Columbus +28,5 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 6 Spa 2024
Columbus +28,5 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 6 Spa 2024

Europarlamente – raginimas sustiprinti įsipareigojimus klimato srityje

2023/11/08


Europos Parlamento (EP) Aplinkos, visuomenės sveikatos ir maisto saugos komitetas lapkričio 7 d. priėmė rezoliuciją, raginančią imtis veiksmų rengiantis Jungtinių Tautų klimato kaitos konferencijai (COP 28).

Toks Aplinkos komiteto susirūpinimas išreikštas kaip tik dabar, nes JT klimato kaitos konferencijoje COP 28 ketinama įvertinti pažangą įgyvendinant Paryžiaus susitarimą. Šis tarptautinis renginys jau netrukus, šių metų lapkričio 30 – gruodžio 12 d. Dubajuje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose.

Rezoliucijoje teigiama, kad siekiant pasiekti Paryžiaus susitarimo tikslų visuose sektoriuose būtina spartinti klimato politikos veiksmus. Išsivysčiusios šalys, įskaitant ES ir jos valstybes nares, raginamos užtikrinti, kad jau šiais metais būtų pasiektas metinis kovos su klimato kaita finansavimo tikslas – 100 milijardų JAV dolerių, o po 2025 m. finansavimo suma būtų didinama. Tam esą turėtų būti sukurtas specialus ES viešųjų finansų mechanizmas, pagal kurį būtų teikiama tinkama parama siekiant įvykdyti ES kovos su klimato kaita finansavimo įsipareigojimus. EP nariai taip pat nori, kad COP 28 pradėtų veikti nuostolių ir žalos fondas, prie kurio sąžiningai prisidėtų visi didžiausi teršėjai, įskaitant ES šalis nares.

Siūloma vėliausiai iki 2025 m. atsisakyti visų tiesioginių ir netiesioginių subsidijų iškastiniam kurui ES ir nacionaliniais lygmenimis, raginant tai daryti ir viso pasaulio vyriausybes. Kartu pritariama visuotiniam tikslui iki 2030-ųjų patrigubinti atsinaujinančiųjų išteklių energiją, padvigubinti energijos vartojimo efektyvumą.

Rezoliucijoje kalbama ir biologinės įvairovės atkūrimo tikslus bei būtinybę tam tikslui padidinti visų sektorių įnašus.

EP nariai primena, kad klimato ir biologinės įvairovės krizės yra tarpusavyje susijusios ir kad Paryžiaus susitarimo tikslų negalima pasiekti neatkūrus gamtos. Pabrėžiama, kad svarbu apsaugoti, išsaugoti ir atkurti biologinę įvairovę, visų pirma dirvožemį, miškus, žemės ūkio ekosistemas, gėlo vandens telkinius ir vandenynus.

Galiausiai rezoliucijoje raginama dėti daugiau pastangų visame pasaulyje įvairiuose sektoriuose: kovojant su tarša plastiku; spręsti tekstilės pramonės poveikio klimatui ir aplinkai klausimą; toliau mažinti išmetamo metano kiekį, tarptautinės laivybos ir aviacijos, žemės ūkio, gynybos išmetamus teršalus.

Dėl rezoliucijos EP parlamentas balsuos lapkričio 20–23 d. vyksiančioje plenarinėje sesijoje.

 

ŪP portalo informacija

123rf nuotr.

Dalintis