Tuštėja sandėliai – kyla kainos
Žemės ūkio duomenų centro (ŽŪDC) surinkti duomenys rodo, kad nuo sausio pabaigos didėja bulvių ir kitų daržovių kainos Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse. Tačiau nesitikima, kad mažmeninės kainos sparčiai šokteltų aukštyn, nes augintojams mokamos kainos vis dar mažesnės nei pernai.
Bulvių augintojų apklausos duomenimis, jų ūkiuose vasario viduryje, palyginti su praėjusių metų atitinkamu laikotarpiu, vidutinė bulvių kaina buvo 14,71 proc. mažesnė.
Parduotuvėse, palyginti su sausio viduriu, vasario viduryje nesupakuotų bulvių kaina padidėjo 2,70 proc. ir kainavo 0,76 Eur/kg (t. y. 22,58 proc. daugiau nei prieš metus). Supakuotų bulvių kaina sumažėjo 2,94 proc. ir bulvės kainavo 0,66 Eur/kg, t. y. 12 proc. mažiau nei prieš metus.
Tokia bulvių kainų dinamika būdinga ir kitoms ES šalims. Pavyzdžiui, Austrija jau nustojo eksportuoti savų ūkininkų užaugintas bulves, o mažmeninės parduotuvės beveik baigia parduoti praėjusių metų derliaus atsargas. Paklausą ketinama užpildyti prancūziškų bulvių importu. Be to, svarstoma, kad ankstyvasis derlius Viduržemio jūros regione leis ramiai sulaukti naujojo austrų ūkininkų bulvių derliaus.
Vasario viduryje Žemutinėje Austrijoje augintojams už maistines bulves buvo mokama 45 Eur/100 kg, Aukštutinėje Austrijoje – iki 52 Eur/100 kg.
Tuo pačiu metu Vokietijoje bulvių supirkimo kainos nuo 38 Eur/100 kg palypėjo iki 40 Eur/100 kg. Tuštėjančius vietinių bulvių aruodus prieš Velykas planuojama užpildyti bulvėmis iš Egipto ir Izraelio. Beje, vasario pabaigoje pastebėta, kad padaugėjo eksporto užklausų iš Pietų ir Rytų Europos.
O štai Olandijoje taip sumažėjo bulvių pasiūla, kad šių gumbų kaina pasiekė vasario mėnesio visų laikų rekordą. Olandijos perdirbimo įmonė „VAVI“, pasak platformos „Eastfruit“, sausį perdirbo 321,6 tūkst. t bulvių (t. y. 10,8 proc. mažiau nei praėjusiais metais), nes tiekėjų atsargos išseko ir negalėjo patenkinti visos paklausos. Pastebima, kad šios šalies perdirbimo sektorius vis labiau priklauso nuo tiekimo iš kaimyninių šalių: šių metų sausį importuota 33,2 proc. visos pasiūlos, o 2023 m. sausį – 21,4 proc.
Ekspertų nuomone, taip atsitiko dėl to, kad dėl gausių kritulių nuimant derlių dalį bulvių teko palikti tiesiog laukuose. „North-Western European Potato Growers“ apskaičiavo, kad pernai rudenį buvo prarasta (drėgnomis sąlygomis surinktos bulvės nebetiko ilgalaikiam saugojimui) arba palikta dirvoje 650 tūkst. t bulvių. Tad nieko nuostabaus, kad tai išaugino bulvių kainas pavasarį.
Lenkiškos bulvės pinga
Kol kitose ES šalyse fiksuojamas kasmetinis sezoninis bulvių kainų kilimas, Lenkijoje šios daržovės pinga. „Fresh-Market.pl“ duomenimis, paskutinėmis vasario dienomis didmeninės kainos krito vidutiniškai 16 proc. ir buvo parduodamos po 23–31 Eur/100 kg. Lenkų augintojai net nesitiki, kad artimiausiu metu situacija pagerės.
„EastFruit“ analitikų nuomone, pagrindinė kainų mažėjimo priežastis – maža šio produkto paklausa tiek šalies viduje, tiek iš eksporto įmonių. Įtakos turėjo gana šilti orai, leidę surinkti gerą derlių, ir smarkiai sumenkęs bulvių eksportas į Rumuniją, kuri yra viena didžiausių lenkiškų bulvių pirkėjų.
Eksportui į Afriką koją kiša aukštos kainos, o jūros kelio blokada trukdo eksportuoti į Aziją. Tai ir spaudžia lenkų ūkininkus mažinti bulvių kainas vidaus rinkoje. Nieko gera nežada ir sumažėjusios į Prancūziją ir Ispaniją gabenamų bulvių didmeninės kainos. Vidutinė šios prekės kaina dabar siekia 35 Eur/100 kg.
ŪP portalo informacija
Asociatyvi 123rf nuotr.