumedžioti vis daugiau meškų. Pernai apskrityje buvo leista išimti iš gamtos 13 meškų, užpernai – penkiolika, o dabar – septyniolika. „Vien mūsų Kiklos medžioklės plote yra nuo aštuonių iki dešimties meškų. Kai organizavome briedžių medžiokles, kas antras varymo metu išlindęs žvėris pasirodydavo esąs lokys“, – sakė Mianistė.

Meškų medžioklės sezonas Estijoje: per mažiau nei savaitę sumedžiota trečdalis limito

Estijoje rudųjų lokių medžioklės sezonas trunka nuo rugpjūčio 1 d. iki spalio 31 d. Aplinkos ministerija šį sezoną leido sumedžioti 94 lokius. Jei atskiri lokiai padaro žalos, pagal departamento sprendimą sumedžiojamų gyvūnų skaičius gali būti padidintas dar aštuoniais individais. Praėjus mažiau nei savaitei nuo meškų medžioklės sezono pradžios, Estijoje jau sumedžioti 32 lokiai – trečdalis šiemet nustatyto limito, praneša „The Baltic Times“.

Per pastaruosius 15 metų Estijoje padidėjo ir meškų skaičius, ir jų užimamas plotas. Medžiotojų organizacijos teigimu, meškų populiacijos padėtis Estijoje laikoma labai gera.

Apskaičiuota, kad bendra Estijos meškų populiacija siekia 900–950 gyvūnų.

Praėjusiais metais buvo išduoti 96 leidimai medžioti meškas. Daugiausia sumedžiotų meškų yra Estijos Rytų Veru apskrityje.

Per pastaruosius 15 metų meškų populiacija Estijoje gerokai padidėjo, todėl laikoma stabilia. Medžiotojų populiacijos didėjimas neabejotinai kelia problemų. Per pirmąjį šių metų pusmetį meškų sužeidimų skaičius yra beveik dvigubai mažesnis (67 atvejai) nei pernai per tą patį laikotarpį (108 atvejai), o žmonės vis dar dažnai mato meškas, ypač jauniklius, kurie neretai užklysta į žmonių gyvenvietes.

Valdžios institucijos pažymi, kad saikinga meškų medžioklė yra būtina, kad meškos bijotų žmonių, taip užtikrinant ir visuomenės saugumą. Nustatydamos sumedžiotinų meškų skaičių, valdžios institucijos atsižvelgia į plėšrūnų daromą žalą, taikomas prevencines priemones ir suinteresuotųjų šalių bei vietos medžioklės tarybų nuomonę. Aplinkos apsaugos tarnyba medžioklės limitą nustato atsižvelgdama į meškų skaičių ir į stambiųjų plėšrūnų apsaugos ir valdymo planą, pagal kurį meškų patelių su jaunikliais turi būti ne mažiau kaip 70. Pernai meškų patelių su jaunikliais buvo 89.

Pagal Buveinių direktyvą lokiai yra griežtai saugoma rūšis, todėl medžioti juos leidžiama tik išimtiniais atvejais, kad būtų išvengta žalos ir užtikrintas visuomenės saugumas, kai nėra jokių alternatyvų ir išlaikoma palanki populiacijos būklė.

Kaip apsisaugoti nuo lokio

Įrodyta, kad labai veiksmingos yra pipirinės dujos, jei naudojamos teisingai. 2008 m. Aliaskoje (JAV) 1985-2006 m. atliktas meškų užpuolimų tyrimas parodė, kad pipirinės dujos 92 proc. atvejų sustabdė nepageidaujamą meškų elgesį. Be to, 96 proc. atvejų, kai žmonės artimai susidūrė su lokiu, jie nenukentėjo.

Pipirinių dujų veiksmingumas priklauso nuo situacijos ir užpuolimo aplinkybių, tačiau vienas iš pagrindinių akcentų yra tas, kad pipirinės dujos lokio nenužudo, bet jį atbaido, taip padidindamos visuomenės saugumą. Žinoma, jokia atgrasymo priemonė nėra 100 proc. veiksminga, tačiau tai yra viena veiksmingiausių apsisaugojimo priemonių.

Keletas faktų

  • pipirinės dujos 92 proc. veiksmingos rudiesiems lokiams, 90 proc. juodiesiems lokiams ir 100 proc. baltiesiems lokiams.
  • 98 proc. atvejų, kai pipirinės dujos buvo panaudotos užpuolus meškai, žmonės nebuvo sužeisti.
  • 7 proc. atvejų vėjo kryptis neturėjo įtakos pipirinių dujų veiksmingumui
  • 14 proc. atvejų, kai buvo panaudotos pipirinės dujos, jas panaudojęs asmuo buvo nežymiai sužeistas
  • Pipirinių dujų purškalo nereikėtų laikyti rankinėje, jis turėtų būti po ranka, nes meškos užpuolimas gali įvykti labai greitai ir netikėtai

Ką daryti, jei užpuola lokys?

1. Pasiimkite purškiklį;

2. Išimkite saugiklį;

3. Laikykite abiem rankomis;

4. Nusitaikykite meškos veido kryptimi, nukreipdami šiek tiek žemyn;

5. Purkškite nedideliais, trumpais intervalais (2-3 sekundes);

6. Jei meška artėja, pakartokite;

7. Pakeiskite saugiklį ir padėkite jį į saugią vietą.

 

Šaltinis: medzioklezurnalas.lt 

Vaizdo medžiaga "Kaip greitai puola lokys gindamas savo jauniklius?" iš medziokleszurnalas.lt, viršelyje – asociatyvi Pexels.com nuotr.

Dalintis