Airijos maisto reklamos agentūros „Bord Bia“ gyvulininkystės sektoriaus vadovas Seamus‘as McMenamin‘as sakė, kad Europos Sąjungoje ir toliau mažėja jautienos gamyba, kadangi susidėjo daug problemų, įskaitant sektoriaus pelningumą, jaunų žmonių nenorą ūkininkauti, nepalankius orus ir pan., rašo agriland.ie.
Komentuodamas perdirbimo įmonėms tinkamų galvijų pasiūlą, kuri turėtų atsirasti Airijoje šiais metais, „Bord Bia“ gyvulininkystės specialistas atkreipė dėmesį, kad palyginti su pernai šiais metais skerstinų galvijų skaičius sumažės 70 000–90 000, darant prielaidą, kad jų amžius skerdimo metu ir gyvų gyvulių eksportas išliks panašus. Skerdžiamų galvijų skaičiaus mažėjimą daugiausia lemia gyvų galvijų eksportas.
Žvelgdamas į veršelių eksporto duomenis, ekspertas teigė, kad praėjusiais metais buvo eksportuota apie 200 000 veršelių ir apie 55 proc. iš jų buvo mėsiniai veršeliai.
Kaip praneša britų thegrocer.co.uk, net 314 (arba 43 proc.) iš 730 šviežios jautienos prekybos vietų, veikiančių 10-yje didžiausių Jungtinės Karalystės prekybos centrų, kainos nuo metų pradžios pakilo.
Iš viso 96-iose prekybos vietose kainos buvo padidintos daugiau nei 10 proc., o dar 314-oje prekybviečių jautienos kainos vidutiniškai padidėjo 8,2 proc.
Atliktos analizės duomenys rodo, kad standartinio faršo kilogramo kaina nuo sausio 4 d. iki vasario 15 d. pabrango 5,4 proc., o lieso faršo ir nugarinės kepsnys – vidutiniškai 8 proc.
Britų ekspertai perspėja dėl „mažesnio jautienos gamybos lygio 2025 m.“, o palyginus su praėjusiais metais, prekybos jautiena apimtys sumažės 5 proc. iki 885 000 tonų.
Tai įvyko po „istorinio tiekimo bazės susitraukimo“, pranešė britų Žemės ūkio ir sodininkystės plėtros valdyba (AHDB). Jautienos gamintojus veikia įvairūs iššūkiai, įskaitant susirūpinimą dėl pagrindinio verslo pelningumo, mažėjančios tiesioginės išmokos ir menkas naujų žemės ūkio politikos schemų įsisavinimas.
AHDB pagrindinė raudonos mėsos rinkos analitikė Hannah Clarke teigė, kad tikimasi, jog jautienos tiekimas išliks ribotas iki 2025 m. pabaigos. Ji pridūrė, kad importo apimtys pernai jau išaugo 5 proc., o didžiausio JK tiekėjo – Airijos – tiekimo apimtys padidėjo net 11 proc.: „Didelis kainų skirtumas tarp Didžiosios Britanijos ir Airijos galvijų kainų, atsiradęs per metus, tikriausiai buvo pagrindinė padidėjusios prekybos varomoji jėga, taip pat didelė JK jautienos paklausa“. Didesnės kainos mažmeninėje prekyboje šiemet gali sumažinti didelę jautienos paklausą, augusią per pastaruosius 12 mėnesių, teigė ji.
2024 m. pirmąjį pusmetį ženkliai sumažėjus importo iš Brazilijos apimčiai, ES jautienos importas į JAV sumažėjo 3,4 proc. ir numatoma, kad 2025 m. jis vėl mažės. Šių metų gruodžio 30 d. įsigaliosiantis ES reglamentas, kuriuo bus keliami reikalavimai su miškų naikinimu ir alinimu siejamiems produktams, remiantis naujausiomis JAV Žemės ūkio departamento (USDA) biuro Europos Sąjungoje prognozėmis, gali dar labiau apriboti jautienos importą iš trečiųjų šalių, ypatingai Brazilijos.
Prognozuojama, kad 2025 m. jautienos importas į JAV sumažės iki 345 000 tonų, taigi importo apimtys bus mažesnės nei 2023 m. pasiektas 363 000 tonų kiekis ir 2024 m. pasiektas 351 000 tonų kiekis. USDA prognozės rodo, kad 2025 m. ES jautienos suvartojimas nuo 6,25 mln. tonų kris iki 6,185 mln. tonų.
Taip pat numatoma, kad ES jautienos gamyba sumažės apie 1,5 proc.
Be to, USDA numato, kad Kinija šiemet į JAV importuos 3,95 mln. tonų jautienos.
Tuo metu USDA Pekino biuras prognozuoja, kad Kinijos jautienos gamyba 2025 m. bus šiek tiek mažesnė nei 2024 m. dėl nepakitusios paklausos ir mažesnio užaugintų galvijų kiekio. Teigiama, kad didesnė jautienos gamyba pirmąjį 2024 m. pusmetį įvyko „dėl pramonės narių paniško galvijų skerdimo, kurie 2023 m. pradėjo matyti kainų mažėjimą ir mažą tikimybę, kad artimiausiu metu rinka atsigaus“. Prognozuojama, kad šiemet kiniškos jautienos produkcija sumažės iki 7,78 mln. tonų.
Numatoma, kad jautienos suvartojimas Kinijoje 2025 metais išaugs, tačiau augimas vyks lėčiau nei ankstesniais metais, skelbia euromeatnews.com.
Parengė Ričardas Čekutis