ES ūkininkų ir žemės ūkio kooperatyvų organizacijas telkianti „Copa-Cogeca“ perspėja, kad bulvių maras jau dabar, bulvių nebaigus sodinti, kelia didelę grėsmę būsimam derliui keliuose ES regionuose. Patogenas Phytophthora infestans užkrečia ir bulvienojų lapiją bei gumbus ir visą derlių gali sunaikinti vos per vieną ar dvi savaites. Šis patogenas yra labai prisitaikantis, o naujausi pokyčiai rodo, kad jis vysto sudėtingesnius virulentiškumo spektrus, leidžiančius įveikti vis daugiau atsparumo genų. Be to, stebimas nerimą keliantis bendro atsparumo fungicidų veikliosioms medžiagoms vystymasis.
Pasak „Copa-Cogeca“, nerimą keliantys pokyčiai smarkiai sumažina dabartinių kontrolės priemonių veiksmingumą ir gali pakenkti integruotos kenksmingų organizmų kontrolės (IKOK) strategijoms. Tai kelia didelę grėsmę Europos bulvių gamybai, bulvių tiekimo grandinei ir ES užsienio prekybos balansui.
Atsižvelgdamos į tai, aštuonios ES organizacijos siūlo tiek trumpalaikius, tiek ilgalaikius sprendimus. Trumpuoju laikotarpiu veiksmų plane, be kita ko, siūloma sukurti suinteresuotųjų šalių dialogo platformą ir sustiprinti komunikacijos IKOK strategijas. Vidutinės trukmės laikotarpiu siūloma sukurti suderintą augalų apsaugos sektoriaus, selekcininkų, mokslininkų ir Europos ūkininkų sistemą. Kaip primena „Copa-Cogeca“, veiksmingiausias būdas kontroliuoti bulvių maro plitimą yra kombinuotas efektyvių augalų apsaugos produktų ir atsparių bulvių veislių su skirtingų atsparumo genų deriniais taikymas bei geriausios žemės ūkio valdymo praktikos propagavimas.
ES veiksmų plane taip pat daug dėmesio skiriama būtinybei didinti ES institucijų informuotumą apie padėties rimtumą ir būtinybę artimiausiais mėnesiais imtis skubių veiksmų.
Bulvės auginamos 1,7 proc. ES ariamos žemės, iš viso apie 1,7 mln. hektarų plote, apie 1,5 mln. žemės ūkio valdų. Žalios bulvės (įskaitant sėklines) sudaro apie 3 proc. visos ES žemės ūkio produkcijos. Daugelyje žemės ūkio valdų bulvės yra įtrauktos į sėjomainą su javais.
ES yra grynoji bulvių, daugiausia sėklinių bulvių, eksportuotoja, eksporto vertė siekia 509 mln. EUR (2020 m.). Bulvės ne tik vartojamos šviežios, bet ir perdirbamos: šaldomos, džiovinamos, įvairiai konservuojamos, iš jų gaminamas bulvių krakmolas. Bendra ES perdirbtų bulvių produkcijos vertė 2019 metais siekė 9,1 mlrd. eurų, arba 1,6 proc. visos Europos maisto pramonės produkcijos vertės. Šaldytos bulvytės ir traškučiai pagal produkcijos vertę buvo reikšmingiausi produktai. ES taip pat yra perdirbtų bulvių eksportuotoja; eksporto vertė 2022 m. siekė 3 mlrd. EUR.
ŪP portalo informacija
123rf nuotr.
UAB „Ūkininko patarėjas“
Įmonės kodas 133122411
PVM mokėtojo kodas LT331224113
Ats. sąsk. nr. LT154010042500061234,
LUMINOR bankas
Gedimino g. 27, LT-44319 Kaunas
Tel. (8-37) 225 300
El. paštas: referente@ukininkopatarejas.lt
Duomenys apie UAB „Ūkininko patarėjas“ kaupiami ir saugomi LR Juridinių asmenų registre
© 2022 - UAB „Ūkininko patarėjas” | Visos teisės saugomos